NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
1
apsuva
2
4WORED1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
BAVUL TİCARETİ BİTTİ FİRMALAR LALELİ'Yİ RUSYA'YA TAŞIYOR

Basından: Bavul ticareti bitti firmalar Laleli'yi Rusya'ya taşıyor 07.03.2005 - 09:48:02 Kaynak:zaman.com.tr/Ercan Baysal Türk ekonomisine milyarlarca dolar kazandıran Laleli piyasası, Rusya'nın bavul ticaretine getirdiği kısıtlamayı aşmak için yeni yöntemler geliştiriyor.
08-03-2005 - kez okundu

1990'lardaki yüksek cirolu günlerin geri gelmesinden umudunu kesen firmalar artık müşteri beklemek yerine müşterinin ayağına gidecek. 2004'ü bir önceki yıla göre 2 milyar dolarlık kayıp ile kapatan Laleli esnafı, ticareti yasal yoldan güçlerini birleştirerek yapacak. Buna göre beş ya da daha fazla kişi bir araya gelerek Rusya'da şirket kuracak. Firmaların ürünleri ortak kanaldan ihraç edilecek. Ürünlerin müşteriye ulaştırılması da yine bu şirket aracılığıyla yapılacak. İlk somut adımı denimciler (kot kumaşı üreticileri) attı. Geçtiğimiz ay birleşen 10'a yakın denim firması, resmi yoldan Rusya'ya üç TIR mal gönderdi.


Türkiye'deki firmaları böyle bir arayışa iten sebep Rusya'daki alıcıların ihracat yapılabilmesi için gerekli olan altyapıya sahip olmaması. Yeni sistem, Türk işadamlarının Rus alıcılar için hemen kullanabilecekleri bir altyapı hazırlaması anlamına geliyor. Esnafı girişime iten diğer bir gelişme de, son altı ayda Türkiye'den mal gitmemesi üzerine Rusların Çin'den mal almaya başlaması.

Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ayhan Karahan onlu, yirmili gruplar oluşturarak Rusya ile yaşanan sıkıntının önüne geçmeyi hedeflediklerini kaydediyor. Bir zamanlar bavul ticaretinin kalbi olan Laleli'de şimdi 7 binden fazla esnafın zor günler yaşadığına dikkat çeken Karahan, "Değişime bizim ayak uydurmamız gerekiyor. Çünkü Rusya'daki alıcılarımız bu altyapıyı gerçekleştirecek düzeyde değil." diyor. Önemli olanın iki ülke arasındaki ticaretin sağlıklı bir yapıya kavuşturulması olduğunu ifade eden Karahan, geliştirdikleri uygulamayı, ithalata ve ihracata aracılık edecek ve lojistik hizmeti sağlayacak bir dış ticaret modeli olarak nitelendiriyor. Ayhan Karahan, kargo ile ürün satmanın hiçbir cazibesinin kalmadığını, Rusya ile ticarette yeni kulvar seçmenin vaktinin çoktan geldiğini ifade ediyor. Türk işadamlarına bavul ticaretinin bitmesiyle birlikte umutsuzluğa düşmemeleri uyarısını yapan Karahan, yeni sistemde yer almaları çağrısında bulunuyor. Denimder Başkanı Nedim Özbek de sektörün tamamının iki yıl içerisinde yasal yollardan ihracat yapar hale geleceği görüşünde. Özbek, geçen yıl depolarda 3 milyar dolarlık ürünün çürüdüğünü, girişimlerle bunun önüne geçileceğini vurguluyor. Resmiyollardan mal ihraç etmenin firmalar için maddi kayba yol açmadığını ifade eden Özbek, bunu "Bavul ticaretinde kargo ile taşımacılığın maliyeti 4-5 doları buluyor. Normal yollarla ihracat yapmanın maliyeti de ancak bu kadar." şeklinde açıklıyor.


Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent ise kuzey komşu ülkenin Dünya Ticaret Örgütü'ne katılmak için uğraş verdiğine dikkat çekerek, son bir yılda azalan bavul ticaretinin 2007'ye kadar biteceği görüşünde. Artık ticareti kurallarına göre yapmanın zamanının geldiğini dile getiren büyükelçi, "Bizim firmalarımız bir araya gelerek ihracatlarını birleştikleri şirket üzerinden yapmalı. Buna benzer çözüm önerileri geçmişte uygulanmıştı." önerisinde bulunuyor. Şimdiye kadar daha çok Türk firmalarının bu ülkeye yatırım yaptığını belirten Taşkent, artık Rus firmalarının da Türkiye'de yatırıma sıcak baktıklarını ifade ediyor. Taşkent'e göre Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyareti sırasında Botaş ile Gasprom arasında imzalanan anlaşma, Gasprom'un Türkiye'de yapmayı planladığı yatırımların önünü açacak. İki ülke arasındaki ticaretin geçen yıl bir önceki yıla oranla yüzde 60'lık artış göstererek 11 milyar dolara çıktığını belirten Taşkent, bu yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın koyduğu 15 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmanın mümkün olduğu görüşünde. Büyükelçi, 2005'te Türkiye'den bu ülkeye 500 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirileceğini tahmin ediyor. Büyükelçi Taşkent, Enka ve Ramstore'un yatırımlarının yanı sıra Şişecam'ın da yeni fabrika için yer baktığını, Rusya'da televizyon üreten Vestel'in beyaz eşya üretimine yönelik projelerinin olduğunu kaydediyor.

Laleli esnafı zor durumda

Rusya'ya daha önceden yolcu beraberinde götürülen 200 kilograma kadar eşyalardan vergi alınmıyordu. Ancak Rusya 1 Ocak 2004'te yürürlüğe giren 718 sayılı hükümet kararnamesiyle buna 50 kilogram ve bin dolar sınırlaması getirdi. Kararname 6 ay önce ciddi bir şekilde uygulanmaya başlandı. Kamyonlar dolusu mal gümrüğe takıldı ve Rusya'ya bavul ticareti yapan İstanbul Laleli esnafı zor durumda kaldı.


RUSYA İLE BAVUL TİCARETİ (milyar dolar)

Yıl ------- Miktar
1997 ------- 5,8
1998 ------- 3,7
1999 ------- 2,3
2000 ------- 2,9
2001 ------- 3
2002 ------- 4,1
2003 ------- 4,5
2004 ------- 2 *


*Yaklaşık

Etiketler:
bavul ticareti bitti firmalar laleli rusya taşıyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51