NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
35WERE~1.MP3
apsuva
9
4WORED3.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÇEÇENLERDE BOMBA VAR İDDİASİ(ZAMAN)

'Çeçenlerin atom bombası var' iddiası Çeçen lider Aslan Mashadov'un, Moskova'ya yönelik 'barış' teklifleri Kremlin tarafından kaale alınmazken, ayrılıkçı Çeçen savaşçıların atom bombasına sahip olduğu iddia edildi. Rusya Başsavcılığı tarafından hakkında arama emri çıkartılan ve oligarh olarak nitelendirilen nüfuzlu işadamı Boris Berezovski, "Çeçen savaşçıların elinde portatif atom bombasının bulunduğunu" ileri sürdü. Haber, Rusya'da gündemi değiştirirken, Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Çeçenlerin elinde nükleer silah olabileceğine inanmadıklarını bildirdi. Komsomolskaya Pravda gazetesinin sorularını cevaplarken Çeçenlerin atom bombasına sahip olduğunu söylemesi üzerine ısrarlı sorulara tutulan Berezovski, söz konusu bombanın bazı parçalarının eksik olduğunu ifade etti; ancak bu eksiklikler için "küçük detaylar" ifadesini kullandı. Çeçenlerde atom bombasının bulunduğu bilgisini güvenilir kaynaklardan edindiğini aktaran Berezovski, kendisinin bu konuda Rusya İç İstihbarat Teşkilatı FSB'ye sonbaharda bir mektup gönderdiğini kaydetti.
10-02-2005 - kez okundu

DIŞ HABERLER 09.02.2005 ÇARŞAMBA

'Çeçenlerin atom bombası var' iddiası


Çeçen lider Aslan Mashadov'un, Moskova'ya yönelik 'barış' teklifleri Kremlin tarafından kaale alınmazken, ayrılıkçı Çeçen savaşçıların atom bombasına sahip olduğu iddia edildi.

Rusya Başsavcılığı tarafından hakkında arama emri çıkartılan ve oligarh olarak nitelendirilen nüfuzlu işadamı Boris Berezovski, "Çeçen savaşçıların elinde portatif atom bombasının bulunduğunu" ileri sürdü. Haber, Rusya'da gündemi değiştirirken, Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Çeçenlerin elinde nükleer silah olabileceğine inanmadıklarını bildirdi. Komsomolskaya Pravda gazetesinin sorularını cevaplarken Çeçenlerin atom bombasına sahip olduğunu söylemesi üzerine ısrarlı sorulara tutulan Berezovski, söz konusu bombanın bazı parçalarının eksik olduğunu ifade etti; ancak bu eksiklikler için "küçük detaylar" ifadesini kullandı. Çeçenlerde atom bombasının bulunduğu bilgisini güvenilir kaynaklardan edindiğini aktaran Berezovski, kendisinin bu konuda Rusya İç İstihbarat Teşkilatı FSB'ye sonbaharda bir mektup gönderdiğini kaydetti.

Uzmanlar, sözü edilen atom bombasını gerçek bir bomba gibi patlatma imkanının kolay kolay olmayacağına dikkat çekerken, kullanılması durumunda bu silahın küçük çapta radyolojik bir patlama yapabileceğine işaret ediyor. Portatif atom bombası haberini veren Boris Berezovski, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Mashadov'la görüşme masasına oturması gerektiğini söyledi. Mashadov'a hayıflanan ve Putin'in yüzüne gülen Batı'nın Çeçenistan'a kendi barış gücünü yerleştirme niyetinde olduğunu belirten Berezovski, bunun, Rusya'nın Kafkasya'yı tümüyle kaybetmesi anlamına geleceğini iddia etti.

Bomba haberi Moskova'da tartışmalara neden olurken Moskova Carnegie Merkezi Nükleer Yayılmazlık Programı Koordinatörü Vladimir Yevseyev, Çeçenlerin portatif atom bombasına sahip olmadığını savundu. Vladimir Yevseyev şunları söyledi: "Portatif nükleer araç ile, 1980'li yılların ikinci yarısında gerçekten de var olan mini bombayı anlıyoruz. Ancak bu bombalar uzun süreli olarak varlıklarını sürdüremiyor. Yakın zamanlarda üretilmiş olma ihtimali de var tabii ki. Ancak Rusya ve Amerika, bu bombaları daha sonra üretmedi. Az ihtimal de olsa Çeçenlerin kendisi bu silahı üretmiş olabilir. Nükleer bir mekanizma kurulmuş olabilir; ama bu atom bombası değildir. Bodrum şartlarında atom bombası yapılamaz."

Öte yandan bir süredir öldüğü iddia edilen radikal Çeçen komutan Şamil Basayev de sağ olduğuna dair görüntüleri yayınlattı. Çeçenlere ait bir internet sitesinde yayınlanan 4 buçuk dakikalık video görüntüsünde Basayev, daha önceleri yaralanan protezli ayağını göstererek sağlam olduğunu ve böbreklerinin de ağrımadığını söyledi. Rusya'ya karşı mücadelelerinin devam edeceğini söyleyen Basayev, Mashadov'un emri gereği ateşkese uyduğunu da aktardı.

09.02.2005
Mirza Çetinkaya
Moskova

Etiketler:
çeçenlerde bomba var iddiasizaman

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır