NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
apsuva
4-5-6-7
4WORED1.MP3
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ABHAZYA-RUSYA-GÜRCİSTAN FİKRET ERTAN

FİKRET ERTAN 25.08.2005 PERŞEMBE Abhazya-Rusya-Gürcistan On dört yıl önce Gürcistan'dan koparak bağımsızlığını ilan eden Abhazya, yaşayabilmek için Rusya Federasyonu ile yakın ilişkilere sahip olmak zorunda; bunun başka bir yolu yok; işte bu yüzden bu ilişkiler giderek daha da yakın ve güçlü hale geliyor.
26-08-2005 - kez okundu

Nitekim, geçen hafta Moskova'yı ziyaret eden Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapşi, burada yaptığı çeşitli açıklamalarda ülkesi ile Rusya arasındaki mevcut güçlü ve yakın ilişkilerin bunda sonra daha da güçlü ve yakın olacağı yolunda önemli mesajlar verdi.

Geçen ocak ayında Rusya'nın muhalefetine rağmen seçilen Bagapşi, Moskova'da gazetecilerle yaptığı toplantılarda ülkesini Rusya ile daha da yakınlaştıracağını genel bir politika olarak belirtirken bu yakınlaşmanın bundan sonraki hukuki, ekonomik ve siyasi unsurlarını da açıkça telaffuz etmiş bulunuyor.

Bagapşi'ye göre, Abhazya, Rusya Federasyonu ile ortak üyelik statüsü arayışlarına devam edecek (ki bu konuyla ilgili danışmaların halen ettiğinin altını da çizdi), Abhazya'nın hukuki sistemini, mevzuatını Rusya ile uyumlu hale getirecek, seçim mevzuatını yenileyecek, bir yıl içinde bütün Abhaz vatandaşlarının Rus pasaportuna sahip olmasını gerçekleştirecek ve mevcut ekonomik ilişkileri daha da geliştirecek...

Bagapşi'nin Rusya ile daha da yakınlaşma yolunda atılacağını açıkladığı bu son adımlar şüphesiz Abhazya'nın Rusya ile hemen olmasa bile makul bir sürede birçok bakımdan bütünleşmeye başlaması anlamına geliyor ve söylediğimiz gibi Abhazya bu adımları mecburen atıyor.

Bugün Abhazya, birçok bakımdan Rusya'ya muhtaç durumda. Bugün Abhazya vatandaşlarının yüzde 80'i seyahat edebilmek ve başka haklardan yararlanabilmek için Rus pasaportu almış bulunuyorlar ve bu yüzde 80 de bir yıl içinde yüzde yüz olacak. Bugün Abhazya'nın yaşlı kesiminin yüzde 70'i emekli maaşlarını Rusya Federasyonu bütçesinden alıyorlar. Abhazya'dan dışarı çıkmak, Abhazya'ya girmek, mal göndermek, mal almak da Rusya üzerinden olabiliyor; çünkü Abhazya ambargo altında; hem ekonomik, hem haberleşme ve hem de seyahat bakımından...

Nitekim, daha geçenlerde başkent Sohum'a mal götürmekte olan bir Türk gemisi Gürcü hücumbotları tarafından engellendi ve gemiye el konuldu. Bu tabii ki ambargoya en son örnek; daha önceki yıllarda da birçok benzer olay da vuku bulmuştu.

İşte bunlar Abhazya'yı Rusya ile yakınlaşmaya zorluyor ve Bagapşi bunları açıkça söylüyor. Bu arada, Bagapşi'nin Moskova ziyareti sırasında Abhazya'da 5 gün süren büyük bir askeritatbikatın yapıldığına da işaret edelim. Bu tatbikat 1993 yılından bu yana yapılan en büyük, en kapsamlı tatbikat oldu. 6000 askerin katıldığı bu tatbikat hem Rusya ve hem de Abhazya'nın Gürcistan'a gönderdiği güçlü bir mesaj şüphesiz. Bu mesajla Gürcistan'a 'Abhazya probleminin çözümü için askeriyolları hiç düşünme' deniyor tabii.

Kısacası, Bagapşi, Gürcistan'a hem 'Rusya ile daha da yakınlaşıyorum, problem askeriyolla çözülemez' diyor ve hem de Moskova'da bir kere daha vurguladığı gibi Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile diyaloga hazır olduğunu ilan ediyor.

Görev süresinin sonu olan 2009 yılına kadar hem Abhazya ve hem de Güney Osetya problemlerini mutlaka çözeceğini söyleyen Saakaşvili ve çevresi Rusya ile giderek daha da yakınlaşan Abhaz liderin diyalog çağrısına muhakkak cevap vermeliler; ama tabii yeni yaklaşımlarla, yeni tekliflerle; en başta da ambargo konusunda daha esnek bir tavır takınarak...

Eğer bunlar olmazsa Abhazya problemi nasıl çözülecek, doğrusu bilemiyorum...25.08.2005


Etiketler:
abhazya-rusya-gürcistan fikret ertan

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır