NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED3.MP3
4WORED1.MP3
11
13
1

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
MOSCOw TİMES: PUTİN BİR KEMALİST

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Atatürk'e benzetildi. Moscow Times gazetesinde yayınlanan "Kremlin'de bir Kemalist" başlıklı makalede "Putin'in ideolojisi, net ve tutarlı. O bir Kemalist" ifadesi kullanıldı.
04-04-2005 - kez okundu

Moskova'da İngilizce olarak yayınlanan Moscow Times'ta, Rusya'da sık sık iş yapan İngiliz hukukçusu Christopher B. Stone imzalı bir makale yayımladı. "Kremlin'de bir Kemalist" başlıklı makalede Yukos krizinin, Vladimir Putin'in ideolojisine ilişkin tartışmaları yeniden alevlendirdiği belirtildi.

2000 yılında Putin'in bir muamma olarak nitelendirildiği, 11 Eylül'den sonra ise Thatcher'e benzetildiği, son olarak da "Moskova'nın Caligula'sı" olarak tanımlandığı anımsatılan makalede "Bu tanımlamalar doğru değildir. Putin'in ideolojisi net ve tutarlıdır. O bir Kemalist" denildi.

Putin'in Mustafa Kemal gibi modernizasyon ve Batı ile entegrasyondan yana olduğu ifade edilen makalede Atatürk'ün halifeliği feshettiği, Latin harflerini kullandırdığı ve İsviçre yasalarını temel alan bir sivil kanunu benimsediği anımsatıldı. Putin'in ise, toprakların çoğunun özel mülkiyetinde olmasını yasalaştırdığı, yeni çalışma yasalarını getirdiği, Rusya'nın dış politikasının Çin veya Hindistan'a yönelmesini reddettiği belirtildi.

Atatürk'ün, döneminde bir devrim yuvası olan Selanik'te, Putin'in ise, diğer devrimci bir kent olan Petersburg'da doğduğuna dikkat çekilirken her ikisinin de yurt dışında kaldığı belirtildi. Atatürk ve Putin'in, seleflerinden kuşku duyduğu, Genç Türklerin Atatürk'ü küçümsediği, Yeltsin çevresinin ise, Putin'le ilişkisini kestiği öne sürüldü. Her iki liderin, milliyetçi olmakla birlikte şoven olmadığı, "ülkesinin sınırlarını kutsal olarak gördüğü" belirtilen makalede "Kemalist Rusya"nın izleyeceği politikalara ilişkin olarak da şu değerlendirme yapıldı:

"İlk olarak liberalizasyon sürecek ancak hükümet ulusal şampiyonları teşvik edecek. Örnek olarak Gazprom-Rosneft evliliği Kemal'ın devletçi politikaları ile tutarlı. İkincisi, orta vadede hükümet, 'şekil olarak anayasal, praktikte ise otoriter' olacak. (...) Atatürk'in niyeti, Türkiye'nin bir liberal demokrasiye dönüşmesiydi. Putin de, 'güdümlü bir demokrasi'den söz ediyor. İdeolojisi, geciktirilmiş demokrasi anlamına gelebilir ancak 'reddedilmiş demokrasi' anlamına gelmez."

Etiketler:
moscow times putin bir kemalist

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır