NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
10
4SIMD.MP3
2
12

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
HAYRİ ERSOY : 'SÜRÜLDÜM SÜRGÜN OLDUM' RÖPORTAJI

               Tarih Şubat 1864.Yer Trabzon sahilleri.On binlerce Çerkes sürgünzede sahilin kumlarına yığılmış.Birçok eski balıkçı teknesi de ardı arkası kesilmeyecek şekilde aynı sahile binlerce mülteci indirmekte... Ve azrail,birçoğu tifüse yakalanmış olan bu bahtsız sürgünzedelerin arasında, üzerinde kukuletalı beyaz pelerini,elinde tırpanı ile dolaşıyor.Uzun saplı tırpanını her salladığında onlarca sürgünzede acılar içinde hayata veda ediyor. Hem resmi makamlar hem de Trabzon'un sivil halkı;daha önce hiç karşılaşmadıkları böylesi bir felaket karşısında tamamen çaresizler. Yapabildikleri tek şey,tifüs salgınının kente yayılmasını engellemeye çalışmak oluyor. Cesetler gömülüyor,üst üste konup yakılıyor,hatta daha ölüp ölmediği bile kesinleşmemiş birçok hasta salgın korkusuyla ölülerle birlikte yakılıyor. Ve yaşamla ölüm arasında gidip gelen o talihsizlerin arasında,tüm olumsuz koşullara karşın,bir hastadan öbür hastaya koşarak 'bir şeyler' yapmaya çalışan bir doktor. 'Hipokrat Yemini' etmiş bir bir kahraman, Azrail'le kıyasıya bir savaşa giriyor.Sürgünzedeleri yaşatmak için savaşırken, bulaşıcı tifüs hastalığının;yemeden,içmeden,uyumadan geçirdiği günlerin zayıf düşürdüğü bedenine de kolayca bulaşabileceğini bilmesine karşın,savaş meydanından kaçmayı düşünmüyor onurlu kahraman.Eşinden dostundan,sevdiklerinden binlerce kilometre uzakta 'hiç olmazsa bir can daha yaşatmak için' savaşan Fransız doktor o... Sonra ne mi oluyor?... Azrail tırpanını sallıyor,doktor yaraları sarıyor.Azrail tırpanını sallıyor, doktor yine yaraları sarıyor.Ancak tifüs salgını öylesine büyük bir hızla yayılıyor ki,bu özverili doktorun ve ona yardımcı olmaya çalışan Osmanlı sağlık görevlilerinin kahramanca direnişine karşın,onbinlerce insan yaşam savaşını kaybediyor. Azrail,tifüs salgınının sağladığı elverişli ortamda rahatça çalışmasını engelleyen bu 'haddini bilmez doktora' diş biliyor. Ona kin güdüyor ve devre dışı bırakmak için uygun zamanı kolluyor.Sonunda Azrail'in acımasız tırpanı,17 Şubat 1864'te Fransız doktoru da biçiyor ve bu büyük yürekli Fransız doktor da yardım etmeye çalıştığı birçok sürgünzede gibi tifüse yenik düşüyor.
05-02-2005 - kez okundu

 

Yukarıdaki satırlar bir romandan alınmamıştır.Tamamen gerçektir ve bu romanın yazılmasına esin olmuştur.Romanın yazarı da,dünya tarihinin en büyük trajedilerinden biri olan Çerkes sürgününde Kafkasya'dan yola çıkıp Anadolu'ya varabilmiş bir ailenin;tifo,tifüs,sıtma gibi birçok salgın hastalığa karşın hayatta kalabilmiş bir bireyin üçüncü kuşaktan torunudur.

Ailesindeki yaşlıların sürgün anılarıyla büyümüş olan yazar,sonunda bu anıları romanlaştırmaya karar vermiş ve elinzdeki kitap ortaya çıkmıştır.Bu roman aynı zamanda dört ciltten oluşan bir sürgün dizisinin ilk cildi olma özelliğini taşımaktadır.

Serinin bütününü okuduğunuzda,ülkemizi oluşturan kültüren renklerden birini;Kafkas göçmenlerini çok daha iyi tanıyacağınız gibi,yakın tarihimizin birçok önemli olayını ve bu önemli olaylarda çeşitli nedenlerle yer alan birçok tarihi kişiliği daha iyi algılayacaksınız.Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman olmak üzere,son on iki padişahın sekizinin annesinin Kafkas kökenli olmasından dolayı,Osmanlı sarayındaki Kafkasyalı etkisini,Kurtuluş Savaşı'mızda en baştan beri Mustafa Kemal'in yanında yer alan Rauf Orbay,Bekir Sami Bey, Çerkes Ethem vb.Kafkas kökenli birçok tarihi kişiliğin bu mücadelede ön saflarda yer alma nedenlerini de daha iyi kavrayacaksınız.

Kitabın ortaya çıkmasında hiçbir yardımı esirgemeyen sevgili arkadaşlarım Yalçın Karadaş'a ve Yaşar Güven'e teşekkürü borç bilirim. Ayrıca romanımı basılmadan önce okuma inceliğini gösterip önsözünü yazan Sayın Erdal Atabek'e de saygı ve sevgilerimi sunarım.

Hayri Ersoy

14 Mart 2004,İstanbulGeçtiğimiz günlerde yukarıda önsözünü okuduğunuz 'Sürüldüm Sürgün Oldum' isimli kitabı basılan Hayri Ersoy'la bir röpörtaj yaptık.İtiraf etmek gerekirse saatlerce konuştuğumuz Hayri Bey,tatlı üslubu ve hoş sohbetiyle o kadar güzel anlatıyordu ki çok fazla not alamadık.

Hayri Bey 1959 Düzce doğumlu.1992'de bir grup arkadaşıyla Nart Yayıncılık yayınevini kurmuş,on iki yıl bu yayın evinin genel yayın yönetmenliğini yürütmüş.1995 yılında çıkarmaya başladığı 'Alaşara' adlı kültür dergisinde,hem sorumlu yazı işleri müdürü hem de yazar olarak çalışmış.

Basılan kitapları : 1993'te Çerkes Tarihi,1994'te Dili Ve Edebiyatı İle Çerkesler; çevirileri 1990'da Son Ubıh,Abhazya'da Yaşam Ve Kültür, 1994'te Ortaçağ'da Abhazlar Ve Lazlar,son olarak da Ocak 2005'te Sürüldüm Sürgün Oldum.

  • Nart Yayıncılık'tan bahseder misiniz biraz?

H.Ersoy : Nart Yayıncılık 1992'de kuruldu.Benim birkaç kitabım haricinde 20 kadar kitap basıldı,çeşitlidernek ve vakıfların dergi ve kitaplarının basılmasına katkıda bulundu.Toplamda 80'den fazla kitap ve dergi çıkarıldı.Alaşara dergiside bunlardan biriydi.

  • Alaşara Dergisi önemi neydi?

H.Ersoy : Nart Yayıncılığın en önemli eseri 13 sayılık Alaşara dergisiydi. Dergiciliğimizde çığır açan,farklı bir çizgi yakalayan bir eserdi.En önemli özelliği dergide başka halkların kültürel dokularının olmasıydı.

  • Nart Yayıncılık sadece yayıncılık yapmazdı diye duyduk.Başka faaliyetler var mıydı?

H.Ersoy : Nart Yayıncılığın güzel bir özelliği vardı.Yurtdışından gelerek bizimle ilgili,Kafkasya ile ilgili çalışma yapan araştırmacıların uğrak kapısıydı. Amerika'dan,Fransa'dan,Japonya'dan daha birçok ülkeden araştırmacılar kaynak için Nart Yayıncılığa gelirdi.

Dans ve Müzik Enstitüsü kurulması amaçlandı ve Nart Kafkas Halk Dansları ve Şarkı Grubu kuruldu.Kafkasyadan hocalar getirildi.3 yıl çalışıldı.Mesela Caferağa Spor Salonunda yapılan Kafkas gecesine 5.000 kişi katılmıştı.

  • Nart yayıncılık şu an ne durumda?

H.Ersoy : Ekonomik nedenlerden dolayı bütün çalışmalar durduruldu. Firma tamamen kapatılmış değil ama şu an faaliyette değil.

  • 1993-94'ten sonra epeyce bir süre kitabınız çıkmamış,bunun bir sebebi var mı ?

H.Ersoy : Nart Yayıncılığın aktif dönemlerinde başka yazarların kitaplarına öncelik verildi.Mutlaka çıkması gereken eserler vardı.Bu nedenle yazmaya 10 yıl kadar ara verdim. Ama epeyce malzeme topladığımı söyleyebilirim.

  • Çeviri kitaplarınızdan biraz bahseder misiniz ?

H.Ersoy : İlk çeviri kitabımYura Argu'nun eseriydi,Abhazya'da Yaşam ve Kültür adını taşıyor.Nart Yayıncılığın ilk kitabıydı,ve bildiğim kadarıyla Abhazca'dan Türkçe'ye çevrilen ilk kitaptı.Daha sonra geçen yıl vefat eden Bagrat Şinkuba'ya ait Son Ubıh,ve Gerg Amicba'ya ait Ortaçağ'da Abhazlar ve Lazlar.

  • Sürüldüm Sürgün Oldum'dan bahsedermisiniz ?

H.Ersoy  : Kefken'deki mağara,mağaranın duvarlarına kazınmış tarihler, yakınındaki mezarlar beni çok etkilemişti.O mağarayla ilgili bir öykü yazmaya karar verdim.Bu öykünün dışında sürgünü anlatan bir roman yazmayı da hep istiyordum.Sonuçta mağarada başlayan öykü kopmadı, Kafkasya'dan çıkıp günümüze kadar uzanan dört ciltlik sürgün romanı oldu.

Kitabın amacı sürgünü anlatırken,toplumsal hafızayı canlandırmak ve kültürümüzü tanıtmak,yani bir nevi gizli belgesel özelliği taşıyor.Bu yüzden kahramanlar ön planda değil,fon daha belirgin.Yaşamla ilgili küçük ayrıntılar,detaylar önemliydi.Yani hedef kitle sürgün acısını yaşayan haklar ;tarihimizi,kültürümüzü merak eden kişiler ve gençlerimiz.

  • Kitabın kapak resmi de çok hoş,kapakla ilgili neler söyleyebilirsiniz ?

H.Ersoy : Kapak için seçtiğimiz resim aslında bu değildi,farklı bir resim kullanacaktık.Ancak o resim küçültülünce biraz karmaşık oldu.Bu yüzden değiştirdik,şimdiki resim konuldu.Kitabın konseptine uygun olarak ön plana çıkan,vurgulanan bir öge yok,bütün olarak bakıldığında herbiröge seçilebiliyor.

  • Gelecekdönem projelerinizi öğrenebilir miyiz ?

Şu an bitmek üzere olan tarihi bir roman var.O da bir nevi gizli belgesel.İki tane de öykü kitabı var,kısa öykülerden oluşuyor.

  • Arkadaşlarımıza iletmek istediğiniz birşey var mı ?

H.Ersoy : Proje üretmekten ve uygulamaya koymaktan vazgeçmesinler. Karşılarına mutlaka engel çıkacaktır.Birçok proje daha önceki jenerasyon tarafından denenmiştir.Bu projelerin şu anda toplumda bir yansıması olmamışsa başarısız olundu demektir.İşte bu başarısızlıkların analizi iyi yapılmalı.Aynı hatalar tekrarlanmadığında başarı mutlaka gelecektir.

Röportaj:Sevgi Temgin

Etiketler:
hayri ersoy 'sürüldüm sürgün oldum röportajı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır