NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
13
4WORED3.MP3
12
9

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
MASHADOV'UN NASIL BULUNDUĞUNU BASAYEV ANLATTI

Mashadov'un nasıl bulunduğunu Basayev anlattı 19.03.2005 16:15:26 Kaynak:Kavkaz Center/Operatif Bilgi Bölümü Gönderen:Chechen Askeri Amir, ÇİC Şura Meclisi DSK Askeri Komite Başkanı Abdullah Şamil Abu-İdris, Kavkaz Center haber ajansına, kontrol edilmiş ve teyit edilmiş bilgileri sunarak, Aslan Mashadov'un Ruslar tarafından nasıl bulunduğunu, anlattı.
19-03-2005 - kez okunduÇeçen komutanın söylediği göre, her şeyin sebebi, Mashadov'un dikkatsizce telefon kullanması oldu.

Abdullah Şamil Abu-İdris'in Kavkaz Center ile yaptığı kısa röportajında anlattıkları bunlar:

"Aslan Mashadov'un ölümü mücahitler tarafından sakin bir şekilde karşılandı. Hatta mücahitlerimiz bu ana kadar böyle şerefli bir liderin önderliğinde savaştıkları için memnun oldular ve aynı şekilde mücadeleye devam etmeye karar verdiler.

Söylememiz gerekir ki Aslan İslam dininde sürekli gelişiyordu ve özellikle son üç yıl içerisinde her gün gittikçe daha iyi oluyordu. Arap dili öğrenmişti ve Kuran'ı öğreniyordu.

Geçen yılın sonbaharından itibaren değişik kanallar üzerinden Mashadov'a görüşmeler teklif edildi. Kesin bir şey söylemeyeceğim, ama teklifler sanki Kremlinden bile geliyordu.

Aslan'ın ne olursa olsun savaşı ne kadar durdurmak istediğini herkes biliyor. Kısacası, bu yönde çalışmaya başladı. O andan itibaren aktif bir biçimde telefon kullanmaya başladı. Yurt dışı temsilcilerinden daha çok operatif bilgiye ihtiyacı vardı, tabii, ve bunun için daha çok telefon kullanmaya başladı. Mücahitlerin dağlarda bulunan birlikleri ile bağlantı kuruyordu.

Önceleri dikkatli idi ve telefon açmak için köyden çıkıyordu, daha sonra evinden bile arayıp, telefonlar alıyordu. Kendisi konuşmuyordu: yardımcıları Vahit Murdaşev ve Vishan konuşuyorlardı, ama farkı yok, çünkü sorulara cevaplar hemen veriliyordu. Demek ki yakınlarında idi.

Sıkça SMS gönderiyordu. Ben birkaç kez rica ettim kendisine: şehirden ara, ama o konuşmak istiyordu ve benim yapabileceğim bir şey yoktu.

Kısacası, bulunduğu yeri telefonla tespit ettiler ve ihanet yoktu. Böylece 10 milyon dolar Patruşev (en az beş milyon) ve Rus Gizli Servisinin bölgesel müdürlükleri kendi aralarında paylaşacaklar. Savaştan öncesindeki gibi: fidyeler Ruşaylo ve yandaşları arasında paylaşılıyorlardı.

Çeçenlerin sahte pasaportlarını düzenlemek onlar için sorun değildir, ki, bizim için bile sorun değil. Bir haini bulacaklar ve parayı bölüşecekler kendi aralarında.

Mashadov'un bulunduğu evden yüz metre ötesinde komutanlık ve yerel yönetim binası var. Birkaç gün öncesinde oraya telefon konuşmaları dinleme teçhizatları getirdiler. Bunu da biliyorlardı.

Operasyonu ancak Rus FSB (Federal Güvenlik Servisi) yürütüyordu ve kimsenin haberi yoktu. Onun için Şabalkin, terör eylemi hakkında saçmalıklar konuşuyordu.

Mashadov bodrumda kalmıyordu. Yusupov'un bahçesinde bulunan bir evde yaşıyordu. Televizyonda gösterilen gizli yer altı bölmesi, Yusupov'un kuzeni için yapılmıştı. Kuzeni İlishanov, birkaç kez tutuklanıp, serbest bırakılmıştı ve daha sonra yine aranıyordu. Bazen bu gizli yerde saklanıyordu.

Geçen yılın sonbaharında oraya geldi ve kuzeni, arkadaşları ile kendisini kışı geçirmek için aldı. Aslan'ı görmedi, sadece Vahit'i ve Vishan'ı. Öylece, ayrı bir evde yaşadılar. Evin sahibi ve eşi eve hiçbir zaman girmediler, çünkü misafirleri rahatsız etmek adetlerimizde yoktur. Bunun için ev sahibi eşi, Mashadov'un bedeninin Ruslar tarafından oraya getirildiğini düşünüyor. Evde kimin olduğunu bilmiyordu bile.

Ev kuşatıldığında, Vishan, Vahit ve Aslan, evin bodrumuna indiler. Ev sahibi ve İlishanov'u sabahın saat sekizinde tutukladılar ve sonra, öğle saat iki ye kadar arama yaptılar. Bodrumu bulduklarında Aslan hemen ateş açtı. Kısa çatışmadan sonra kafirler Aslan'ın esir düşmeyeceğini anlayınca, bodruma el bombaları attılar ve bir plan düzenlediler. Aslan Şehit oldu İnşaAllah, silahlı Vahita ve Vishan ise- dışarıya çıktılar ve teslim oldular. Aslan onlara müsaade etmezdi çünkü onların elinde çok bilgi vardı. Nasıl olsa onun yanında uzun zaman boyunca kaldılar.

Daha önce demiştim ona, daha kararlı ve yanında ölecek insanları alması gerekirdi, ama o istediği gibi davrandı.

Çok isteseler de canlı olarak Aslan'ı ele geçiremezlerdi. Daha geçen yıl ona hafifletilmiş "Şehit kuşağı" vermiştim ve onu hep yanında taşıyordu. Üç otomatik silah, tabancalar ve el bombaları hariç hiçbir şeyleri yoktu. Özellikle de Rusların dediği gibi "düzinece patlayıcılar". Fazla silahlara gerek de yoktu. Onların en büyük silahı, zedeledikleri gizlilik idi.

Bugün kafirler ne derse desinler, ne öyküler üretirse üretsinler, Aslan Allah için savaştı ve ölümü ile bunu ispat etti. Ruslar ise, cesedi etrafında rezil konuşmaları ve oynaşmaları ile kendileriniaşağılıyorlar. Kafirler kafirdir, başka bir kelime de onlara yakışmaz.
www.kafkascecen.com

Etiketler:
mashadov nasıl bulunduğunu basayev anlattı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır