NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4WORED3.MP3
12
1
2

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KHALKEDON CAFE&KİTABEVİ

Nartajans olarak bu haftasonu Khalkedon Cafe&Kitabevini ziyaret ettik ve Khalkedon'un sahipleri Özcan Sapan ve Cemal Taştan ile sohbet ettik. Khalkedon 3 yıl once kurulmuş,2 katlı bir kitabevi.Her 2 katta da oturma köşeleri hazırlanmış,şirin bir cafe olmuş.1,5 yıl önce de Oset ağırlıklı Kafkas mutfağı eklenmiş. (Menü için tıklayın)Kadıköy Caferağa Spor salonunun karşısında olan Khalkedon'da Kafkas mutfağından örnekler tadabilir, çayınızı kahvenizi içerken kitap okuyabilir ve kitap alabilirsiniz. Adres:Sakız Sok. No:12/A Kadıköy Tel:0216 414 49 66 Özcan bey ve Cafer bey ile Cafe&kitabevinden Çiviyazıları yayınlarına, Kafkasyazıları dergisinden Megrellerin kökenine kadar pekçok konuda konuşma fırsatı bulduk.Özcan Sapan,Megrel kökenli bir Kafkasyalı.Çiviyazıları Yayınlarının editörü ve Khalkedon Café&Kitabevinin ortaklarından biri. Onun ile yaptığımız kısa söyleşiyi aşağıda bulabilirsiniz.
15-12-2004 - kez okundu

Nartajans:Bize Khalkedon'dan biraz bahsedebilirmisiniz .

Ö.Sapan:Khalkedon kitap evi Türkiyede bir ilk olan etnik eserleri ayrı bir bölümde sergileyen ilk kitapevidir.Şu anda da Kafkasya ile ilgili kitapların birarada bulunduğu en zengin kitaplık bizdedir.Bu alanda yayınları özel olarak takip ederek ilgili bütün yayınları kitapevimizde bulundurmaya çalışıyoruz.Tabii Çiviyazıları yayınlarını da unutmamak lazım. Bu açıdan Kafkasya ile ilgili aradığınız herhangi bir eser varsa bize uğramanızı tavsiye ederiz.

Nartajans:Çiviyazıları yayınlarından yakında yayınlanacak hangi eserler var?

Ö.Sapan:Sefer Berzeg'e ait Kafkasya Bibliyografyası adlı kitap var,Hulusi Üstün'ün Eğri Kapıdaki Ev ve Leonti Lyulye'ye ait Çerkesya yakında yayınlanacak eserler arasında.

Nartajans:Çiviyazıları'nın 2005 planları nelerdir?

Ö.Sapan:Mjora adını verdiğimiz Kafkas kitapları serisi devam edecek.2005 yılında basılacak olan 12-15 arası eser var.Ayrıca Osmanlıca basılan isimlerin aslına uygun olarak Türkçeleştirilmesi ve basılması projemiz var.Bu arada çocuklara yönelik dil öğrenme amaçlı Abhazca,Osetce,Adıgece yayınlar hazırlanıyor.Bu kitapların da 2005 sonuna doğru yayınlanmasını planlıyoruz.Bir başka hazırlığımız Kafkas yayınları fuarı için.Geçen yıl As yayınlarının düzenlediği Kafkas Yayınları fuarı bu yıl Çiviyazıları'nın organizasyonuyla gerçekleşecek.Fuarı bu sene çok geniş kapsamlı planlıyoruz.Kitap sergilerinin yanısıra konuyla ilgili toplantı ve panellerde olacak .Ayrıca Eskişehir ve Ankara'da da birer fuar düşüncemiz var.

Nartajans: Çiviyazıları yayınevinden çıkan bir dergi vardı Kafkas Yazıları dergisi.Dergi artık neden basılmıyor,tekrar çıkacak mı ?

Ö.Sapan:Dergimizin basımı valilik tarafından bölücülük iddiasıyla durduruldu.Bu suçtan berat ettiysek de uzun bir süreç ve ard arda mahkemelerden sonra 'beyanname vermemekten 'dolayı bir ceza aldık.Bu cezaya da itirazımızı yaptık.Dava şu an Avrupa İnsan Hakları mahkemesinde devam ediyor.Kısa süre içerisnde Kafkas Yazıları dergisi tekrar yayınlanacak.Düşüncemiz,6 aylık yılda 2 fasikül kitap halinde basılması ve aylık veya 2 aylık bültenlerle güncellenmesi şeklinde.10-15 bin adet basılması düşünülüyor.

Nartajans:Özcan bey köken olarak Megrel olduğunuzu ifade ettiniz.Türkiye de Megrellerin Gürcü kökenli olduğu intibaı var .Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz.

Ö.Sapan:Bu kanaat tamamen Gürcistanın bu konudaki politikasından kaynaklanmaktadır.Türkiyede Gürcü popülasyonun az olmasından dolayı Gürcistan Türkiyede ki Megrelleri (Megreller Türkiyede Laz olarak bilinirler.)kendi tarafına çekerek Türkiyeye karşı elini kuvvetlendirmeyi amaçlamaktadır.Bilinenin aksine bizim Gürcüler i le yakınlığımız yoktur.Kafkasyada en yakın olduğumuz kavim Abhazlardır Abhazlar ile tüm geleneklerimiz cenaze ve düğün törenlerimiz Abhazlar ile aynıdır.Ayrıca bu yakınlığın en büyük göstergesi Gürcü Abhaz savaşında Megrellerin Abhazya tarafında yer almasıdır.

Kadıköyde olan Khalkedon'a  mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz ayrıntılı resimler için tıklayın ...Etiketler:
khalkedon cafe&kitabevi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır