NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
13
11
9
3
35WERE~1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ADIGEY'İN STATÜSÜ İÇİN AVRUPA KONSEYİ'NDEN YARDIM İSTENİYOR

ADIGEY'İN STATÜSÜ İÇİN AVRUPA KONSEYİ'NDEN YARDIM İSTENİYOR Adıgey'in statüsünün korunması amacıyla çalışmalarda bulunan Resbuplika, Maykop'ta yaptığı son toplantısında, ülkenin statüsünün korunması için, Avrupa Konseyi'nden yardım talebinde bulunulmasını kararlaştırdı.
14-07-2005 - kez okundu

Respublika, Adıgey'in statüsünün korunması amacıyla çalışmalarda bulunmak üzere geçtiğimiz Nisan ayı sonunda, sivil hareketler, organizasyonlar ve Adıge entelektüellerinin inisiyatifi ile oluşturulmuştu. Önceki gün başkent Maykop'ta toplanan ve iki gün boyunca, Adıgey'in statüsünün korunması ve Krasnodar'a bağlanmaması yönünde, neler yapılacağını tartışan örgüt, önemli bir karar aldı. Respublika, Adıgey'in statüsünün korunması için, Avrupa Konseyi'nden yardım talebinde bulunacak. Bunun için de hazırlıklar başlatıldı.

Toplantıda konuşan Çerkes Kongresi adlı sivil kuruluşun başkanı Murat Berzegov, Anayasa referandumun şimdiki haliyle gerçekleştirilemeyeceğini, çünkü bunun insanlığa aykırı olacağını söyledi. Şu anda Adıgey'de, Adıgelerin, nüfusun sadece yüzde 24'ünü oluşturduğunu, bunun sebebinin de, Rus-Kafkas savaşları sonucunda Adıgelerin yüzde 90'ının sürgüne gönderilmesi olduğunu vurgulayan Berzegov, Çerkes Kongresi'nin, bu konuyla ilgili olarak Avrupa Konseyi'ne sunmak için bildiri hazırladığını söyledi.

Geçtiğimiz yılın başında, Krasnodar Valiliği, Adıgey'in kendilerine bağlanacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından gelen tepkiler üzerine, Putin'in Güney Rusya temsilcisi Dmitri Kozak, hiçbir yerin bir başka yerle birleştirilmesini düşünmediklerini açıklamak zorunda kalmış, ama Adıgey'in Krasnodar'a bağlanması için gizli çalışmalar sürmüştü.

Etiketler:
adıgey statüsü için avrupa konseyi yardım isteniyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır