NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED3.MP3
1
10
35WERE~1.MP3
12

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
HACI BAYRAM BOLAT BİR MAHKEMEYİ DAHA KAZANDI

Maruz kaldığı haksız muameleler sonrası RF istihbarat teşkilatı FSB ile KBC İçişleri Bakanlığı'na karşı yoğun bir hukuk mücadelesi başlatan Hacı Bayram Bolat, Nalçik Şehir Mahkemesi'nde görülen davalarından birini daha kazandı. 11 yıl önce dönüş yaptığı vatanından kaçırılmak için FSB tarafından üzerine kumpas kurulan, fakat hukuk yoluna başvurarak bütün oyunları boşa çıkartan Hacı Bayram Bolat, davaları henüz devam ederken 7 Ağustos 2003'tarihinde maskeli adamlar tarafından kaçırılmış, sonra da kanunsuz bir şekilde sınır dışı edilmişti.
06-04-2005 - kez okundu

Türkiye'de bulunduğu sırada KBC Yüksek Mahkemesi Üst Kurulu'nda görülen davası lehine sonuçlanarak, "İçişleri Bakanlığı'nın oturma iznini iptal eden uygulamasının sonuçlarıyla birlikte geçersiz olduğu" kabul edilmiş, bunun üzerine vekaletini üstlenen avukatı İshak Kuçukov yeni bir dava açarak mahkemeyi kazanmış ve mahkeme İçişleri Bakanlığı ve Pasaport Vize Dairesi'ni mahkum ederek, Hacı Bayram Bolat'ın Nalçik'e geri getirilmesine ve daimi oturma izninin (Vidna Jiteslin) 5 yıl süreyle uzatılmasına karar vermişti.

Kararın ardından 25 Ağustos 2004 tarihinde uçakla Nalçik'e giden Hacı Bayram Bolat mahkeme kararları hiçe sayılarak hiçbir gerekçe gösterilmeden havaalanında 44 saat tutulduktan sonra 26 Ağustos'ta bir kez daha Türkiye'ye geri gönderilmişti.

Bunun üzerine Avukat İshak Kuçukov KBC içişleri Bakanlığı ve FSB aleyhine yeni bir dava daha açmıştı.

KBC İçişleri Bakanlığı aleyhine açılan ve Nalçik Şehir Mahkemesi'nde görülen dava dün sonuçlandı. Mahkeme KBC içişleri Bakanlığını haksız bularak Hacı Bayram Bolat'a tazminat ödemeye mahkum etti.

Duruşma sonrasında bir açıklama yapan Hacı Bayram Bolat'ın avukatı başarılı hukukçu İshak Kuçukov, verilmesi öngörülen tazminat miktarını yetersiz bulduklarını, davayı temyize götüreceklerini söyledi. Abaza kökenli bir Balkar olan Uluslar arası Avukatlar Birliği Üyesi Avukat İshak Kuçukov, aynı olay sebebiyle Moskova'da FSB'ye karşı açtıkları davanın da yakında Mejansk Bölge Mahkemesi'nde görüleceğini, bu duruşmanın da zaferle sonuçlanacağından şüphesi olmadığını söyledi.

Kuçukov ayrıca, Rusya'da görülen bütün bu davaları birleştirerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıdıklarını, Rusya Federasyonu'nun savunmasının alınarak dava dosyasının tamamlandığını, artık duruşma aşamasında sıra beklediklerini belirterek, "Yapılan hukuk dışı uygulamalar kimsenin yanına kar kalmayacak, uluslararası mahkemelerde hesap sormaya devam edeceğiz" dedi.

Bu arada, Rusya Federasyonu savunma avukatlarının, Bolat'ın ikinci kez KBC'den çıkarılması ile ilgili verilen ek belgelerin ilk dava dosyasından ayrılarak ele alınmasını istediği; AİHM'nin ise bu talebi red ettiği öğrenildi. RF avukatlarının, Hacı Bayram Bolat'a yapılan geri dönüş davetinin ilk davaya konu olan hatayı düzeltme yönünde delil oluşturduğunu düşündüğü; ancak ikinci kez sınır dışı edildiğine dair belgelerin dava dosyasına eklenmesiyle Rusya'nın bu ümidinin de suya düşerek davanın tamamen aleyhlerine döndüğünü gördükleri için mahkemeden ek belgelerin ayrıca ele alınmasını istedikleri belirtildi.

Hacı Bayram Bolat'ın Hukuk Savaşı...

Hacı Bayram Bolat 1974 Çorum doğumlu bir Kabardey. 1992 yılında 18 yaşındayken okumak ve yerleşmek üzere Kafkasya'ya gitti. Yüksek tahsilini orada tamamladı. 'Rus ve Çerkes Dil ve Edebiyatları Uzmanı' diplomasına sahip. Rusya Bilimler Akademisi bünyesindeki Uluslararası Türki Akademisi'nde uluslararası ilişkiler uzmanı olarak çalıştı. Kafkasya'da meşru toplumsal hareketlerin ve sivil toplum kuruluşları faaliyetlerinin hep merkezinde bulundu. Entelektüellerle yakın ilişkiler kurdu.

Milli ve meşru hareketlerin içinde aktif rol alması, "bölgede sistemi kontrol altında tutanları" rahatsız etti. 1998 yılında daimi oturma izni uzatılmak istenmedi. Hukuk yoluyla mücadele edeceği uyarısı üzerine ancak oturma iznini alabildi.

2000 yılında bir cafede daimi oturma izninin içinde bulunduğu ceketi çalındı. Belgeyi yeniden çıkartmak üzere İçişleri Bakanlığı'na yaptığı müracaatı kabul edilmezken kendisine, "FSB'nin istememesi sebebiyle yakında sınır dışı edilecek olması" gerekçe gösterildi.

Aynı yıl, İçişleri Bakanlığı'nın Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'ndeki oturma iznini iptal eden bu uygulamasına karşı hukuk savaşı başlattı ve daimi oturum belgesini hemen aldı.

2002 yılı 11 Aralık tarihinde misafir olarak bulunduğu eve baskın yapılarak İçişleri Bakanlığı elemanları tarafından tutuklandı. 2. Şube'ye götürüldü ve yürürlükteki registrasyon (kayıt) düzenini ihlal ettiği gerekçesiyle hakkında tutanak tutulup, "idari hukuku ihlalden" 500 ruble para cezasına çarptırıldı.

Bunun üzerine Bolat, Nalçik Şehir Mahkemesi'ne başvurdu ve 24 Aralık'ta kendisine isnat edilen "İdari hukuku ihlal suçu ile kesilen para cezası" kaldırıldı.

Şehir Mahkemesi'nin verdiği bu karar KBC İçişleri Bakanlığı tarafından temyiz edildi. 20 Ocak 3003'te KBC Yüksek Mahkemesi, Şehir Mahkemesi'nin kararını iptal etti ve dosyayı yeniden incelenmek üzere yerel mahkemeye (Şehir Mahkemesi) iade etti.

26 Şubat 2003'te Nalçik Şehir Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı elemanlarının uygulamasını "yasal"; idari cezayı da "hukuki dayanağı olan bir karar" olarak kabul etti. KBC Yüksek Mahkemesi de, 19 Mart'ta bu kararı onayladı.

Hacı Bayram Bolat, bu sefer KBC Yüksek Mahkemesi Üst Kurulu'na itiraz dilekçesi gönderdi. Aynı zamanda "Rusya makamlarının özgürlüğünü ve kişisel dokunulmazlığını, yer değiştirme ve yaşayacağı yeri seçme hakkını ihlal ettiği" gerekçesiyle davayı Avrupa İnsan Mahkemesi'ne taşıdı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gerekçeleri geçerli ve yeterli bularak davayı yıldırım hızıyla iki gün içinde kabul etti.

Bolat, 2003 yılının 7 Ağustos günü FSB'nin maskeli elemanları tarafından kaçırıldı ve zor kullanılarak iradesi dışında Türkiye'ye gönderildi. Bolat'ın Türkiye'de bulunduğu sırada KBC Yüksek Mahkemesi Üst Kurulu'nda görülen davası lehine sonuçlanarak, "İçişleri Bakanlığı'nın oturma iznini iptal eden uygulamasının sonuçlarıyla birlikte geçersiz olduğu" kabul edildi.

Bu mahkemenin kazanılmasından sonra, Bolat'ın avukatı İshak Kuçukov, Nalçik Şehir Mahkemesi'ne, müvekkilinin hukuka aykırı bir şekilde yurt dışına atılmasına itiraz eden yeni bir başvuruda bulundu. Bu başvuruyu değerlendiren Nalçik Şehir Mahkemesi'ndeki dava da 28 Ekim tarihinde görüldü. Mahkeme, İçişleri Bakanlığı ve Pasaport Vize Dairesi'ni mahkum ederek, Hacı Bayram Bolat'a davetiye çıkartılması ile Nalçik'e geri getirilmesinin teminine ve daimi oturma izninin (Vidna Jiteslin) 5 yıl süreyle uzatılmasına karar verdi.

Böylece Hacı Bayram Bolat'ın Rusya İçişleri Bakanlığı'na karşı verdiği hukuk mücadelesi zaferle sonuçlanmış oldu.

Temmuz 2004 tarihinde Kabardey-Balkar Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Bolat'tan fotoğrafını isteyerek yeniden düzenlediği 5 yıl süreli oturma izni belgesini avukatı vasıtasıyla kendisine iletti ve Nalçik'e davet etti.

25 Ağustos 2004 tarihinde uçakla Nalçik'e giden Hacı Bayram Bolat, KBC İçişleri Bakanlığı ve FSB mensuplarınca 44 saat havaalanında tutulduktan sonra hiçbir gerekçe gösterilmeden 26 Ağustos 2004 tarihinde Türkiye'ye geri gönderildi.

Bunun üzerine Avukat Kuçukov, KBC İçişleri Bakanlığı aleyhine Nalçik Şehir Mahkemesi'nde; FSB aleyhine de Moskova'da iki ayrı tazminat davası daha açtı.

Nalçik Şehir Mahkemesi'nde açılan dava 1 Nisan 2005 tarihinde sonuçlanarak KBC İçişleri Bakanlığı suçlu bulundu ve Hacı Bayram Bolat'a tazminat ödemeye mahkum edildi. Tazminat miktarını yetersiz bulduklarını belirten Avukat İshak Kuçukov temyize başvuracaklarını açıkladı.

Bolat'ın Moskova'da FSB aleyhine açılmış bir davası ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde FSB ve KBC İçişleri Bakanlığı aleyhine açılmış diğer davasının da önümüzdeki günlerde görülmesi bekleniyor.

Etiketler:
hacı bayram bolat bir mahkemeyi daha kazandı

YORUMLAR

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yonet/user.class.php:23 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yorum.php(19): user->user() #1 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(80): require('/home/nart/publ...') #2 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yonet/user.class.php on line 23