NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4-5-6-7
9
13
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4WORED1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ANZOR MUKBA ABHAZ DERNEĞİNDEYDİ

Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Anzor Mukba dün akşam Abhaz Derneğindeydi. Türkiye'de gerçekleşen görüşmeler konusunda bilgi veren Mukba,Abhazya'nın yeni dönemini ve geleceğe yönelik planlarndan bahsetti,soruları yanıtladı. Aldığımız notlardan bazıları şöyle:
13-04-2005 - kez okundu

Biliyorsunuz yakın zamanda yönetim değişti.Bu değişimde birtakım problemler yaşandı.Ancak unutmamak gerekir ki,yıllardır uygulanan farklı bir sistem vardı.Yeni şeylerin başarılmasında bir takım zorluklar olması normaldir.Bu süreçte de düşmanlarımızın ve hatta tüm dünyanın beklentisinin aksine sağduyulu bir şekilde problemler aşıldı. Ukrayna,Gürcistan gibi ülkelere bakınca onlardan daha iyi bir sonuca ulaştığımız açıktır.

Birkaç gün önce Saakaşvili bir federasyondan bahsetti. Ancak halkımızın inandığı ve kabul ettiği tek yol vardır. O da bağımsız Abhazya'dır.Gürcistan ,halkımızın yok olmasını istedi.Bir savaş yaşandı.Şimdi tekrar onlarla beraber yaşamamız mümkün değildir.Tabi bu durumdan yararlanmak isteyenler de var.Dolayısıyla her ülkeden daha politik düşünmek zorundayız.

Şu an sınırımızın açık olduğu tek ülke Rusya'dır.Savaş sırasında da onlardan yardım aldık,ve hatta 200 kişi kadar Rusya'dan gelip bizimle beraber savaştı ve öldü. Bugüne kadar bize en yakın olan devlettir. Ekonomimizde de Rus sermayesinin payı oldukça yüksek,normal olarak.Ancak ekonomide sizin de söz sahibi olmanızı isteriz.Bu konuda öncelik sizlerindir. Abhazya sizin vatanınız.

Oradaki yatırımlarınızın artmasını istiyoruz.Tabi bunlar daha sık görüşmeyle,gidiş gelişlerle olacaktır. Abhazya'ya gelmek kolay değil.Bunu biliyoruz ama gelmek isteyen de mutlaka gelebiliyor.Aramızdaki yakınlığın arttırılması için burada uydu yayını yapmak istiyoruz.İşin maddi kısmını biz üstleniyoruz.Ama Türkiye Cumhuriyeti devletinden izin alma konusu da sizin görevinizdir.

Geri Dönüş için projeler geliştirmeye çalışıyoruz.Ancak Rusya,Büyük Britanya ve Osmanlı Devletinin dünyanın dörtbir tarafına sürdüğü halkı geri toplamak kolay değil. Diğer taraftan bu ülke için siz de kan döktünüz Kurtuluş savaşında. Ve uğruna kan dökülen toprak da insanın vatanı olur.Artık burası da vatandır.Yalnız unutmamanız gerekir ki Abhazya anavatanınızdır.

Abhazya'da hayat kolay değil.Geri dönüş yapanlar oldu.Ama şu an orada olup halinden memnun olmayanlar da var.Geri gelenlere,ev tahsisi,çocuklarına kreş sağlama ve ücretsiz eğitim gibi imkanlar sağlayabiliyoruz.Ancak sadece Abhaz parlamentosunun çalışması yetmiyor.Burada hiç kimse 'biz sürgün geldik,geri dönebilmemiz lazım'demedi.Bu söylenmelidir. Ve geri dönüşün BM tarafından finance edilmesini sağlayacak şekilde çalışılmalıdır.Rusya Federasyonunun bir kanununda 52.maddesinde (anayasa değil) Ekim Devriminden önce sürülenler geri dönmelidir şeklinde kanun maddesi var (kendi 7 milyonluk halkı için çıkartmış).

Not: Ankara Atlı Spor Kulübünde gerçekleşen Balo ile ilgili haber, bu akşam Habertürk kanalında saat:18:00'deki haber bülteninde seyredilebilir.

Etiketler:
anzor mukba abhaz derneğindeydi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır