NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
1
10
4WORED3.MP3
4SIMD.MP3
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
KAYSERİ BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ KAFKAS ŞEHİTLERİNİ ANDI

21 Mayıs 1864 Çerkeslerin Kafkasya'dan topyekün Sürgün edilişi ve Soykırıma tabi tutulmasının 141. yıldönümü dolayısıyla Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği "Şehitleri Anma, Kur'an-ı Kerim Tilaveti ve Dua Programı" düzenledi.
25-05-2005 - 5 kez okundu

KAYSERİ BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ
KAFKAS ŞEHİTLERİNİ ANDI

21 Mayıs 1864 Çerkeslerin Kafkasya'dan topyekün Sürgün edilişi ve Soykırıma tabi tutulmasının 141. yıldönümü dolayısıyla Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği "Şehitleri Anma, Kur'an-ı Kerim Tilaveti ve Dua Programı" düzenledi.
Programın açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Mükremin Öner: Rusların, Kafkasya'ya yönelik saldırılarının 300 yıldan beri süre geldiğini, Kafkas Halklarının bütün imkansızlıklara rağmen vatanlarını kahramanca savunduklarını, ancak emperyalist Rusya'ya karşı yenik düştüğünü, işte bu yenilgiden sonradır ki Rusya'nın Kafkas Halklarına yönelik yok etme - soykırım planlarını uygulamaya koyduklarını, bu uygulamaların insanlık tarihinin en korkunç sayfalarını oluşturduğunu "Kafkas - Rus Savaşlarında Çerkeslerin 400 bin şehit verdiğini 700-800 bin kişinin sürgünde hayatını kaybettiğini sürgün sonrası Kafkasya'da kalan yerli halkların 100 bin civarında olduğunu" anlattı.
21 Mayısın Kafkas Halklarına yönelik bir soykırımın başlangıcı olması dolayısıyla bu günün "SOYKIRIM GÜNÜ" olarak ilan edilip Dünya'ya anlatılması ve Kafkas Halklarının gasp edilen haklarının iade edilmesi için gayret gösterilmesi gerektiğini hala devam etmekte olan Çeçenlere yönelik soykırımın sona erdirilmesi için uluslar arası kuruluşların girişimde bulunmaları gerektiğini" belirtti. Programa konuşmacı olarak katılan Kayseri Milli Eğitim Şube Müdürü Seyfullah Kaplan da sürgünden bazı bölümleri anlatırken toplantıya katılanlar gözyaşlarını tutamadılar. Seyfullah Kaplan konuşmasında: "Kafkasya'dan sürgün edilen 1.5 milyon insanın yarısının bu sürgünde hayatını kaybettiğini, 100 kişilik gemilere 300-400 kişinin bindirildiğini; bazı gemilerin de Karadeniz'de battığını bundan dolayı Çerkeslerin yıllarca Karadeniz'den yakalanan balıkları yemediklerini, Trabzon ve Samsun limanlarına çıkan sürgünlerden günde 200-300 kişinin öldüğünün kesin belgelere dayandığını, bundan daha vahşiyane bir soykırımın olamayacağını" anlattı.
Programda 21 Mayıs 1864 öncesi ve sonrası Kafkas Şehitleri ve bütün İslam Şehitleri için Kur'an-ı Kerim okundu, daha önce yapılan hatimlerle beraber insanlığın geleceğinin aydınlık ve mutluluğu için, dünya barışı için dua edildi. Duayı Emekli Müftü İsmet Bayram yaptırdı.
Emekli Müftü Selahattin Kip de kısa konuşmasında şehitliğin İslam Dinindeki yeri ve önemi hakkında bilgiler vererek "Kafkas Halklarının vatanları, imanları, namus ve haysiyetleri uğrunda yapılabilecek fedakarlığın azamisini yaptıklarını; bu uğurda canlarını verdiklerini, mal ve mülklerini terk ettiklerini" anlattı.
Programda, Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği'nin bu yıl ikincisini düzenlediği "Kafkasya'nın Dünü, Bugünü ve Yarını" konulu şiir okuma, şiir ve kompozisyon yazma yarışmasında dereceye giren şiirler ve kompozisyon da programa katılanlarca takdirle dinlendi ve yoğun alkış aldı.
Programı izleyen davetlilerin hepsi teker teker dernek yönetimine bu programdan dolayı teşekkür ederek ayrıldılar.

Etiketler:
kayseri birleşik kafkasya derneği kafkas şehitlerini andı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır