NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
11
4SIMD.MP3
9
4-5-6-7
4WORED1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
TÜRKİYE'YE SIĞINAN ÇEÇENLER ÇIKMAZDA

(Milliyet) Savaştan kaçan Çeçenler, yıllardır Türk vatandaşlığı alamıyor. Oturma ve çalışma izinleri yok, çocukları da okula gidemiyor Şükran Özçakmak - İstanbul Çeçenistan'dan savaş nedeniyle 5 yıl önce Türkiye'ye sığınan Çeçenler, tam bir sefalet içinde yaşıyor. Beykoz'da 86, Ümraniye'de 130, Fenerbahçe'de 112 olmak üzere 142'si çocuk toplam 328 Çeçen, Türkiye'de ne mülteci sayılıyor, ne de Türk vatandaşlığına kabul ediliyorlar. Bu nedenle birçok çocuk okula gidemiyor. Çocuklardan bazıları ilköğretimde idare ediliyor ancak lise bölümlerine kesinlikle alınmıyor.
24-01-2005 - 5 kez okundu

Kaçak çalışıyorlar
Çeçenlerin oturma izinleri olmadığı için çalışmalarına da izin verilmiyor. Kaçak çalışıp yakalananlar da yabancılar şubesinde en az 5 gün gözaltında tutuluyor.
Bazıları dayanamayıp ülkesine dönen Çeçenlerden bir kısmına da BM kapısını açmış. Kalanlar, Türk vatandaşı olabilmek için direniyor. Bir grup gönüllü avukat da, onlar adına vatandaşlık hakkı için hukuk mücadelesi veriyor.
Devletin onlara tahsis ettiği tek yer, Fenerbahçe'deki Devlet Demir Yolları (TCDD) kampı. Çamur içinde kalmış bahçedeki evler, yazlık olarak düşünüldüğü için ısıtma sistemi bulunmuyor.

Kuran kursundaki kamp
Kadınlar evlere temizliğe gidiyor, erkekler de yarı yevmiyeyle hamallık yapıyor. Bu kampta kalan 112 kişinin 42'si çocuk. Çocukların yalnızca 18'i ilkokula gidiyor.
Ümraniye Atakent'teki Halil İbrahim Camii'nin kapatılan yatılı Kuran kursunda kalan 130 kişinin de 60'ı çocuk. Okula kabul edilmeyen çocukları, Çeçen öğretmenleri eğitiyor.
Beykoz'daki Milli Gençlik Vakfı'nın binasında kalan 86 Çeçen vatandaş da, "Kar yağmasın diye dua ediyoruz" diyor.

11 Eylül onları da vurdu

ABD'deki 11 Eylül saldırısı, Türkiye'ye sığınan Çeçenleri çok etkilemiş. Eskiden, yardımlarla geçimlerini sürdürdüklerini anlatan Çeçenler, saldırılardan sonra "teröristlerin Çeçenistan'da eğitim gördükleri" söylentisi nedeniyle yardımların kesildiğini belirtiyor. Bir tek Üsküdar Belediyesi, hafta sonları hariç sabah kahvaltılarını veriyor.


Etiketler:
türkiye sığınan çeçenler çıkmazda

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır