NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
3
apsuva
11
1
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
DÇB VE KAF-FED DÖNÜŞ ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ

Türkiye'de ilk defa bu yıl federasyonumuz bünyesinde oluşturulan "Dönüş Komisyonu" DÇB ile karşılıklı olarak çalışmalarını sürdürmektedirler. Somut adımlar ile yol alan çalışmalar aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. KAF-FED DÖNÜŞ KOMİSYONU TOPLANTISI GÜNDEM VE KARARLARI
12-08-2005 - kez okundu

Türkiye'de ilk defa bu yıl federasyonumuz bünyesinde oluşturulan "Dönüş Komisyonu" DÇB ile karşılıklı olarak çalışmalarını sürdürmektedirler. Somut adımlar ile yol alan çalışmalar aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

KAF-FED DÖNÜŞ KOMİSYONU TOPLANTISI GÜNDEM VE KARARLARI

Toplantı No : 3
Tarih : 17.07.2005
Başlama Saati : 11.00
Biriş Saati : 17.00
Katılanlar : Şamil Jane (Bursa) ,Ömür Enes (Ankara) ,Afitap Altan (Düzce) ,Yusuf Taymaz (Ankara) , Hüseyin Ercan (Çorum) , Orhan Özden (Eskişehir)

Gündemi Oluşturmak için öneriler sunuldu. Gündemin aşağıda belirtilen şekilde görüşülmesine oy birliği ile karar verildi.
Gündem:

1- Toplantı Tarihinin belirlenmesi
2- Komisyon Sekreterinin seçilmesi
3- Komisyon Sekreterinin görevlerinin belirlenmesi
4- Komisyon Programı oluşturmak için önerilerin belirtilmesi
5- Komisyon Faaliyetlerinin görüşülmesi
6- Komisyon Bütçesinin Görüşülmesi
7- DÇB' liği son toplantısının kararlarının değerlendirilmesi, komisyonun ilgi alanına giren konular hakkında komisyonun yapacağı çalışmaların belirlenmesi ve buna göre geliştirilmesi.
8- Öneriler
9- Kapanış

Alınan Kararlar :

1- Bir sonraki toplantının 4.09.2005 Pazar günü, saat 11.00'da Ankara'da yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

2- Komisyon Sekreterya görevinin Ömür ENES tarafından yürütülmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

3- Komisyon Sekreterinin Görevlerinin;
a. Toplantı Notlarını kayıt altına almak
b. Toplantı günü için katılımın takibini sağlamak
c. Toplantı notlarının tüm komisyon üyelerine dağıtımını sağlamak
d. Toplantı Notlarının Federasyona bildirilmesini sağlamak

Olarak belirlenmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

4- Komisyon'un ilkelerini, amaçlarını belirten bir metnin hazırlanmasına, bununla ilgili geçmiş toplantıların notlarının da incelenerek bir taslak metin oluşturulmasına, bu metnin oluşturulması için Ömür Enes'in görevlendirilmesine karar verilmiştir. Taslak metin hazırlanarak bir sonraki toplantıdan önce nihai haline getirilerek üyelere dağıtılacaktır.

* DÇB toplantısı notlarının üyeler tarafından okunmasından sonra alınan kararlar arasında dönüş komisyonunu ilgilendiren maddelerin görüşülmesinden sonra aşağıdaki kararlar alınmıştır.

5- Aralık ayına kadar Federasyon kanalıyla DCB'ye dönmek isteyen kişilerin özellikleri ile birlikte bildirilmesine karar verilmiştir.

6- DCB ile yapılacak organizasyonun bir yıl içerisinde gerçekleşememesi durumunda hazırlıklı olmak için komisyon ayrıca 3 kişinin dönüşü ile ilgili çalışmaları yürütecektir.

7- Dönüş yapabilecek öncelikliler olarak Çiftçi, Emekli ve Zanaatkârlar belirlenmiş ve bunlar için yaratılabilecek imkânlar için DÇB' ye yazı yazılmasına karar verilmiştir. DÇB' nin toplantı kararlarına atıfta bulunarak, öncelikli olarak kimlerin dönmesinin tercih edildiğini, iş imkanları, konaklama ve adaptasyon imkanları, maddi destek imkanları, toprak imkanları, danışmanlık (zirai), tohum ve gübre desteği, altyapı desteği, geçici konut desteği ve bunun süresi, kalıcı konut temini için yapılması gerekenler, sağlık imkanları, yabancıların mülk edinme hakları, dil öğrenimi, vatandaşlık hakları için yapılması gerekenleri de kapsayan bir mektup yazılmasına, buna gelecek cevaba göre faaliyetlerin belirlenmesine, yazılacak mektubun Federasyon kanalıyla yazılmasını ve cevabının takip edilmesini, mektup metninin hazırlanması ve takibinin Şamil Jane tarafından yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

8- DÇB'den gelecek cevaba göre komisyon maddi, manevi, somut imkânları belirleyerek çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirir. Bu çalışmalar dönüşü isteyen ve dönen kişilerin hayatlarını orada devam ettirmelerini ve adaptasyonlarının sağlanmasını kapsar.

9- Dönüş Komisyonu'nun idari çalışmaları için Banka Hesap numarası açtırılacak hesapta oluşacak para komisyonun kendi çalışmaları için harcanacaktır. Dönecek kişilerin ihtiyacı olan maddi destek için proje çıkarılacak ve her bir proje için ayrı çalışma yapılacaktır.

10- Komisyon üyelerinin "Geri Dönüş" konusu ile ilgili daha fazla teknik bilgiye sahip olabilmeleri için, Şamil Jane'nin dünyadaki benzer uygulamalar hakkında rapor hazırlayarak bir sonraki toplantıda sunmasına,

11- Eylül, Ekim, Kasım aylarından DÇB'den gelen yanıta göre köylerin gezilerek Dönüş Komisyonu, Komisyon çalışmaları, Kafkasya'daki DÇB'nin sağlayacağı imkânlar hakkında kişilerin bilgilendirilmesine, Aralık ayına kadar verilmesi planlanan listenin oluşturulması için çalışmalar yapılmasına karar verilmiştir. Çalışmaların niteliği bir sonraki toplantıda görüşülecektir.

12- Kafkasya'da komisyon ile birlikte çalışabilecek kişilerin belirlenmesi ve onlarla temasa geçilmesine karar verilmiştir.

KAF-FED TARAFINDAN DERNEKLERE GÖNDERİLEN YAZI:

Süreli ve önemlidir.

Sayın başkan ve yönetim kurulu üyeleri;

Anavatanımıza geri dönmek isteyenlerle ilgili olarak 19-20 Mayıs 2005 tarihinde DÇB Yönetim kurulunda alınan karara istinaden DÇB Genel Başkanlığından alınan 218 sayılı yazıya göre, başvurularda bundan böyle izlenecek yol şöyledir:

1- Yıl içerisinde derneklerimiz kendi yörelerindeki hemşerilerimizi bilgilendirecekler ve Anavatan'a fiilen dönmeyi isteyen kişileri ve aile fertlerini belirleyip, ekteki çizelgeye göre gereken tüm bilgileri içeren talep yazılarını alıp, her yıl 10 Kasım tarihine kadar Federasyon merkezine ulaştıracaklardır.

2- Federasyon merkezinde çalışmaya başlayan dönüş komisyonu'nda son değerlendirmeler yapılıp, onaylı son liste Aralık ayının ilk günü itibariyle DÇB Genel Başkanlığına ulaştırılacaktır.

3- DÇB, listelerdeki talepleri bir bir değerlendirip, dönecek kişi ve aileler için gerekli ortamı sağlamayı görev edinecek ve o yıl içerisinde mutlaka sonuçlandıracaktır.

Bilgi alınmasını ve gereğini önemle rica ederiz.

Saygılarımızla

Muhittin ÜNAL (Genel Başkan)
Cumhur BAL(Genel Sekreter

Etiketler:
dçb ve kaf-fed dönüş çalışmalarına hız verdi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır