NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
10
1
4-5-6-7
2

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
AVRUPA KONSEYİ: MASHADOV'UN ÖLDÜRÜLMESİ ÜZÜNTÜ VERİCİ

Avrupa Konseyi Çeçen ayrılıkçı lider Aslan Mashadov'un öldürülmesinin üzüntü verici olduğunu açıkladı.
10-03-2005 - kez okundu

Avrupa Konseyi: Mashadov'un öldürülmesi üzüntü verici

Avrupa Konseyi Çeçen ayrılıkçı lider Aslan Mashadov'un öldürülmesinin üzüntü verici olduğunu açıkladı.

Mashadov'un öldürülmesinin barış umutlarına darbe vurduğunu ileri süren Konsey, Rusların böylece Çeçen lideri yargı önüne çıkarma şansını da yitirdiğini söylüyor.

Mashadov'un salı günü Rus özel timinin operasyonu sırasında öldürüldüğü açıklandı.

Rus ordusuna göre, özel tim Çeçen liderin saklandığı sığınağı havaya uçurdu ve Mashadov'un cesedi enkaz altından çıkarıldı. Mashadov'la birlikte dört Çeçen isyancının da canlı ele geçirildiği bildiriliyor.

Çeçen savaşçılar ise bu gelişmenin Rusya egemenliğine karşı mücadelelerini durdurmayacağını bildirdi.

Mashadov'u bir dizi ölümcül saldırıdan sorumlu tutan Rusya yönetimi ise Çeçen liderin öldürülmesinin, Çeçen isyancılarla mücadelede büyük bir adım olduğunu söylüyor.

Çeçenlerden tepki

Çeçenlerin Danimarka'daki bir sözcüsü ile Mashadov'un Londra'daki temsilcisi haberi doğrularken, Çeçen direnişçilerden bir de yazılı açıklama geldi.

Açıklamada, Mashadov'un Rusya'ya karşı açılan cihadda şehit düştüğü, ama bunun direniş savaşını durdurmıyacağı kaydedildi.

Mashadov'un Londra'daki temsilcisi Ahmed Zakayev de Çeçenlerin geçmişte de böyle dönemlerden geçtiğini söyleyerek, "ne zaman isyanın bir lideri öldürülse, arkasından yerine geçecek yeni liderler çıkmıştır" dedi.

Rusya'dan açıklamalar

Ruslar, Mashadov'un Çeçenistan'ın başkenti Grozni yakınlarında saklandığı sığınağın havaya uçurulması yoluyla öldürüldüğünü söylüyorlar.

Bugün resmen kimlik tespiti yapılacak olan cesedin yıkıntıların arasından çıkarıldığı bildiriliyor.

Ruslar ayrıca, olay yerinde ele geçirdikleri dört çeçeni de sorgulamayı sürdürdüklerini söylüyorlar.

Rusya'nın istihbarat biriminin başkanı dan, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'i Mashadov'un öldürülmesi konusunda bilgilendirdi.

Kapsamlı bir kimlik tespiti çalışması yapılmasını isteyen Putin'in istihbarat yetkilisine, ''Eğer bu bilgi doğrulanırsa operasyona katılan herkese devlet madalyası verilsin'' dediği söyleniyor.

Rus ordu sözcüsü Şabalkin, Mashadov'un Çeçenistan'da Grozni yakınlarındaki Tolstoy-Yurt köyünde düzenlenen bir operasyon sırasında öldürüldüğünü duyurdu.

Ordu sözcüsü Şabalkin, Rus Ria Novosti ajansına, Mashadov'un saklandığı yeraltındaki beton sığınağa girebilmek için patlayıcı kullanıldığını söyledi.

Ruslar Mashadov'un öldürülmesini büyük bir zafer olarak değerlendiriyor. Ama bir çok yorumcu Mashadov'un aslında Çeçen isyanının liderleri arasında en ılımlı isim olduğuna dikkat çekiyor.

Rus yanlısı Çeçenler

Rusya destekli Çeçen başbakan yardımcısı Ramazan Kadirov Rus Itar Tass haber ajansına, bir operasyon sırasında yakalanan bir çeçen savaşçının Mashadov'un saklandığı yer konusunda bilgi verdiğini açıkladı.

Nozhai Yurt köyünde yakalanan militanın Mashadov'un Tolstoy Yurt köyünde saklandığı bilgisini verdiğini kaydeden Kadirov, aslında kimsenin Mashadov'u ortadan kaldırmak istemediğini savundu.

Kadirov, Çeçen lider Şamil Basayev'le birlikte Rusya'nın arananlar listesinde üst sıralarda yer alan Mashadov'un ölümünün kadınlar gününde Çeçen kadınlarına bir hediye olduğunu da söyledi.10.03.2005 BBC

Etiketler:
avrupa konseyi mashadov öldürülmesi üzüntü verici

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır