NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
9
4SIMD.MP3
1
35WERE~1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
WUPPERTAL ÇERKES KÜLTÜR DERNEĞİ

  WUPPERTAL ÇERKES KÜLTÜR DERNEĞi Wuppertal Çerkes Kültür Derneği 1968´de Almanyanin Kuzey Westfalya eyaletinde bulunan sehri Schwelm´de Almanya'da ki ilk Çerkes Kültür Derneği olarak kurulmus, 1973 yılında da Wuppertal´a taşınmıştır. Adel Mihamceriy Hasoko tarafindan kurulan derneğin kuruluşunda yer alan diğer isimler; Adel Mihamceriy Hasoko'nun esi Elke Muhamkari, Adnan Mahmud ve eşi Helga Mahmud, Mamdouh Abderrahman ve esi Renate Abderrahman, Ismail Yagiz ve Prof. Dr. Michael Job'tur.
08-02-2005 - 5 kez okundu


Çerkes Kültürünü tanıtmak, yaşatmak, Çerkes dil,sanat ve folklorunu yaşatmak ve yeni nesillere öğretmek amacıyla kurulan Wuppertal Çerkes Kültür Derneği kurucusu Mihamceriy'in 1984 yili Ocak ayinda vefat etmesinden sonra da faal bir sekilde calismalarını sürdürmektedir.


Çerkes kültürünün korunmasi icin bir çok ilke imza atan Adel Mihamceriy Hasoko, Almanya'da ki ilk Çerkesce Gramer kitabının yayınlanmasında çaba göstermiş ve derneğin "Shible" dergisinin yayınlanmasında öncülük yapmıştır.

Şu andaki üye sayısı 67 olan dernek üç katlı bir binada yer almakdır ve her cumartesi günü 17.00 -24.00 saatleri arasında açıktır.


Almanya'da ki tek profesyonel Kafkas ekibi olan ''Shible'' de uzun yıllardır Wuppertal Çerkes Kültür Derneği'nin çatısı altında, disiplin ve özveri ile çalışmalarını sürdürmekte ve Tüm Avrupa'da yaptığı gösterilerle derneğin ve Almanya'da ki Çerkeslerin sesini duyurmaktadır. Derneğin yayın organı ''Shible'' Dergisinin adını ölümsüzleştirmek için kurulan ve Vedat Esen tarafından çalıştırılan ekibin 24 oyuncusu vardır.


Aslında sadece 2-3 Çerkes ailenin yaşadığı Wuppertal şehrinde yer alan derneğin bu kadar uzun zamandır ayakta kalabilmiş olması ile 300 kilometre uzakta yaşayan Çerkes'ler için bile bir buluşma ve paylaşma noktası oluşturuyor olması sanırız; Almanya'da yaşayan Çerkeslerin kültürlerine, dillerine, sanatlarına ve bunların geleceğe taşınması gerektiğine duydukları inanç ve bağlılık ile ilişkilendirilebilir.Adres:

Tscherkessischer Kulurverein Wuppertal e.V.

Reiterstr. 7 a

40215 Wuppertal

Tel./Fax: 0049-202-306163

www.wuppertal-xase.de


Daha Çok Fotoğraf İçin Tıklayın

Etiketler:
wuppertal çerkes kültür derneği

YORUMLAR
deheney Bu yazıyı hazırlayarak dernek faaliyetleri hakkında bizleri bilgilendiren, derneklerini bizlere tanıtan kuzenim seucen FiGEN ERDEM ile KUC-A İbrahim PALSÜ Ağabeyimize teşekkür ediyorum. Her zaman örnek bir çerkes kültür derneği olarak gördüğüm Wuppertal derneğinin tüm üyelerine de kültürümüze yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür etmek isterim.
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır