NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
12
9
apsuva
35305319 - Adige Nise 15.MP3
2

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
Ş.BASAYEV:

Ş.Basayev: "Hiç kimse, Tanrının müsaade ettiğini bana yasaklayamaz" 25.03.2005 15:42:07 Kaynak: Kavkaz Center /Enformasyon bölümü Gönderen: Chechen ÇİC DSK Şura Meclisi Askeri Komite Başkanı Askeri Amir Abu-İdris (Şamil Basayev), İsveç Telgraf ajansı "TT" ile röportaj yaptı. Röportajın tamamı Kavkaz Center'e teslim edildi. İsveç Telgraf Ajansı "TT"nin sorularına cevaplar Soru: Aslan Mashadov'un ölümünden sonra bölücüler arasında rolünüz değişti mi Ş.Basayev: Bismillahirrahmanirrahim! Yüce Tanrımıza kendi doğru yolunda bizi Cihadı ile ödüllendirdiği için şükürler olsun! Peygamber Efendimize, sahabelerine ve ailesine selamı olsun! İlk önce size belirteyim, biz bölücüler değiliz. Bölücü, bir kimseden ayrılmaya çalışan kimsedir. Biz kimseden ayrılmadık, çünkü hiç kimsenin parçası da değildik. Uzun asırlar süren Rus-Çeçen savaşında yitirdiğimiz özgürlüğümüzü 1991 yılında onardık. Kafkasya uzmanları yada Kafkasya tarihi ile ilgilenen herkes bunu bilir. Onun için ayrılıkçı deyimi bizimle alakalı değildir.
25-03-2005 - kez okundu


Sorunuza gelince, Mashadov'un ölümünden sonra sorumluluk arttı ve daha önce kendime izin verdiklerimi izin veremem.
Mücahitler, Mashadov'un ölüm haberini, böyle bir lideri için gurur duyguları ile kabul ettiler.
Ben İncil'den alıntı olan "incilerinizi domuzların önüne atmayın" sözlerini hatırlatırdım, ama Aslan bir idealist idi. Bugün herkes gördü ki, dünyada sınırsız güç, sahip rolü oynar, hak ve hukuk değil.
Bu dünyanın kurallarına uymaya ne kadar çalışsak da, ne uluslar arası hukuk, ne sözde insan hakları ve demokrasi ve diğer oyuncaklar, bizim halkımızı soykırımdan kurtarmazlar. Bize demokrasi anlatılırken, 250 binimiz öldürüldü - bu, halkımızın yüzde yirmi beşidir. 10 milyon İsveç halkının 2,5 milyonunun öldürüldüğünü düşünün.
Bugün tüm dünya öyle yada böyle bu soykırıma yardım etmektedir, ama bizden bir takım kurallara uymamızı istiyorlar. Bu durum bir ringde dövüşen boksçu ve kikboksçu durumuna benzer. Hakem rolü oynayan dünya toplumu kikboksörün ayak darbelerine ses çıkarmıyor, ama boksörün bu darbeleri bloke etmesine kızıyor, çünkü ona göre boksta böyle kurallar yok.
Birçoğu anlıyor - bu savaşta ayakta kalmak ve kazanmak için düşmanın silahını ve metotlarını kullanmak gerekir. Ne Batı ne de Doğuya kendimizi beğendirmeye çalışmamalıyız. Dişlerimizi sıkıp etrafa bakmadan ilerlemeliyiz. Söz vardır: "Kötülüğün yolu geniş ve çok yolcusu var, ama iyiliğin yolu dar ve pek kimse yoktur onun üzerinde".
Taktik olarak bizim için zararı var, ama stratejik olarak başka çaremiz yok.

Soru: Şu anda nerede bulunuyorsunuz?
Ş.Basayev: Çeçenistan'da. Eğer şakasına bile belli bir yer söylersem, Ruslar hemen "temizlik" yapacaklar - bu bölge kuşatılacak, evlerin kapıları kırılacak, yer döşemeleri çıkarılacak ve çatı katları yıkılacak, evcil hayvanlar götürülecek, erkekler kaçırılacak ve işkence edildikten sonra fidye karşılığı serbest bırakılabilecektir. Onun için kesin bir yer söylemek istemiyorum.
Soru: Sizce neden Aslan Mashadov, Abdul Halim Sadulayev'i halefi yaptı?
Ş.Basayev: Hatırlatayım, Abdul Halim'in cumhurbaşkan olmasının nedeni, devlet kanunlarımız ve ÇİC DSK Şura Meclisinin kararıdır. Yani bu, tamamen resmi bir karardır. Ve hukuki bir karardır.
Bunun haricinde, Abdul Halim, adaletin temsilcisidir ve Direniş güçleri arasında büyük saygı görmektedir. Aslan Mashadov'un samimi yardımcısı olup onun tüm iyi niyetli işlerinde destekçisi olmuştur. Mashadov ile olan benim gerginliğimde her zaman denge rolü oynadı ve sınırı aşmamıza izin vermedi. Ve Çeçenler arasında çok rağbet gören ama bende olmayan bir kabiliyeti var onun - herkesi sonuna kadar dinler.

Soru: Rus yetkilier, Aslan Mashadov'un ölümünden sonra ayrılıkçıların terör eylemlerinin azalacağı düşüncesindeler. Çünkü yurt dışından gelen para yardımı kesilecek. Sizce bu doğru mu
Ş.Basayev: Yine de kullandığınız terimlerin asılsızlığına işaret etmek isterim - "terörizm" ve "ayrılıkçılık". Bu deyimler, bize karşı yapılan propagandanın bir metodudur.
Sorunuzun gerçek konusuna gelince, bu doğru değil. Ruslar bize ne isimler verirse versin biz, halkımızı Rus emperyalizminden korumak için ulusal kurtuluş mücadelesi sürdürmekteyiz ve böyle bir mücadele, "yabancı finans kaynaklarına" bağlı değildir. Bu mücadele atalarımızla başladı ve bizim ellerimiz ile devam ediyor.
Bizim nasıl insanlar olduğumuzu bilmeniz için size 126 yıllık bir örnek anlatacağız. Ruslar, o zamanın Direnişinin başında olan 74 yaşındaki Uma Duyev'i kandırıp esir aldılar. Güya, görüşmeler için. Hemen asılarak öldürülmesine karar verdiler. Ve infaz anında, boynunda ip ve gözleri kapalı dururken, hainlerden biri ona şu soruyu yöneltti:
"Neden direndin sen, Ruslar yine de daha güçlü. Benim gibi yapsaydın. Sen şimdi öleceksin ama ben yaşarım".
Buna karşılık Uma dedi ki: "Ben yeterince özgür olarak yaşadım, Vatanımın düşmanlarını öldürdüm ve Tanrıma kulluk ettim. Ama sen, kalan hayatın ile ne yapacaksın? Bir köle gibi yaşadın ve biraz daha mısır tüketip, bir çukuru onunla dolduracaksın. Ve başka bir şey değil!"
Bu sözler her şeyi yeterince açıklar!
Biz bugün süre ile sınırlı kalmadık ve amaca uygunluğu ile hareket ediyoruz. Eğer bizim için iyi olursa - aktif oluruz, değil ise - saldırıları minimuma indiririz. Cihat içinde yaşamak, köle olarak yaşamaktansa iyidir. Savaş bizim için, Çeçen milletinin soykırımını durdurma yöntemidir.

Soru: Bazıları düşünüyor ki, barış yolu ile savaşı durdurmak isteyen liderlerin olmaması, terör eylemlerinin fazla olacağı anlamına gelmektedir - siz bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ş.Basayev: Bu da yalan. Biz savaş için savaşmıyoruz. Çeçen atasözü der ki: "Erkek, savaşabilen değildir, erkek - düşmanın nerede olduğunu bilendir".
Biz, halkımızı ve Özgürlüğümüzü korumak için ve soykırımı durdurmak için savaşırız. Tam tersine Rusya'da, bu sorunu barışçıl yollarla çözmek için liderler yok. Aslan Mashadov'un barış teklifinden sonra öldürülmesi, bunun açık bir kanıtıdır.
Ama bir şey değil, Putin'in güvensizlik kompleksi ile karışık rövanşçı emperyalist havaları bitene kadar bekleriz biz. İmparatorluklar zamanı geçti ve Rusistler, ister istemez buna alışmak zorundalar.
Farkına varmışsınızdır, ben hiçbir zaman, Rus halkı ile savaştığımı söylemiyorum. Ben Rusistlerle mücadele ediyorum. Birinci cumhurbaşkanımız Cevher Dudayev dedi ki: "Rusizm, ırkçılık ve Faşizmden daha beter yeni bir ideolojidir".

Soru: Aslan Mashadov hayatta iken siz, onun kınamalarına rağmen terör eylemleri gerçekleştiriyordunuz.Halefinin emirlerine uyacak mısınız?

Ş.Basayev: Newton'un Üçüncü Kanunu çok hoşuma gider: "Her kuvvetin eşit ve aksi yönde bir tepki kuvveti vardır".
Ben hep şunu söyledim ve hala da söylüyorum: "Eğer Putin, uluslar arası hukuka uyarsa, ben de sevinçle uyarım".
Kanunlar, ihtilafın her tarafı için geçerlidirler. Putin "Jupiter" değil, biz de "öküzler" değiliz.
Kimse şiddete şiddetle karşılık vermemi engelleyemez. Ama Allah'ımın üzerine yemin ederim ki, eğer en azından sizin Telgraf ajansınız, Groznı'de bir metre kadar kesin isabet ile, uluslar arası kanunların yasakladığı "SCUD" adlı 10 kasetli füzelerin 267 kadın ve çocuklarla yaşlıların katliamı arasında, Moskova'da Tuşino pazarında iki kadın Şehidimizin 16 Rusistin ölümü ile sonuçlanan eylemini Rus lehine yorumlayabilirseniz, ben tüm sabotaj eylemlerime (terör eylemleri değil) son veririm.

Soru: Eğer Abdul Halim Sadulayev, Ruslarla görüşmeye karar verirse, ona itaat etmeye hazır mısınız?

Ş.Basayev: Görüşmeler, her hangi bir savışın mantıken tek bitiş noktasıdır. Ve bizim cumhurbaşkanımız dedi ki, her zaman diyalog için açık, barış inisiyatifini destekler vaziyette olup, bunları hiçbir zaman kendisi ilk olarak istemeyecektir. Ben bu yaklaşımı destekliyorum ve barışın hüküm sürmesi için, Allah'ın kanunlarına ters düşmediği sürece her şeyi yaparım.
Yine belirtmek istiyorum ki, ben ona itaat yemini ettim. Ama ne o ne de başka biri, Allah'ın bana müsaade ettiğini, savaş sürdükçe, yasaklamaz. Kuran'ı Kerim'de şöyle deniyor:
"Onlar size karşı savaştıkları gibi, siz de onlara karşı savaşın. Sakın aşırı gitmeyin, çünkü Allah aşırıları sevmez."
(Bakara Sûresi, 190)
Ben her zaman aşırı gitmemeye çalıştım. Nord-Ost ve Beslan kurbanları, Putin'in vicdanındadır. Biz soykırımı durdurmak ve savaşa son vermek için uğraştık, Rusistler ise bu rehineleri öldürdü.
Uluslar arası kanunların kullanımını yasakladığı binar gazı ile onları zehirlemedik biz ve yine de, uluslar arası kanunların yasakladığı ateşsavarlar ile Beslan'da onları yakmadık.

Soru: Usame bin Ladin yada El-Kaide'nin diğer temsilcileri ile son zamanda görüşmeniz oldu mu

Ş.Basayev: Sizin gibi ciddi bir kurumun, bana böyle bir soru sormadan önce, Usame bin Ladin ve El-Kaide ile hiçbir zaman tanışmadığını belirttiğim önceki röportajlarım ile tanışmanız gerekirdi. Ama ben onu tanımak isterdim- ne de olsa Putin onu benim başkanım olarak "atadı".
Bir tek şeyi biliyorum - o kötü biri olamaz. Çünkü her fotoğrafında yüzü ışık saçıyor. Ben tecrübeme dayanarak söylüyorum ki Rusya, kötüleri atamayı sever ve onlara söz hakkı tanımaz.
Bunun bir örneği, Irak'ın "kitle imha silahları" ve devrilmesini her zaman desteklediğim Saddam Hüseyin. Ama Amerika'nın değil, Müslümanların lehine.
Moskova ve Volgodonsk kentlerinde evlerin yok edilmesi de bize "asıldı" ve ispat edemediler. Ki, eğer bunu ben yapsaydım, hiçbir zaman sorumluluğu ret etmezdim.
Soru: Bu örgüte nasıl bakıyorsunuz?

Ş.Basayev: Bilmediğim her şeye baktığım gibi tedirginlikle bakıyorum. Hayatım boyunca sadece iki üyesini görebildim. Hattab ve Ebu-Valid bile, El-Kaide'nin üyeleri değilllerdi. Usame'yi ancak Afganistan'da iki kez görebildiler ve uzaktan. Onlar gibi diğer mücahitlerin etrafında. Şimdi Çeçenistan'da özellikle bir durum var ki, tanınmış mücahitlerden biri ölürse, hele de aslen Arap ise, hemencecik "El-Kaide" üyesi olarak ilan edilir ve tüm ses getirmiş eylemler ona mal edilir.
Çok ilginç bir durum - mücahit hayatta iken, benim emrimde, ama öldüğünde hemen "El-Kaide" ve "baş finansör".

Soru: İngiliz televizyonu ile yaptığınız röportajınızda, Beslan tipi yeni eylemleri planladığınızı söylediniz. Dünyanın hangi yerinde ve ne zaman bekleyebiliriz bunları?
Yine de, bu soruyu sormadan önce önceki bildirilerimi okumanız gerekirdi.

Ş.Basayev: Biz sadece Rusya'ya karşı ve Rusya'da savaşıyoruz. Sabotaj eylemlerini ancak Rusya ve Katar'da bekleyebilirsiniz ve yine de sadece Rusya vatandaşlarına karşı.
Sonbahar ve kış aylarında sabotaj eylemlerinin olmaması, Mashadov'un işidir, Rusya'nın özel istihbarat teşkilatlarının değil. 12 gün bir arada geçirmiştik ve benden, sabotaj eylemleri yapmamam için söz almıştı. Rusya, gizlice "barış yolu" teklif etmişti ona ve üzerinde çalıştığını söylemişti.
Ben sözümü, hiçbir şey yapmamam sayesinde kayıp vermeme rağmen, tuttum. Mashadov, barışı çok fazla sevdiği için Rusların kirli planları yüzünden öldü ve ben şimdi sözümde serbest kaldım.

Soru: Sizce, Çeçenistan savaşı ne zaman ve nasıl bitebilir?

Ş.Basayev: Putin çok hasta ve cahil bir insandır. Öyle olmasa, eski Fars atasözünü dinlerdi: "Şah delirdiğinde,Kafkasya'ya savaşmaya gider".Bu savaşı Rusya başlattı ve barış için tüm anahtarlar Kremlindedir.
Savaş, inşallah yakın zamanda biter ve Çeçenistan İçkeriya Cumhuriyetinin bağımsızlığı tamamen kabul edilecektir.ki, o zaman biz Rusya'ya güvenlik sözü verebiliriz.Ve bunun için her şeyi yaparız.

Allahu Akbar!

Son olarak, bu imkanı kullanarak, bizim mültecilerimize verdikleri destekten dolayı İşveç halkına teşekkür etmek isteriz. Bizim için bu yeterlidir ve biz bunu hiçbir zaman unutmayacağız.
İşveç benim bilincimde her zaman "ABBA", "Volvo" ve "SAAB" kelimeleri ile aklıma gelirdi. Savaştan önce ülkenizin ekonomi sistemini iyi inceledik ve Çeçenistan'da kullanmak istemiştik.
Şimdi ise, düşüncelerine Rusya'dan korkmadan serbestçe ifade edebilen nadir ülkelerden biri olarak görüyorum,sizi.

Bağımsız kalın! Allahu Akbar!
Saygılarımla,
Abdallah Şamil Abu-İdris (Şamil Basayev)

Etiketler:
şbasayev

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır