NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
apsuva
4-5-6-7
3
9
12

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÇİC CUMHURBAŞKANININ HALKINA SESLENİŞİ

Değerli vatandaşların, kardeşlerim! Bugün 23 Şubatta, Avrupa parlamentosunun da kabul ettiği gibi, Çeçenleri Sibirya, Kazakistan ve Kırgızistan'a sürülmesi olan soykırımın eyleminin 61. yıl dönümüdür. O zamanın acıları ve kayıpları bizim için maalesef bir tarih olamadı. Bugün de, ama daha sinik ve kötü metotlarla gerçekleştirilen soykırımın, bugünkü hayatımızın parçası oldu. Çeçenlerin tarihini analize ederken, kendimize bir soru soruyoruz: neden Beriya ve Stalin 1944 yılın kış mevsiminde Çeçenlere bu barbarlığı yaptılar? Maalesef, kızıl ideolojinin kandırdığı insanlar, Çeçenleri her türlü yolsuzluk ve canilikle suçlandığı propagandaya inanıyorlardı. Ama Aralık 1994 yılında, bu soykırım, ama şimdi demokrasi renklerinde, yine yaşandığı zaman, iyi niyetli insanların hepsi bir şey anladılar: Çeçenlerin tek suçu - bağımsız, özgür olmak, kendi gelenekleri ve kültürü yaşamak, dilini kullanmak ve kendi vatanında yaşamayı istemek, Çeçenlere has olan diğer her şeyi yapmak idi. Kendi insanlık dışı rejimine Çeçenleri tehdit olarak görenler için bu özellikler, en büyük suçu teşkil etti.
24-02-2005 - kez okundu

Değerli vatandaşların, kardeşlerim!

Bugün 23 Şubatta, Avrupa parlamentosunun da kabul ettiği gibi, Çeçenleri Sibirya, Kazakistan ve Kırgızistan'a sürülmesi olan soykırımın eyleminin 61. yıl dönümüdür. O zamanın acıları ve kayıpları bizim için maalesef bir tarih olamadı. Bugün de, ama daha sinik ve kötü metotlarla gerçekleştirilen soykırımın, bugünkü hayatımızın parçası oldu.

Çeçenlerin tarihini analize ederken, kendimize bir soru soruyoruz: neden Beriya ve Stalin 1944 yılın kış mevsiminde Çeçenlere bu barbarlığı yaptılar?

Maalesef, kızıl ideolojinin kandırdığı insanlar, Çeçenleri her türlü yolsuzluk ve canilikle suçlandığı propagandaya inanıyorlardı. Ama Aralık 1994 yılında, bu soykırım, ama şimdi demokrasi renklerinde, yine yaşandığı zaman, iyi niyetli insanların hepsi bir şey anladılar: Çeçenlerin tek suçu - bağımsız, özgür olmak, kendi gelenekleri ve kültürü yaşamak, dilini kullanmak ve kendi vatanında yaşamayı istemek, Çeçenlere has olan diğer her şeyi yapmak idi. Kendi insanlık dışı rejimine Çeçenleri tehdit olarak görenler için bu özellikler, en büyük suçu teşkil etti.

İyi ki insanlar artık o kadar kolay kandırılamıyor ve insan hakları savunma örgütleri, Çeçenler de dahil küçük halkların sorunları anlayarak, devamlı gözetim yapıyorlar. Ben bunu Çeçenlerin zaferi olarak görüyorum, çünkü kendisini haklı olarak gören bir halkı yok etmek yada ondan zafer koparmak mümkün değildir.

Değerli kardeşlerim! Tam 11 yıl önce 23 Şubat 1994 yılında ülkesi için yaptığı mücadelede hayatını veren Çeçenistan İçkeriya cumhuriyetinin birinci cumhurbaşkanı Cevher Dudayev, halkın mitinginde konuşurken, hafızamızdan silinmeyecek sözler sarf etti: 'Acı duymayı ve ağlamayı bırakın! Bugünden itibaren Acı günü Çeçen milletin Teceddüt Günü olacaktır!'

Çeçen ulusun büyük evladı Cevher Dudayev'in bu kararında, Çeçenlerin nihayet barış dolu hayatı yaşayacakları ve Vatanı için, özgür ve bağımsız bir devlet inşa edecekleri umudu var idi. Ama gerçekler şu ki, o zamandan beri Çeçenleri bir kez daha sürmek niyeti olan Kremlin için, bizim barış severliğimiz ve refahımız, bir ölüm fermanı gibi idi.

Rusya'nın, Çeçen devleti tamamen yok etmek için başlattığı ve 11 yıl süren savaş zamanından sonra emin bir şekilde şunu söyleyebilirim: 'Düşmanların planları hayata geçirilmeyecektir! Çeçenler kendi topraklarında hiçbir zaman köle olmayacaklardır!'.

Evet, bugün zor, çok zor bir durumdayız. Rus haydutların Çeçen topraklarında her gün kadınları, savunmasız yaşlı insanları ve çocukları katlettiklerini görmek çok zor. Yüz binlerce öldürülen insanlar, yargısız infazlar ve korkunç işkenceler, bunların yanı sıra toplama kampları ve insanların iz bırakmadan kaybolmaları, kaçırılmalar, rehineler, vatandaşlara kolektif sorumluluk yüklemek ve saire - insanlığın geçmişinde tecrübe olarak bıraktığı ve rezil olan her savaş metodu, Kremlin rejimi tarafından Çeçenlere karşı bugün kullanılmaktadır. Soykırımımız için yapılmaktadır.

Yalanların dünyayı yönettiği ve gerçeklerle dalga geçildiği, sorumluluk hissinin zayıflık belirtisi gibi algılandığı bu dünyada insan olarak kalmak ve düşmana onun kendi silahı ile cevap vermemek çok zor. Ama biz güçlüyüz ve bizim gücümüz - doğru olduğumuzu bilmektir. Çeçenlerin asırlarca biriktirdiği tecrübe, hiçbir silahın ve gücün, Çeçenleri Ulusun Bağımsızlık yolundan alıkoyamamağını göstermiştir. Savaşçıyı güçlü yapan silahı değil, onun Ruhudur. Çeçenlerin kalplerindeki güç ve Özgürlük sevdası ise, yok edilmeyecek kadar güçlüdürler.

Bunun ispatı olarak, Çeçen orduların benim emrimin doğrultusunda bir ay süre ile tek taraflı olarak saldırı eylemlerini durdurmalarıdır. Düşmanın şerefsizliğini görmek ve silah ile karşılık vermemek, bir savaşçı için çok zor bir durumdur. Ama biz bir kez daha gösterdik - bizim mücadelemiz, halkımızın özgürlüğü ve bağımsızlığı için mücadelemizdir, dünya medeniyeti yok etmek isteyen terör güçleri ile alakamız yoktur. Biz bunu gösterebildik. Biz, Çeçenler, bu medeniyetin savunucularıyız, çünkü demokrasi değerleri biliyoruz. İnsanların asırlar boyunca milyonlarca insanın hayatını kurban ederek kazandıkları bu değerleri biz de aynı yoldan kazandık.

Rusya'ya barışı teklif ettik ve bir kez daha teklif edeceğiz, çünkü barış eli uzatmak güçlü tarafın işidir. Kendi gücünden emin ve haklı olduğunu bilen bir insan, başkaların hayatlarını kurtarmak için böyle bir adım atabilir.

Barışı teklif ederken savaşmaya da hazırız, çünkü insanlık onurumuzu savunmamız gerekiyor. Bunu bize Allah vermiştir. Bu basit gerçekleri kimin anlamadığını hep beraber görüyoruz. Hastalık derecesine ilerleyen isteklerini kimin durdurmadığını da görüyoruz. Benim düşüncem - anlaşmasız inat - zayıflığın ve deliliğin örneğidir ve bunu herkes er yada geç anlayacaktır. Ancak karşılıklı iyi niyetler Rus - Çeçen savaşı durdurabilir - başka bir şey değil. Bunun için iyi niyeti olan herkese söylüyoruz: 'Barışa gelin!'

Aynı zamanda gördük ki, bu savaş ile kendi refah düzeyleri yükseltmek isteyen ve kardeşlerinin kemikleri üzerinde zengin olmaya çabalayan, yok edilen halka ait olduğunu anlayan insanlar da var. Allah'ın adı ile yemin ederim ki, hiç kimse Çeçenlerin intikamından kaçmayacaktır!

Değerli kardeşlerim! Halkımızın insanlarına, Direniş güçlerine ettikleri yardımları ve büyük sabırları ile cesaretleri için teşekkür etmek istiyorum. Eğer siz ve büyük direniş gücünüz olmasa, Rusya gibi büyük bir devlete direnmek gücümüz olamazdı. Büyük devletle bile bunu hayal edemezler. Allah görüyor ki, düşmanı durdurmak için ve çok acı çeken topraklarımızda barışı sağlamak için mümkün olan her şeyi yapıyoruz. Bunun için her türlü zorluğa katlanmaya hazırız.

Gerçekleri yalandan ayırabilen ve savaşan Çeçen halkı ile sesini bir edebilen herkese teşekkür etmek istiyorum. Deliye dönen soydaşlarının gürültülerini susturmaya çalışan düşünen Rus insanlar da bunlara dahildir. Çeçen halkı size müteşekkirdir.

Yüce Tanrının büyüklüğüne ve merhametine inanınız - dünyada adaletin zamanı gelecektir. Çeçenlerin asırlar boyunca devam eden sevdası: Özgürlük, Barış ve Refah'a inancımızın temeli de bu.

Allahu Eklber!

Aslan Mashadov,
Çeçenistan İçkeriya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
23.02.2005

Etiketler:
çic cumhurbaşkanının halkına seslenişi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır