NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
13
9
2
apsuva
11

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
YENİLENEN ABHAZYA DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ ÖNCESİ GÜRCÜ-ABHAZ GERGİNL

20 Aralık 2004 Hasan KANBOLAT 16 Aralık 2004 tarihinde Gürcistan-Abhazya ilişkileri üzerine açıklama yapan ve Abhazya Devlet Başkanı olması beklenen Sergey Bagapş, "Eğer devlet başkanı olarak seçilirsem, Abhazya önümüzdeki en az yüz yıl içerisinde Gürcistan'ın bir parçası olamaz" demiştir.
21-12-2004 - kez okundu

Moskova'nın desteğiyle Abhazya Devlet Başkanı Yardımcısı olması beklenen Hacimba da "Abhaz halkının Rusya ile birlikte olmak istediğini" açıklamıştır. Bagapş ve Hacimba ile aynı gün Saakaşvili'nin yeni Savunma Bakanı Iraklı Okruaşvili de Abhazya üzerine sert açıklamalarda bulunmuş ve Abhazya sorununu beş yılda çözeceğini, Bagapş'ın devlet başkanı olması halinde iki seçeneği olduğunu, ya Rusya'ya kaçacağını ya da öbür dünyaya gideceğini söylemiştir. 3 Ekim 2004 tarihinde yapılan Abhazya devlet başkanlığı seçimlerinden galip çıktığı kesinleşen Bagapş, 6 Aralık 2004 tarihinde gerçekleştirilecek olan resmi yemin töreni ile devlet başkanlığı koltuğuna oturacağını açıklamıştı. Ancak, söz konusu açıklama sonrası, 5 Aralık'da Sohum'da dört bombanın patlaması ve Hacimba taraftarlarının devlet başkanlığı sarayını işgal etmesi ile ipler gerilince, Bagapş yemin töreninden vazgeçmek zorunda kalmıştı. Bagapş'ın geri adım atması üzerine Hacimba da geri adım atarak devlet başkanlığından vazgeçtiğini açıklamıştı. Böylece, tarafların geri adım atması ile gerilim durulabilmişti. Rusya Federasyonu Başsavcı Yardımcısı Kolesnikov'un arabuluculuğu ile 6 Aralık 2004 tarihinde Sergey Bagapş, Raul Hacimba, eski Devlet Başkanı Ardzınba, Başbakan Nodar Haşba, Rusya Federasyonu Duma (Parlamentonun alt kanadı) milletvekili Sergey Baburin ve Kolesnikov tarafından imzalanan anlaşma ile Abhazya'nın kapısında bekleyen içsavaş ertelenebilmişti. Söz konusu anlaşmaya göre, 12 Ocak 2005 tarihinde yapılması beklenen ve 17-26 Aralık 2004 tarihleri arasında aday başvurularının kabul edildiği devlet başkanlığı seçimlerine Bagapş ile Hacimba tek liste ve ortak ekonomi programıyla gireceklerdir. Buna göre, Bagapş devlet başkanlığına, Hacimba ise devlet başkanı yardımcılığına aday olacaktır. Aslında, Moskova'nın ağırlığını koyması ile sağlanan bu çözüm, Rusya Federasyonu ile Abhazya halkı arasında bir uzlaşma sağlama çözümüdür.

Etiketler:
yenilenen abhazya devlet başkanlığı seçimleri öncesi gürcü-abhaz gerginl

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır