NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
13
2
1
35305319 - Adige Heku 01.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
YENİ ÇEÇEN LİDERİ BAĞIMSIZLIK İÇİN SONUNA KADAR SAVAŞ DEDİ

Çeçen isyancıların yeni lideri, hiçbir zaman teslim olmayacaklarını ve Rusya`dan bağımsızlıklarını kazanmak için ``Allah`ın kabul ettiği`` her türlü savaş yöntemini kullanacaklarını söyledi. Çeçen lider Aslan Maskhadov`un geçen hafta öldürülmesinden sonra hareketin başına, daha önce adı fazla duyulmamış olan Abdül Halim Sadulayev geçmişti. Sadulayev, diğer Çeçen liderlere kıyasla ılımlı olarak kabul edilen ve isyanı 10 yıl yönetmiş olan Maskhadov`un izlediği siyaseti sürdüreceğini söyledi ancak analistler sivillere yönelik en kanlı Çeçen saldırılarının emrini vermiş olan isyancı lider Şamil Baseyev`e daha yakın duracağını tahmin ediyorlar.
15-03-2005 - kez okundu

Liderliğe gelişinden sonra dün yaptığı ilk açıklamada Sadulayev, ``Masum halka karşı hiçbir savaş yöntemi uygulamayacağız. Ancak düşmana karşı Allah`ın kabul ettiği her yöntemi kullanma hakkımız vardır`` dedi.

Sadulayev`in ``Ödeyeceğimiz bedel ne olursa olsun, halkımızı Rusların soykırımından kurtaracağız`` dediği açıklaması, Çeçen isyancıların web sitesinde yer aldı.

Sadulayev`in Maskhadov`un yerine getirilmesi, hem analistleri hem de Rus yetkilileri şaşırttı.

Çeçen web sitesinde ``(Sadulayev`in) liderliğe getirilmesi Kremlin için hiç beklenmedik bir şey oldu. Kremlin şimdi, rakibini nakavt edeceğini sandığı bir yumruktan sonra kendisi nakavt olan bir boksör gibi`` denildi.

Bir başka yazıda ise Abdül Halim Sadulayev`in 1967 yılında doğduğu, karısının 2003 yılında öldürüldüğü ve Çeçenistan`dan sadece bir kez, Hacca gitmek için çıktığı bilgisi veriliyor.

Maskhadov ölümünden önce sık sık Kremlin`i, on binlerce sivilin, 20,000 Rus askerinin hayatına mal olan ve Çeçenistan`ı harap eden savaşın sona erdirilmesi için barış görüşmelerine çağırmıştı. Ancak Sadulayev, Maskhadov`u bir baskında öldürmüş olan Rusya ile bu tür görüşmeler için hiçbir neden görmediğini ifade etti.

Sadulayev, ``Gördüğümüz gibi düşman liderimizin (Maskhadov) barış sevgisine alçaklık ve ihanetle karşılık verdi. Çeçen halkı düşmanın küstahlığını dize getirecek ve onu barışa zorlayacak güçtedir`` dedi.

Kaynak: www.isnet.com.tr(Haber) - Reuters

Etiketler:
yeni çeçen lideri bağımsızlık için sonuna kadar savaş dedi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır