NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
4SIMD.MP3
4WORED3.MP3
35305319 - Adige Heku 01.MP3
35305319 - Adige Nise 15.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
KAFKAS CEPHESİ KOMUTANLARI ÇEÇENİSTAN'DA TOPLANDI

Çeçenistan'ın meşru devlet başkanı Abdulhalim Sadullayev başkanlığında 7-8 Ağustos tarihinde toplanan Kafkasya Cephesi birlik komutanları, önemli kararlar aldılar.
15-08-2005 - 5 kez okundu

Radyo Liberty Çeçence bölümü, Rusya yanlısı Çeçen hükümetinin, Çeçen mücahidlerinin Caharkale'ye olası bir saldırısından korkarak sivil insanların bile şehre yaklaşmasına izin vermediğini, ama onlara çok uzak olmayan bir bölgede, Urus-Martan'ın bir köyünde, Çeçenistan'ın meşru devlet başkanı Abdulhalim Sadullayev başkanlığında, Kafkas Cephesi komutanlarının toplandığını duyurdu.

Radyoya göre, toplantıda çok önemli bazı kararlar alındı ve yeni birimler oluşturuldu.

Radyo Liberty'nin bu toplantı hakkında yorumunu istediği Çeçenistan Devlet Başkanı Avrupa Özel Temsilcisi Ahmed Zakayev, toplantıda, askeri ve siyasi meselelerin görüşüldüğünü, ortak bir istihbarat ve Kafkas Cephesi gizli polis teşkilatının oluşturulması kararının alındığını ve yönetiminin de belirlendiğini söyledi.

Bu toplantının Kuzey Kafkasya'da ne gibi değişikliklere yol açacağı sorusuna Zakayev, 'Biz bir şeyi anlamak zorundayız; bugün Kuzey Kafkasya'daki mevcut ağır durum, liderlerin suçu değil. Tüm bunlar, Kremlin'in Kafkas halklarına yönelik takip ettiği siyasetin sonucu. Ve şu andaki hiçbir yönetici de, bu sorunları çözebilecek durumda değil, bunu sadece Rus halkının kendisi yapabilir. Fakat Rus halkı da, henüz Kafkasya'da yaşananlarla ilgili tam bir değerlendirme yapabilmeye hazır değil' cevabını verdi.

Aslan Mashadov'un ölümünün ardından devlet başkanı olan Abdülhalim Sadullayev'in en önemli görevinin, Kuzey Kafkasya'daki sürecin uluslararası hukuk normlarına uygun bir şekilde tek bir idarede toplanmasını sağlamak olduğunu belirten Zakayev'e göre, toplantıya katılanlar da bu fikirleri benimsedi ve toplantının da en önemli kazanımı bu oldu. (vakit.com.tr)

Etiketler:
kafkas cephesi komutanları çeçenistan toplandı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır