NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
12
1
2
11

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
O, BARIŞSEVER BİR DİRENİŞÇİYDİ

Ruslar saldırdı; biz hep direnen taraf olduk. Savaşı başlatan taraf olmadığımızı tüm dünya biliyor.O, barışsever bir direnişçiydi Kutlu bir direnişin öncüsünü uğurlarken... Şanlı direnişin komutanı Aslan Mashadov, 'Biz işgalci değiliz. İşgalcilere karşı direniyoruz. Tarihin her döneminde Ruslar saldırdı; biz hep direnen taraf olduk. Savaşı başlatan taraf olmadığımızı tüm dünya biliyor. Bizi üzen Rusların saldırıları değil, İslam dünyasının sessizliği' diyordu...
18-03-2005 - 5 kez okunduSilah gücü bakımından ve sayıca kendilerinden kat kat üstün olan Rusların işgaline karşı sürdürülen şanlı direnişi yerinde görmek ve direnişçileri tanımak amacıyla Rus engellerini aşarak ulaştığım Çeçenya'ya varışımın ikinci günü idi ve takvim 25 Şubat 1995'i gösteriyordu. Şali şehrinde toplanan Çeçen Ulusal Konseyi toplantısına katılmak üzere cepheden gelmişti. Üzerinde üniforması yanında korumalarıyla gelmişti. Eski Cumhurbaşkanı rahmetli Selimhan Yandarbiyev onu görünce ayağa kalkmış ve beni göstererek "Türkiye'den misafirlerimiz var" diyerek tanıştırmıştı. Şanlı direnişin komutanı Aslan Mashadov'u orada tanımıştım. Toplantıda Genelkurmay Başkanı olarak işgale karşı sürdürülen direniş hakkında bilgi veriyordu. Toplantı sonunda hükümet yetkilileri ve cephe komutanları ile başlayan sohbet yaklaşık 4 saat sürmüştü. O sualleri ayrıntılara varıncaya kadar cevaplıyordu. Disiplinli ve otoriter olduğu kadar cesaretli ve kararlı bir şahsiyet olduğu dikkat çekiyordu. Kısacası, asker olduğu her halinden belliydi.

Moskova gerçeği duymak istemiyor

Yakın cephelerden çatışma sesleri hiç durmak bilmiyordu. Bazen yakınlarımıza düşen bombaların tesiriyle bulunduğumuz ev bile sallanıyordu. Bomba sesleri arasında gerçekleşen görüşmemizde Mashadov, olayları şu şekilde değerlendiriyordu: "Biz işgalci değiliz. İşgalcilere karşı direniyoruz ve davamızda haklıyız. Asla savaş isteyen taraf değiliz. Bu yeni değil; tarih boyu hep böyle olagelmiştir. Tarihin her döneminde Ruslar saldırdı ve biz hep direnen taraf olduk. Savaşı başlatan taraf olmadığımızı tüm dünya bilmektedir. Ancak ülkemizin egemenliği her şeyin üstündedir. Siz de görüyorsunuz ve dünya da şahit oluyor ki tarihimizi kanımızla yazıyoruz. Biz meselelerin görüşmeler yoluyla halledilmesini istediğimizi her fırsatta ilan ettik. Moskova bunu duymak istemiyor. İki taraf da ağır kayıplar veriyor. Bunun sorumlusu biz değiliz, bundan sonrada akacak kanın sorumlusu işgalciler olacaktır. Bizi üzen Rusların saldırıları değil... Bizi üzen İslam dünyasının vurdumduymazlığı, dünyanın sessiz oluşudur... Bizi ya anlamıyorlar ya da anlamak istemiyorlar. Birgün anlarlar, amma inşaallah çok geç olmaz".

Esirleri annelerine teslim etmişti

O gece geç saatlere kadar devam eden sohbetten ayrılarak cepheleri denetleyen Mashadov hiç uyumadan tekrar olduğumuz eve geldi. Cephelerdeki gelişmelerden haber veriyordu, "Elimizdeki 60 kadar esiri bıraktık" diyor ve neden bıraktıklarını şöyle anlatıyordu. "Zavallı çocuklar.. Bunlar düşmanımız olamaz. Hiçbiri bu savaşın sürmesini istemiyor.. Elimizdeki yemeğimizi onlara veriyoruz; biz aç kalıyoruz. Cumhurbaşkanımız'ın emriyle Çeçen Genelkurmay Başkanı olarak Rus annelere çocuklarını tekrar askere göndermemeleri şartıyla kendilerine çocuklarını teslim edebileceğimizi ilan ettik. Bu çağrımıza uyup gelen annelere çoçuklarını teslim ettik" Evet, Çeçenler böylesine insanibir davranışı savaş boyunca hep sürdürmüşlerdi. Esirlere kendi ekmeğini veren komutan ve esirlerini karşılıksız annelerine teslim eden bir anlayış ve inancın sahibi bir komutan. O ve onlar esirleri ve çoçuğunu bekleyen anneleri anladılar, amma onları ve onların çocuklarını kimse ama kimse anlamadı ve anlamak istemedi. "Bu savaş bitsin ve barış için masaya oturalım" şeklindeki barış çağrısı ile tüm cephelerde barışa fırsat vermek adına silahları susturmuştu.

Moskova'nın bu çağrıya cevabı, yine saldırganlık oldu. O Moskova'nın buna yanaşmayacağını çok iyi biliyordu ancak birilerinin devreye girmesini bekliyordu... Kısacası, 'Duyun bizi!.." dedi ancak yine duyan olmadı.

O, ne ilktir, ne de son olacaktır..

Mashadov, ne ilkdir ne de son olacaktır. Tarihin kara sayfalarında Rus devlet terörünün izleri hâlâ sürüyor. 21 Nisan 1996 Bağımsız Çeçenya'nın ilk Cumhurbaşkanı Musa Cevher Dudayev, Rusların roketli saldırısı sonucu şehid oldu.

14 Aralık 2002 ünlü komutan ve 'Yalnız Kurt' lakabıyla tanınan Salman Raduyev esir düştüğü Ruslar tarafında Perm bölgesindeki cezaevinde işkenceyle katledildi. 13 Şubat 2004 Çeçenya'nın ikinci Cumhurbaşkanı Selimhan Yandarbiyev, Katar'ın başkenti Doha'da camiden çıkıp evine giderken, Rus ajanlarının arabasına attıkları bombayla parçalanarak şehid oldu. Ve şimdi.. Halkın büyük çoğunluğu tarafında seçilen ve 27 Ocak 1997 tarihinden beri Çeçenistan'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Aslan Mashadov, Rus devlet terörünün hedefi oldu. Ve gençliğinin baharında toprağa düşmüş binlerce Çeçen.... Kimbilir daha ne kadarı sırasını bekliyor... Evet sen de şehadet şerbetini içtin!.. Şehidler kervanına katıldın... Sen senden önce şehid olan Cevher'le, Selimhan'la, Raduyev'le ve binlerce şehid askerinle buluştun... Barışsever direnişçi... Uğrunda canını verdiğin davan yaşayacak. Elbette birgün mutlaka Çeçenistan bağımsız olacak, kanlarınızla suladığınız o aziz vatan kurtulacak.. 'Unutma!' diyordun sen Büyük savaşlar büyük kahramanlar ister. Üniformam kefenim, arzum şehadettir". Arzuna kavuştun, yolu açık olsun... Seni rahmetle ve saygıyla anıyoruz... Aziz ruhun şâd olsun...

Etiketler:
o barışsever bir direnişçiydi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır