NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
9
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4WORED1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
TÜRKİYE, ÇEÇENİSTAN'I İŞADAMLARINA TERCİH ETTİ

Rusya, barış imkanlarını zorlayan Mashadov'u öldürerek ABD'ye ve İsrail'e prim verdi.Mashadov'un katline tepkiler Rusya barışı kurşunn İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un şehit edilmesini değerlendirirken "Türkiye, Çeçenistan'ı işadamlarına tercih etti" şeklinde konuşarak mecut iktidarın Rusya ile yaptığı anlaşmaları askıya almasını istedi.
11-03-2005 - kez okundu

Yıldırım, "ABD'ye cephe alan Rusya, barış imkanlarını zorlayan Mashadov'u öldürerek ABD'ye ve İsrail'e prim verdi. Çeçenistan, Rusya'nın içinde bir atom bombasına dönüştü. Şayet yeni lider Mashadov gibi ABD'yi iyi tanıyan biri olmazsa Çeçenistan'a ABD'de el atacaktır." dedi. Kafkas Vakfı Başkanı İsmail Tunçbilek ise, Rusya'nın Mashadov'u öldürmekle barışı zora soktuğunu belirterek başta Türkiye olmak üzere uluslararası kamuoyunun Rusya'ya baskı yapmasını istedi. Çeçen davasını değerlendiren Kafkas-Çeçen Dayanışma Derneği Başkanı Ali Yandır da Çeçenistan'ın bağımsızlık mücadelesinen yıllardır devam ettiğini belirterek "Bundan sonra da devam edecek. Yeni liderler çıkar ve Çeçen davası yoluna devam eder." şeklinde konuştu.

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım: Çeçenler arasında Mashadov gibi Rusya ile masaya oturacak çok kişi var. Mashadov liderken onun yanında olanlar şimdi görevi alacaktır. Dünya kamuoyu Çeçenistan'daki entellektüel birikimi küçük göstermeye çalışıyor. Mashadov, Rusya ile son iki yıldır barış görüşmeleri yapıyordu. Çeçenistan için başta Türkiye olmak üzere Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde devamlı çalışmalar yapıyordu. Rusya içinde de barış isteyen çevreler var. Rus Parlementosu DUMA'daki milletvekillerinin büyük bir kısmı Çeçenistan savaşının bitmesini istiyordu. Mashadov, İslam dünyasına, ABD'ye Avrupa'ya heyetler gönderdi. Türkiye'nin arabulucu olmasını istedi. Türkiye bu isteğe hep olumsuz cevap verdi. Mashadov her zaman ülke çıkarlarını korumuştu ve bunlarla ilişki kurarken Çeçenistan'ın bağımsızlığını gözetmişti. Bu ülkelerle olan ilişkisinin Rusya'ya zarar vermemesine dikkat etmişti. İngiltere ve Almanya son dönemde barışı desteklediği için Çeçen temsilciler, hazırladıkları plana Avrupa parlamentosunda 140 tane imza attırdılar.

Türkiye, Çeçenistan'ı işadamlarına tercih etti

Rusya, Başbakan Erdoğan'ın Rusya gezisinde işadamlarımızın ağzına bir parmak bal çalarak Türkiye'nin gönlünü almıştır. Türkiye'deki siyasi irade, Türkiye'nin ve bölgedeki müslümanların faydasına olabilecek bir iradeyi ortaya koyamamıştır. Çeçenistan konusu da Türkiye'deki işadamlarının menfaatlerine kurban edilmiştir.

Türkiye, bu ortamda her iki tarafın da barış masasına oturması için devreye girmelidir. Mashadov barış yanlısı olarak el uzattı ve bu uğurda canını feda etti. Çeçenistan halkı yine barış istiyor ama ödediği bedelin karşılığını da almak istiyor.

ABD, elini Rusya'ya uzatabilir

ABD'ye cephe alan Rusya, barış imkanlarını zorlayan Mashadov'u öldürerek ABD'ye ve İsrail'e prim verdi. Çeçenistan, Rusya'nın içinde bir atom bombasına dönüştü. Şayet yeni lider Mashadov gibi ABD'yi iyi tanıyan biri olmazsa Çeçenistan'a ABD'de el atacaktır. ABD, Çeçenistan üzerinden Rusya'yı karıştıracak bir potansiyeli barındırıyor. ABD bunu Mashadov'la yapamazdı. Bundan sonra ne olacağı belli değil. Çeçenistan'ın yeni lideri Çeçenlerin istediği şekilde tam bağımsız biri olmazsa batıyla entegre olmuş bir lider olursa bu Rusya'nın işini zorlaştıracaktır. Rusya orada ABD'ye açık hedef olacaktır.

Kafkas Vakfı Başkanı İsmail Tunçbilek: Rusya, Aslan Mashadov'u öldürmekle barışı zora sokmuş oldu. Rusya, sürekli savaş ve kaos ortamından yana. Rusya'da 70'e yakın etnik grup var. Onlara karşı güçlü olabilmek için savaş ortamını devam ettiriyor. Bu anlamda Putin'in kendisi bir terörist. Bu hareketle de savaşla beslenen iktidarının devamını sağlamak istiyor. Rus aydınları ve sivil toplum kuruluşları bu olaya tepkili. Her iki tarafında bir araya gelebilmesi için başta Türkiye olmak üzere Rusya'ya baskı yapılması gerekiyor. Çeçenistan'daki soykırımın sona ermesi için uluslararası kamuoyu gündem oluşturup Rusya'ya baskı yapmalıdır. Böyle olursa Ruslar geri adım atmak zorunda kalacaktır. Çünkü, Çeçenistan yalnız bıraklıyor. Bu olaya Rus halkı da tepkili. Savaşı isteyenler bir avuç Rus yöneticidir.

Kafkas-Çeçen Dayanışma Derneği Başkanı Ali Yandır: Yeni liderler çıkar ve Çeçen davası yoluna devam eder. Türkiye bakımından ortada büyük bir talihsizlik var. Kafkaslar ve Çeçenistan nüfüsunun yüzde 90'ı müslümandır. Çeçenistan'da çok büyük insan hakları ihlalleri vardır. Yazılı ve görsel basında gördük. Mashadov'un, Kremlin'de Rusya Başkanı ile birebir anlaşma yaptığı görüntüleri hepimiz izledik. Bu, Rusya'nın Çeçenistan'ın bağımsızlığını tanıdığının delilidir. Bunu rağmen Türkiye'de yetkililer yanlış ifadeler kullandılar. Çeçenistan'ı Rusya Federasyonu'nun içine adeta zorla koyuyorlar.

Etiketler:
türkiye çeçenistan işadamlarına tercih etti

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51