NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
9
4SIMD.MP3
35WERE~1.MP3
2

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
CENGİZ ÇANDAR'IN TERCÜMAN'DAKİ YAZISI

AB ile Türkiye arasındaki Katılım Ortaklığı Belgesi'ne giren ibare, 'Türk vatandaşlarının anadillerinde yayın ve eğitim hakkı' şeklindeydi. Buradan, 'anadili Türkçe olmayan' Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bulunduğu anlaşılmalıydı. Zaten, kastedilen tam da buydu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında 'ana dili' Türkçe olmayanlar var. Hep vardı. Ve, bunlar sadece Kürtler değildi. Nitekim, 21 Aralık'ta yani bir hafta önce, 36 Kafkas derneğinin oluşturduğu Kafkas Dernekleri Federasyonu da anadillerini yaşatmak için çalışma başlattı ve Federasyon Başkanı Muhittin Ünal, Türkiye'de 5 milyon vatandaşın oluşturduğu bu kültür grubunun gözardı edilemeyeceğini belirterek, RTÜK ve Milli Eğitim Bakanlığı'na gerekli başvuruları yaptıklarını duyurdu.
10-01-2004 - kez okundu

Türkiye'nin bölünmesinde bir adım daha mı ? Kürtlerden sonra, şimdi bir de Çerkesler mi çıktı?

Hayır, tam tersine. Bu, Türkiye'nin yenilenmesi, demokratikleşmesi ve yenilenmesi ve demokratikleşmesi sayesinde güçlenmesi ve 'ulusal birliği'ni sağlama alması yolunda bir adım.

Kafkas derneklerinin başlarında emekli generaller, yargı organlarında üst düzey görevler almış şahsiyetler bulunuyor. Çerkesler, Türkiye mozayiğinin en sağlam ve sadık unsurlarının başında geliyorlar. Onların, Türkiye'yi parçalamaya çalışmasından daha saçma bir iddia olamaz.

Çerkesler, başta Adige'ler ve Abhaz'lar, tüm alt-kimlikleri Ubıh'lar, Şapsığ'lar, Kabertey'ler. Abzek'ler, ayrıca Asetin'ler, tüm Kuzey Kafkasya halkları, 1800'lü yılların ortalarından itibaren, Çarlık Rusya'sının saldırısıyla, aslında 'etnik temizlik'e ve zulme maruz kalarak, anavatanlarını terketmeye zorlandılar. Bu Müslüman topluluklara, doğal olarak, Osmanlı İmparatorluğu yani Türkiye bağrını açtı. Kuzey Kafkasyalılar, 150 yıla yakın bir süredir, bu ülkenin ve bu toplumun ana sütunlarından birini oluşturuyorlar.

Kültürlerini korumaları, dillerini geliştirmeleri, tarihte uğradıkları adaletsizliğe karşı haklı ve meşru bir direniştir. Bu imkanı, 'demokratik Türkiye'de bulmaları, yaşadıkları ve yaşayacakları bu 'vatan'larına karşı zaten çok güçlü olan bağlarını daha da pekiştirecektir.

Çerkes dillerinin canlandırılması ve yaşatılmasından Türkiye'nin ne zararı olabilir? Tersine, Türkiye, Balkanlar-Kafkasya-Ortadoğu havzasının 'siyasi-kültürel merkezi' olarak geniş bir çevrede, önemli bir 'jeopolitik ve jeokültürel eksen'de etkili ve güçlü bir ülke haline gelebilir.

İstanbul'da Türkçe-Ermenice yayınlanan haftalık Agos gazetesinin son sayısında Prof. Baskın Oran'ın dikkate değer bir yazısı yayınlandı. Baskın Oran, 'Zorla asimilasyona artık başvurmamak gerekir' dedikten sonra şöyle devam ediyor: "Yani, kapısı 5 cm dar diye Kürtçe kursu açtırmamak, 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' afişlerin Kürtçe diye toplatmak, Show TV gözümüzün içine girerken Welat adlı çocuğu nüfusakaydetmemek vs., 'ulusal birlik' projesini resmen sabote etmekten başka anlam taşımaz. Hele küreselleşmenin alt kültürleri desteklediği bir dönemde... Türkiye'de Kürtler dışındaki alt kimliklerin de (Çerkez, vs.) bu kervana katılmak istemesi 'ulusal birlik' için tehlikeli değil, aksine, çok yararlı bir şeydir... Türkiye'de bütün alt kimlikler kendilerini ortaa koyma olanağı bulurlarsa hepsi birden sivrilir, yani hiçbiri sivrilmez. Sadece, demokrasi artmış olur. Bu da 'ulusal birlik'i güçlendirir. 'Zorunlu vatandaş'tan ürkmek lazımdır; 'gönüllü vatandaş'tan değil."

Türkiye, 'zorunlu vatandaş' yaratılmak istenildiği ölçüde helak oldu, zayıf düştü. 'Gönüllü vatandaş'ların birliği ile, demokrasiyle güçlenecek.
O nedenle, bir 'yenilenme dinamiği' sağlayan AB hedefi, aslında, Türkiye'nin 'ulusal birliği'ni güçlendirmesinin de sigortasıdır...

Etiketler:
cengiz çandar tercüman yazısı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır