NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
2
1
13
4WORED3.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
KREMLİN'İN 'RUSYA KARŞITI CEPHE' ENDİŞESİ

Eski Sovyet cumhuriyetleri Gürcistan ve Moldova, Rusya'dan artık içişlerine karışmamasını istedi. Rusya eski Sovyet cumhuriyetlerindeki nüfuzunu kaybetme endişesi yaşıyor. Gürcistan lideri Mihail Saakaşvili, Rusya'nın bu politikasıyla Ukrayna'da batağa saplandığını öne sürdü. Daha önce Moskova'nın koyu bir müttefiki olan Moldova Cumhurbaşkanı Vladimir Voronin ise, Rusya'nın ülkesine karşı yayılmacı hevesler beslememesi gerektiğini savundu. Voronin Rusya'yla ilişkilerinde yaşadıkları düş kırıklığından sonra ülkesini Avrupa Birliği'ne yakınlaştıracağını söyledi.
04-03-2005 - 5 kez okundu

Eski Sovyet cumhuriyetleri Gürcistan ve Moldova, Rusya'dan artık içişlerine karışmamasını istedi. Rusya eski Sovyet cumhuriyetlerindeki nüfuzunu kaybetme endişesi yaşıyor Gürcistan lideri Mihail Saakaşvili, Rusya'nın bu politikasıyla Ukrayna'da batağa saplandığını öne sürdü. Daha önce Moskova'nın koyu bir müttefiki olan Moldova Cumhurbaşkanı Vladimir Voronin ise, Rusya'nın ülkesine karşı yayılmacı hevesler beslememesi gerektiğini savundu.

Voronin Rusya'yla ilişkilerinde yaşadıkları düş kırıklığından sonra ülkesini Avrupa Birliği'ne yakınlaştıracağını söyledi. Moldova Avrupa'nın en küçük ülkelerinden biri. Ayrıca Avrupa'nın en yoksul ülkesi. Moldova halkı pazar günü milletvekilliği seçimleri için sandık başına gidecek. Sandıklardan Rusya'nın eski Sovyet cumhuriyetleri politikasına darbe vurabilecek bir sonuç çıkabilir.

Seçimlerde komünistlerin zafer elde etmesi bekleniyor. Daha önceki Rusya yanlısı politikalarını terk eden komünistler ülkelerinin Avrupa Birliği'nin parçası olmasını istiyorlar. Son birkaç gün içinde Moldova Cumhurbaşkanı Voronin, Ukrayna ve Gürcistan'daki liberal liderlerden açık destek aldı.

Bu liderler, ülkelerindeki Rus nüfuzunu azaltmak için siyasi kariyerlerini tehlikeye atmışlardı. Bu durum Moskova'da rahatsızlık yaratmaya başladı. Kremlin yanlısı bazı uzmanlar, Rusya karşıtı bir cephe oluşmaya başladığı uyarısında bulunuyorlar.

Aynı uzmanlara göre bu durum, Rusya'nın Kafkaslar ve Güney Avrupa'daki varlığının hatta nüfuzunun ortadan kalkmasıyla sonuçlanabilir. Bu yüzden, sözünü ettikleri cepheleşmeye karşı yeni önlemler alınması gerektiğini söylüyorlar. Fakat Rusya'nın atabileceği olası adımların Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelerin Avrupa Birliği üyeliği perspektifini engelleyebilecek gibi görünmüyor.

Örneğin Polonya ve Macaristan'a kıyasla yarışa daha geriden başlamalarına rağmen bu ülkelerin başarılarını biraz kıskançlık biraz da hayranlıkla izliyorlar. Bu ülkelerdeki gibi Rusya'nın etki alanından uzak, müreffeh ve liberal demokrasiler kurmayı düşlüyorlar.

Rus politikacılar, bu süreci batının, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri'nin yönlendirdiğini düşünüyorlar. Rus milletvekilleri, bu nedenle komşu ülkelere ekonomik yaptırımlar uygulanabileceği mesajını veriyorlar. Bu ülkeler hala Rus piyasasına ve Rus enerji kaynaklarına bağımlı durumdalar.(Steven Eke BBC Avrasya uzmanı )

Etiketler:
kremlin karşıtı cephe endişesi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır