NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
apsuva
9
10
3
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ERMENİSTAN'DA KARDELENLER ERKEN AÇABİLİR Mİ (HATEM CABBARLI)

23 Kasım 2003'te Gürcistan'da gerçekleşen Karanfil Devrimi'nin sonuçları Ermenistan ve Azerbaycan'da artçı deprem olarak hissedilmiş, ancak bu ülkelerdeki siyasi dengelerin fay hattında ciddi kırılmalar olmamıştır. Çünkü, Azerbaycan eski Devlet Başkanı Haydar Aliyev'in 10 yıllık iktidarı döneminde Azerbaycan muhalefeti etkisiz hale getirilmiş, 15 Ekim 2003'te gerçekleşen devlet başkanlığı seçimlerinde ise, iktidarın yoğun baskıları sonucunda Azerbaycan muhalefeti bitkisel hayata girmiş ve batı demokrasisinin verdiği bütün reçetelere rağmen, bugüne kadar kendine gelememiştir.
20-02-2005 - kez okundu

Ermenistan muhalefeti Azerbaycan muhalefetinden daha şanslı bir durumda olmasına rağmen, 2004 Mart ayında başlayan Kardelen Devrimi girişimleri başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bu bağlamda Ermenistan muhalefetinin miting ve gösterilere başlarken iç dinamikleri ve alabileceği dış desteğin ölçüsünü yanlış değerlendirmesi yenilginin önemli nedenlerinden biridir. Bir diğer neden, her iki ülkede de iktidarların güvenlik güçleri üzerindeki mutlak kontrolüdür.

2003 sonbaharından itibaren dalga dalga yayılan (Ukrayna, Kazakistan, Kırgızistan örnekleri) çiçekler ve renkler devriminin dinamikleri değerlendirilirken aşağıdaki ortak noktalar dikkate alınmalıdır:

·  Siyasi sistemin zayıflığı,

·  İktidar veya muhalefetin sosyal tabanının gücü ve potansiyeli,

·  Yabancı devletlerin desteğinin, jeopolitik ilgilerinin ve bölgeye yönelik güçler dengesinin doğru belirlenmesi,

·  Siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin ve medyanın  siyasi sistemi etkileme yeteneği ve imkanı,

·  Devrimin gerçekleşmesi için iktidar içindeki anlaşmazlık ve sorunların doğru tespit edilmesi,

·  Dış desteğin sağlanması için muhalefetin güçlü ve kendi içinde bölünmemiş olması,

·  Devrim gerçekleştirmek istenen devletlerin tamamında eski Sovyet zihniyetine sahip kişi ve grupların iktidarda olması,

·  Devrim liderinin halk tarafından kabul edilmesi ve karizmatik olması,[1]

Gürcistan ve Ukrayna devrimleri totaliter rejimlerin değiştirilmesinin mümkün olduğunu göstermektedir. Ancak bugün, yukarıda ifade edilen şartlar çerçevesinde Ermenistan'da Kardelen Devrimi'nin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda kesin tespitlerde bulunmak mümkün değildir. Ermenistan muhalefeti ortak hareket etmese de iktidara karşı bir arayış içindedir. Muhalif siyasi partilerin ayrı ayrı açıklamalarda bulunması, devrimi gerçekleştirmek için en önemli şartlardan biri olan ortak eylem planından yoksun olduklarını göstermektedir. Kimin liderliği üstleneceği konusu da tartışmaya açıktır. Son yıllarda siyasi yelpazede kendine yer edinen isimlerden biri Stepan Demirçiyan'dır[2]. Her ne kadar zaman zaman babasının gölgesinde kaldığı yönünde yorumlar yapılsa da, genç, dinamik ve Batı değerlerini kabul etmeye daha müsait olması, Rusya ile ilişkilerinde mesafeli davranması gibi nedenler onu öne çıkarabilir. Ermenistan'ın bugün bir devrimin eşiğinde olduğu iddia edilebilir. Koçaryan iktidarı endişelerinde haksız değildir.


[1] Kak Ne Dopustit Barkhatnoy Revolyutsii, Bkz: http://www.gazetasng.ru/article.php?id=1634

[2] Stepan Demirçiyan 1974-1988 yıllarında Ermenistan Komünist Partisi Genel Sekreteri görevinde bulunan ve 1999 Parlamento seçimlerinden sonra Parlamento Başkanı görevine seçilen, 27 Ekim 1999'da Parlamentoya düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Karen Demirçiyan'ın oğludur.

www.avsam.org

 

Etiketler:
ermenistan kardelenler erken açabilir mi hatem cabbarlı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır