NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
12
apsuva
4WORED1.MP3
11
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
DÜNYA ABHAZ-ABAZİN (ABAZA) HALKLARI DAİMİ KONGRESİ

HAZİRAN 2005'DE YAPILAN TOPLANTI KARARLARI 1-Abhazya'nın bağımsızlığının tartışma konusu yapılamayacağı, bağımsızlık dışında hiçbir statünün kabul edilemeyeceği, dünyadaki tüm Abazaların bu konuda kararlı ve fikir birliği içinde olduğunun vurgulanmasına, 2-Bağımsız Devletler Topluluğu tarafından Abhazya'ya uygulanan haksız ambargonun ivedilikle kaldırılması için öncelikle Rusya Federasyonu-Türkiye Cumhuriyeti nezdinde ve uluslararası platformda gereken her türlü girişimin yapılmasına. 3-Dönüş hakkı öncelikli olması gereken diasporadaki Abazaların bu hakkı kullanma taleplerinin her platformda dile getirilmesine, 4- Abhazya'ya ulaşımda yaşanan ve seyahat özgürlüğümüzün ihlali anlamına gelen nedensiz, keyfi uygulamaların süratle düzeltilmesinin sağlanması için çalışılmasına,
14-07-2005 - kez okundu

5-Tarih boyunca defalarca travma yaşatılmış Abhaz-Abazin Halkları kültürlerinin geliştirilmesi, korunması ve yaşatılması için Dünya Abhaz-Abazin (Abaza) Halkları Daimi Kongresi, Abhazya'da vakıf kurulmasına,

6- Tüm Abaza diasporalarının birbirleri ve Abhazya ile iletişimini sağlayabilecek, ortak projeler üretebilecek bir Gençlik Komisyonu oluşturulmasına karar verilmiştir.

7- Dünya Abhaz-Abazin ( Abaza) Halkları Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, 2005 yılının ikinci toplantısını Karaçay-Çerkes'de Ekim-2005 tarihinde yapılacaktır.

SONUÇ BİLDİRGESİ

Dünya Abhaz-Abazin (Abaza) Halkları Daimi Kongresinin sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, delege ve halkın katılımı ile Haziran-2005'de yapılan yönetim kurulu toplantısının sonuç bildirgesi ektedir. Bu bildirge halkın imzasına açılmıştır.

Yönetim Kurulu, ekli yazıdaki sonuç bildirgesini dünya sivil toplum kuruluşlarına bir imza kampanyası ile bildirme kararı almıştır.

Not : Bu imza kampanyası sivil toplum kuruluşları ile birlikte 15 Eylül 2005 tarihine kadar devam edecektir.

RUSYA FEDERASYONU, TÜRKİYE CUMHURİYETİ ve AB PARLAMENTOLARINA,
BM, AGİT, AB,
BM İNSAN HAKLARI KOMİSYONU,
BM İNSAN HAKLARI KOMİSERİ

BM AVRUPA'DAKİ GÖÇMENLERDEN VE MÜLTECİLERDEN SORUMLU BİRİMİNE

19. yüzyılın ikinci yarısında, Kafkas-Rus Savaşı sonucunda Abaza halkının çoğu vatanlarından sürgün edildi. Sonraki yılların politik süreçleri açıkça gösterdi ki, bu hem Kafkas halklarına hem de Rus halkına sayılamayacak felaketler getiren trajik bir hataydı. Abazalardan boşalan Abhazya topraklarına Stalin-Beria ikilisinin girişimiyle Gürcü göçmenlerin yerleştirilmesi bu hatayı daha da pekiştirdi. Bununla ortaya çıkan etnik dengesizlik Kafkasya'da çok sayıda anlaşmazlığın esas kaynağı oldu; Gürcistan'ın Abhazya'ya yönelik emperyalist arzularını kamçıladı, bu da son dönemde iki halk arasında acımasız bir savaşa dönüştü.

Zoraki göçmenlerin torunları olan biz Türkiyeli, Suriyeli, Almanyalı, ABD'li vd. ülkelerden Abazalar için şu anlaşılmaz bir olgudur: BM gözetiminde yapılan Gürcistan-Abhazya görüşmelerinin her aşamasında, Gürcistan-Abhazya savaşının sonuçlarını kabullenmeyip Abhazya'yı terk eden Gürcü sığınmacıların akıbeti konusu mutlaka ortaya konmaktadır. Kaldı ki Abhazya'yı terk etmeyen 20.000 ve savaştan sonra Abhazya'ya dönen 60.000 kadar Gürcü huzur içinde yaşamaktadır. Bu yapılırken yarım milyondan fazla nüfusa sahip Abaza diasporasının tarihi anavatanıyla ilişki kurma isteği tamamen göz ardı edilmektedir.

Tarihi adalet adına, yürütülen bütün görüşmelerde 19. yüzyıl Kafkas-Rus Savaşı'nın kurbanlarının anavatanlarına dönüşü meselesi başlıca maddelerden biri olmalıdır.

Bu sorunun çözümü için ilk olarak zoraki göçmenlerin torunlarının statüsü açıkça tanımlanmalıdır. İnsan haklarına aykırı şekilde bir halkın insanlarının, akrabaların serbestçe ilişki kurmasını engelleyen, Abhazya'ya karşı uygulanan yaptırımların hukuki ve insani sonuçları gözden geçirilmelidir. Uluslararası örgütlerden Abazaların vatanlarına dönüş meselesinin incelenmesini istiyoruz.

Aynı zamanda Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerine, Abaza sürgünlerin gönüllü olarak ve engelsiz şekilde anavatanları Abhazya'ya dönüşü hakkının tanınarak tarihi adaletin gerçekleşmesine yardımcı olmaları için çağrıda bulunuyoruz. Bu, şu dönemde Kafkasya'da istikrarın sağlanması için çok önemlidir.

NOT:DAAAHDK.Sonuç bildirgesi

SAYGILARIMIZLA

DÜNYA ABHAZ-ABAZİN (ABAZA) HALKLARI DAİMİ KONGRESİ

İletişim Adresleri : Selimiye Kışla Caddesi No : 18 / 59 Üsküdar İstanbul -TÜRKİYE

E-mail : info@abhazdernegi.com / bediztantekin@abhazya.org / www.abhazdernegi.com

Tel : 0 216 342 94 64 / GSM : 0 532 625 46 86 - 0 533 818 47 39

Etiketler:
dünya abhaz-abazin abaza halkları daimi kongresi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır