NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
9
8
apsuva
10
11

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ADIGEY BAŞKANI BİRLEŞMEYE KARŞI

Yerel ve federal basın organlarında Adige Cumhuriyeti'nin Krasnodar Kray'i ile birleştirilmesi üzerine son günlerde sıkça yeralan haberler üzerine Adıgey Cumhuriyet Başkanı bir açıklama yaptı. Hazret Şovmen'in açıklaması şöyle : . Bugün sınırları yeniden belirleme kalkışmak, Adige Cumhuriyeti'nin statüsünü aşağı çekmek veya onu tamamen ortadan kaldırmak büyük politik hata olur. Kuzey Kafkasya'daki ağır toplumsal politik koşullarla birlikte böyle bir girişim beklenmedik olaylara sebep olabilir. Ayrıca Rusya Federasyonu ve Adige Cumhuriyeti'ni tarihi vatanları olarak kabul eden ve sayıları milyonları bulan dış ülkelerdeki Adigelerin (Çerkeslerin) bu olaya nasıl bakacaklarını da iyi bilmek gerekir. 1998-99 yıllarında Kosova Adigelerinin kurtarılması Rusya Federasyonu sayesinde olmuştur. Federal devlet organlarının bu sorunu başarılı bir şekilde çözmeleride Adige Cumhuriyeti'nin varlığı sayesinde mümkün olabilmiştir.
25-01-2005 - kez okundu

Hazret Şovmen'in açıklaması şöyle : .

Çok uluslu ve federal bir ülkede bu tür sorunların çözümüne dikkatle yaklaşmak gerekir.Geçmişteki bu tür uygulamaların sonuçları unutulmamalı ve olaya doğru yaklaşılmalıdır. 1922 yılında Adige Otonom Bölgesi'nin oluşturulma nedeni öncelikle,Adige (çerkes) ulusunun 19 ncu yüzyıl Kafkas savaşları ile 20 nci yüzyılın ilk yıllarındaki olaylarda uğradığı ağır felaketlerden dolayı onu koruyacak ve geliştirecek imkanlar sağlamak içindi. Tüm dünyada,Adige ulusunun resmi bir statüye,kendini korumak ve geliştirmek için devlet imkanlarına sahip olduğu tek yer Adige Cumhuriyeti'dir. Adige Otonom Bölgesi'nin kurulmuş olması, Kuban yöresinde halklar arasında barış ve iyi ilişkilerin, tarihi, kültürel, moral ve sosyo ekonomik bağların güçlenmesine katkı sağlamıştır. .

1991 yılında Adigey'in statüsünün yükseltilerek, Rusya Federasyonu'nu oluşturan Cumhuriyetlerden biri haline gelmiş olması ve Krasnodar Kray'ından ayrılmasının temel nedeni, Rusya'daki yeni politika ve sosyo ekonomik değişikliklere uyum sağlamak, aynı zamanda Krasnodar yöneticilerinin ulusal problemlerin ve özellikle de Adigelerin sorunlarının cözümünde başarısız kalmalarıydı. .

Adige Cumhuriyeti'nin kurulması sayesinde, halklar arasında olması muhtemel anlaşmazlıklar giderilmiş, tüm halklara özgürce gelişme imkanları yaratılmıştır. .

Bugün sınırları yeniden belirleme kalkışmak, Adige Cumhuriyeti'nin statüsünü aşağı çekmek veya onu tamamen ortadan kaldırmak büyük politik hata olur. Kuzey Kafkasya'daki ağır toplumsal politik koşullarla birlikte böyle bir girişim beklenmedik olaylara sebep olabilir. Ayrıca Rusya Federasyonu ve Adige Cumhuriyeti'ni tarihi vatanları olarak kabul eden ve sayıları milyonları bulan dış ülkelerdeki Adigelerin (Çerkeslerin) bu olaya nasıl bakacaklarını da iyi bilmek gerekir. 1998-99 yıllarında Kosova Adigelerinin kurtarılması Rusya Federasyonu sayesinde olmuştur. Federal devlet organlarının bu sorunu başarılı bir şekilde çözmeleride Adige Cumhuriyeti'nin varlığı sayesinde mümkün olabilmiştir.

Adigey'i Krasnodar ile birleştirmenin ekonomi olarakta hiçbir mantıklı açıklaması yoktur. Krasnodar'da devlet yardımı alan bölgelerden biridir. Çözülmesi gereken ağır sosyo ekonomik sorunları vardır. Şapsığların toplu olarak yaşadıkları Lazarevsk ve Tuapse bölgeleri de sorunlu bölgelerinden biridir. Adigeyin Krasnodar ile birlikte olduğu yıllarda eline geçen finansın azlığı ve bu nedenle binlerce insanın sosyal sorunlarının çözülemediği de unutulmamalıdır.

1970 li yıllarda Krasnodar barajının yapılması nedeniyle 10 köy kaldırılmış ve onlar için Adigekale şehri oluşturulmuştur. Yöre halkının bu nedenle karşılaşmış olduğu sosyo ekonomik sorunların çözümü için gönderilen kaynak Krasnodar yoneticilerince baraj inşaatçıları için yapılan toplu konutlar için kullanılmıştır. Bu nedenle de Adigekale şehrinin sosyo ekonomik problemleri çözülmeden kalmıştır. Adigekale ve çevresi ekolojik ve demografik sorunlarla yüzyüzedir. Bu yüzden insanlar daha fazla ağır hastalıklarla karşılaşır olmuşlardır. Bozulan ekolojik denge nedeniyle Adigekalede yaşayanların evleri tabandan su almaktadır. Şehirde işsizlerin miktarı günden güne artmaktadır.

Bugün Adige Cumhuriyeti kendi bütçesi ile geçinmenin yollarını aramakta, uzun yıllardır çözüm bekleyen sorunları çözmeye uğraşmakta, Rusya Federasyonu'nun diğer bölgeleri ile iki tarafa da yarar sağlayacak ilişkiler kurmaya çalışmaktadır. 2004 yılında sağladığımız sanayi ürünlerimizdeki artışı daha da yukarılara çekmek için uğraşıyoruz. Bu alanda Adigey Güney Rusya bölgesinde ilk sırada yer almıştır.

Rusya Federasyonu'nun iki eşit üyesi olan Krasnodar Krayı ve Adigey halklarının, karşılıklı ilişkileri geliştirmek, halklar ve dinler arasındaki dostluk, kardeşlik ve saygıya dayanan bağlar güçlendirmek, Kuzey Kafkasya ve tüm Rusya'da dirlik düzenlik ve barışı sağlamlaştırmak çabalarımızı desteklediklerine şüphe yoktur.

[15 Ocak tarihli Adige Mak gazetesinden çeviren Çetao İbrahim](kafder.org)

Etiketler:
adıgey başkanı birleşmeye karşı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır