NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
35305319 - Adige Heku 01.MP3
2
4-5-6-7
apsuva

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
EY ÇEÇEN.EY MUSLİM KARDEŞİM.KURBAN ÇEÇENİSTANDADA VAR SAKIN OLA UNUTMA

" Bugün Rus işgaline karşı direnen açlık ve soğuk demeden hayatta kalmaya çalışan Çeçen halkına yardım elini uzatalım!" Tarihte yürekleri özgürlük için çarpan ve bu uğurda sayılarına bakmaksızın kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla tarihlerinin hemen hemen tüm dönemlerinde mücadele eden bir millet varsa bu da Çeçenlerdir. Kafkasların ortasında Rusya, Kuzey Osetya, Gürcistan, Dağıstan ve İnguşetya ile çevrili olan Çeçenistan yaklaşık bir milyon nüfusu ve 16.000 m2 yüzölçümü ile 443 sene boyunca Rusya'ya karşı mücadele etmiştir. şu dönemde de bu mücadele tüm şiddetiyle devam etmektedir.
15-01-2005 - 5 kez okundu8 yy. başında itibaren İslam'la şereflenen Çeçenler, 1557 yılından başlayarak günümüze kadar tarihin hiç bir döneminde Rus hakimiyetine boyun eğmemişler ve bağımsızlık mücadelelerini Aslan Mashadov önderliğinde devam ettirmektedirler.

Ruslar bütün yolların kesiştiği Kafkasya'nın adeta kilidi mesabesinde stratejik bir bölge olan Çeçenistan'ı ele geçirmek için bütün güçleriyle yüklenirken 1783 yılında İmam Mansur önderliğinde harekete geçen Çeçenler, daha sonra 19 yy. İmam Hadis, Teymi Bibolat, İmam Gazi Muhammed, İmam Hamzat ve Şeyh Şamil gibi hayatları inanılmaz kahramanlık örnekleriyle dolu liderlerin akıl, mantık ve fizik kanunları ile izah edilemez mücadelelerin kahramanı oldular. Rusya başından itibaren Kafkasya'yı işgal ve ilhak ihtirası uğruna 1860 yılı, yani İmamlar devri olarak bilinen mücadele devresinin sonuna kadar 9 milyon askerini harcadı. Kafkas halkları ise bu zaman zarfında beşeri ve maddi kaynakları açısından tükenme noktasına geldiler. 20 yy. başlarında Zelimhan Hacı, Uzun Hacı gibi kahramanların önderliğinde bağımsızlık mücadelesini sürdüren Çeçenler, Stalin zamanında topyekün sürülerek cezalandırılırken, 750.000 nüfusla sürüldükleri İç Asya çölleri ve Sibirya buzullarından 1956 yılından itibaren 400.000 nüfusla anayurtlarına dönebildiler. Gene de Rus esaretini kabullenmeyen Çeçenler 1991 yılında Rus provokasyonu sonucu öz kardeşleri İnguşların ayrılmasına rağmen nüfusları 1 milyonu geçkin bir halde bütün güçlerini yalnız Allah'tan alarak din, hürriyet ve vatan savaşlarını yılmadan yorulmadan sürdürüyorlar.

Kurban kesmek
" Allah'ın emrine uymakta O'na bir yakınlık vardır. Bu bakımdan en iyi kurbanı kesmeye dikkat et ve kurbanın her parçasıyla Allah Teala'nın sevenin bir parçanı ateşten azad edeceğini ümit et. Çünkü va'd bu şekilde varid olmuştur. Bunun için kurbanın büyüklüğü ve parçaların çokluğu nisbetinde ateşten azad edilirsin.

İMAM GAZALİ
"İHYA-İ ULUM'İD-DİN, Kitabu Esrar'il-Hac"
"Bu hayvanların ne etleri ve ne de kanları Allah'a ulaşacaktır: Allah'a ulaşacak olan ancak, sizin O'nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir."

(Hacc Suresi; 37)

"Hali vakti yerinde olup da Kurban kesmeyen bizim mescidimize gelmesin" şeklinde rivayet olunan bir hadisle Kurbanın önemi anlatılmak isteniyor. Bu Hadisin açık anlamı şudur: Eğer bir Müslüman Kurban kesmekten imtina ederse, onun Müslümanlığında şüphe vardır. Kurban ve Hac ibadetlerinin yerlerine getirilmesi sırasında gösterilecek olan sebat ve takva beraberinde pek çok sevabı da getirmektedir.

* * * * * * * * *

Seni seven âşıkların,
gözü, gayra bakmaz imiş,
seni maksûd edinenler,
dünyâ ahret anmaz imiş.

Gönlün sana verenlerin,
ilmi sana erenlerin,
gözü seni görenlerin,
tâli'leri sönmez imiş.

Ölmez imiş âşık canı,
hiç çürümez imiş teni,
aşk her kimi kıldı fânİ,
ona zevâl ermez imiş.

Emrine baş eğenlerin,
vuslatına erenlerin,
bülbül gibi ötenlerin,
kimse dilin bilmez imiş.

Aşkın ile bilişenler
senin için sevişenler
halvetine erişenler
ölümden hiç korkmaz imiş.

Aklın varsa, ey kardeşim,
Hakkı sevmek olsun işin,
aşk tadını tatmayanın,
kalbi temiz olmaz imiş.MEHMET UCA


Etiketler:
ey çeçeney muslim kardeşimkurban çeçenistandada var sakın ola unutma

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır