NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
11
35305319 - Adige Heku 01.MP3
13
35305319 - Adige Nise 15.MP3
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KREMLİN'İN PATRONUNUN HİZMETİNDEKİLER

Rusya'nın toprak bütünlüğünün egzotik taraftarları - Kadırovcular, onların yandaşları "tek Rusyacılar" - Yamadaevciler ve diğer resmi haydutlar eski işlerine dönmüşe benziyor - Çeçenistan, Dağıstan ve İnguşetya'da insanları kaçırmak. Eğer daha önce aynı insanların aynı işleri Rus siyasileri tarafından geniş bir biçimde aydınlanıp eleştirildi ve savaşın başlangıç sebebi olarak gösterildi ise- şimdi nedense, siyasette bir hoşgörü bayramı var.
24-12-2004 - kez okundu

Rusya'nın toprak bütünlüğünün egzotik taraftarları - Kadırovcular, onların yandaşları "tek Rusyacılar" - Yamadaevciler ve diğer resmi haydutlar eski işlerine dönmüşe benziyor - Çeçenistan, Dağıstan ve İnguşetya'da insanları kaçırmak. Eğer daha önce aynı insanların aynı işleri Rus siyasileri tarafından geniş bir biçimde aydınlanıp eleştirildi ve savaşın başlangıç sebebi olarak gösterildi ise- şimdi nedense, siyasette bir hoşgörü bayramı var.

Aslında pek de saklanmayan suçlunun bulunmasından sonra, en iyi ihtimalle tutuklananların yanında "Çeçen zabıta kimliklerin" bulunduğunu ve büyük ihtimalle bu kimliklerin sahte olduğunu bildirirler. Gerçekten de öyle olmasını umuyorlar çünkü.

Son birkaç günde Kadırovcular iki kez Dağıstan'da ortaya çıktılar. Bir kez sınıra yakın Novolaks bölgesinde kolhoz başkanı kaçırmaya çalışırken. Pek de gizlenmeyen haydutlar kendi evinden başkanı kaçırmaya çalıştı ama direnişle karşılaştıklarında skandal çıkarttılar. İkinci defa "Çeçen polisleri" Dağıstan'ı arabayla gezdiler, yol üzerindeki iki kadını yanlarına aldılar ve Dağıstanlı meslektaşları onları durduruncaya kadar akla geleni yaptılar.

Çeçen İçkeriya cumhuriyeti fazla toprak kapsamıyor. Bunun için eski günlerde işlenen suçlar daha sonra ortaya çıktıklarında skandal olup topluma mal oluyor. Bu suçların ve cinayetlerin baş kahramanları ortaya çıkardığımızda - mesela Kızılhaç mensupları kuruşuna dizen Deniev kardeşleri, ya da aynı insanların Babicki'yi "kaçırıp" daha sonra FSB'ye "teslim" etmesi - ilginç bir şey çıkıyor ortaya. Öyle oluyor ki Rusya, kendi polisin işlediği, ya da hapiste bulunmak yerine savaşın başlamasından hemen sonra yetkili olan suçluların işlediği suçlardan dolayı başlatmış Çeçenistan'a karşı olan ikinci savaşı.

Bu suçlar hakkında birçok bilgi Çeçen gazetecilerin makalelerinde yada işgalcilerin Çeçen direnişe karşı kullanma amacıyla açtıklara dava dosyalarında bulunmaktadır. Her şeyi yeniden saymak gereksizdir zaten. Daha entersan olan - Çeçen toplumun dışladığı suç elementlerin ne olup da, Rusya'nın Çeçenistan'a karşı yürüttüğü savaşta, saldırgan devletin desteği oldular, Afganistan'daki "eroin sendikası" Kuzey İttifak Batı'nın müttefiki olduğu gibi.

Afganistan'da savaşın ortasında 2002 yılında bir Batılı muhabir ülkenin ücra bölgelerinden birinde Afganistanlı müttefiklerinden biri ile röportaj yapıyordu. İşte o adamlar bir de utanmadan, İngiliz devletinin bir vatandaşını bodrumda tuttuklarını ve karşılığında beş milyon dolar fidye istediklerini söylemişlerdi. Bu tip tavizler, olsa olsa "teröre karşı mücadele'nin" yürütülmesi için gerekli olan adımlar idi. Afganistanlılara tüm Batı Avrupa'yı eroinle doldurma müsaadesinin verilmesi gibi.

Hayat zor demek ki, bu tip tavizler verilmeye başlandı. Rusya'nın müttefiklerine ve Çeçenistan'ı elinde tutmak için kullandığı hainlere verdiği kapitülasyonlara bir bakarsak, Rusya'nın durumunun hiç iç açıcı olmadığını anlarız. Hangi devletin kendine sayısı olan başkanı ne pahasına olursa olsun- Beyaz Sarayında Kadırov gibi tipleri kabul edecektir resmi törenle? Demek ki müttefik ihtiyacı çok ağır basıyor.

Çeçen Direnişi ya Bin Ladin yada Kolombiyalı isyancılarla bağlantı kurmakla suçlayan Ruslar, Çeçenistan'daki en önemli suçluları görmüyorlar- Putin ile birlikte suç ve cinayet işleyen Çeçen hainleri. Onların giydiği Rus polis üniformaları.

Dağıstan ve İnguşetya'da suç işleyenler, Rusya'nın üst düzey yetkililerinden daha çok bağlantılıdır onlarla. Çok kısa zincir. Mesela, Putin ve Kadırov'un adamları arasında, Putin ile dost gibi ilişkileri olan ve Kremlin'e neredeyse pijamalarla gelen Kadırov var. Tabii ki bu bağlantı, Bin Ladin ve Basayev'in ilişkileri ile kıyaslanınca, gerçek de olsa, şartlıdır. Buradai bağlantı, ruhani ve düşünme benzerlikleri üzerinde kurulmuştur.

Kadırovcular, Putin'in diğer bölgelerde yandaşlarına izin verdiği şeyleri yapıyor ancak. Tabii ki, Dağıstan, İnguşetya veya Karaçay-Çerkesya'daki gibi değil - Kafkasya'nın kendi özellikleri vardır.

Kafkasya'nın on yıllar boyunca Rusya'daki diğer tatsız gelişmeler ve olaylar için inisiyatif niteliği taşıdığını söylemek mümkündür. Putin ile olan görüşmesinden sonra Kadırov, çetesinin haydutlarının Rusya'nın başka bölgelerinde anayasal düzeni sağlanması için kullanılacağını boşuna söylememiştir her halde. Kremlinin patronun izni olmasa, bunu hiçbir zaman söyleyemezdi. Bunun için polis kılıklı Kadırov'un haydutlarına Kadırovcular, Yamadaevciler yada diğer "tekrusyacılar" demek doğru olmaz. Bunlar, gerçek Putincilerdir - Rusya'nın yakın olan geleceğidir.

Salman Daudov

Etiketler:
kremlin patronunun hizmetindekiler

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır