NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
12
4WORED1.MP3
2
35305319 - Adige Heku 01.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
KAFKASYA, ÇEÇEN BATAĞINA DÖNÜŞÜYOR

Çeçenistan bataklığında halihazırda bir gerilla savaşının içine gömülen Rusya, çoğunluğu Müslüman olan Kuzey Kafkasya'da artan bir istikrarsızlıkla karşı karşıya bulunuyor
27-07-2005 - 5 kez okundu

Rus askerleri 1999 yılında Çeçenistan'a girdiklerinde, Moskova ülkenin en fakir halkına sahip ve en karışık sınır bölgesinde kontrolü hemen sağlayacağını ümit ediyordu. Fakat olaylar Rusya'nın beklediği gibi gelişmedi. Çeçenistan'da savaş hâlâ devam ediyor ve dalga dalga tüm bölgeye yayılıyor.

PUTİN GİZLİCE GİDEBİLDİ
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz hafta Çeçenistan'ın komşusu Dağıstan'a gitti; fakat bu seyahat, güvenlik sebebiyle gizli tutuldu.
Çeçenistan'ın batısında yer alan İnguşetya da artık güvenli değil. Patlamalar ve adam kaçırmalar, burada da gittikçe artıyor.
Moskova Etnografya Enstitüsü Kuzey Kafkasya uzmanlarından Sergei Arutyunov, bölgeyle ilgili yaptığı değerlendirmede görüşlerini, "Durum aşırı derecede tehlikeli. Korkarım ki bütün Kafkasya'ya yayılan şiddet, etnik savaşa doğru gidiyor" şeklinde dile getiriyor. Arutyunov, bu etnik nefretin Dağıstan'a sıçraması halinde Çeçenler'in işinin daha da kolaylaşacağını savunuyor.
Putin, ısrarla Çeçenistan'da savaşın 3 yıl önce bittiğini savunuyor; fakat 80 bin Rus askeri bölgede konuşlanmaya devam ediyor ve bunların çekilmesi halinde Rus destekli Çeçen hükümetinin çökeceği belirtiliyor. Çeçen savaşçılar, her hafta özellikle Rusya'nın güçlü olduğu ülkenin kuzeybatı bölgesinde saldırılar düzenliyor, pusu kuruyor. Geçen hafta Çeçenler, Znamenskoye kasabasında çoğunluğu polis 15 kişiyi öldürdü. Çeçenler'in gerçekleştirdikleri saldırıların ardından Rus yanlısı Çeçen milisler de sözde "düşmanı temizleme" olarak adlandırılan misilleme operasyonları düzenliyor. Adam kaçırma bölgede artık sıradan bir olay haline geldi. Sansürden dolayı Rus basınında yer almayan bu haberlere artık yabancı gazeteciler bile ilgi göstermiyor.

İNSANLAR KAYBOLUYOR!..
Komşu ülke İnguşeetya'da geçen yıl 140'tan fazla kişi kayboldu. İnsan hakları savunucuları, kaybolanların, güvenlik güçleri tarafından evlerinden ya da sokaktayken kaçırıldıklarını söylüyor. Kaybolanların tekrar ortaya çıkma şansları da oldukça düşük.

vakit.com.tr

Etiketler:
kafkasya çeçen batağına dönüşüyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır