NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
13
35305319 - Adige Heku 01.MP3
1
9

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
MAYKOP CAMİİ

Adıgey'de Müslüman halkın rüyası gerçekleşiyor. Bir süreden beri inşaat çalışmaları süren Maykop Camii önümüzdeki Ramazan ayında ibadete açılıyor.
07-09-2005 - kez okundu


Maykop camisine kavuşuyor


Adıgey'de Müslüman halkın rüyası gerçekleşiyor. Bir süreden beri inşaat çalışmaları süren Maykop Camii önümüzdeki Ramazan ayında ibadete açılıyor.


İstanbul- Yıllardan beri yapılması için çeşitli teşebbüslerde bulunulan Adıgey-Maykop Camii projesinde nihayet sona gelindi. Yapım işini Birleşik Arap Emirlikleri'nden Şeyh Halid isimli bir hayırseverin üstlendiği Maykop Camii'nin önümüzdeki Ramazan ayına yetiştirilmesi planlanıyor. 1000 kişinin aynı anda namaz kılabileceği caminin bir de külliyesi var. Bir kütüphane, konferans salonu, kuran kursu ve imam lojmanının da yer aldığı külliye, ziyaretçi akınına uğruyor. Hükümetin onayıyla Adıgey Dram Tiyatrosu'nun karşısındaki parkın bir bölümüne inşa edilen caminin, Maykop'un en güzel eserleri arasında yer alacağı belirtiliyor.

Minareden ezan yasağı

Öte yandan Maykop sakinleri, ülke genelinde uygulanan "minarelerden sesli ezan okuma" yasağının Maykop Camii için de geçerli olup olmayacağını tartışıyor. Gerçi Adıgey'in köylerindeki camilerden sesli ezan okunabiliyor. Ancak bu sefer sözkonusu olan, uluslararası camianın da ilgisini çeken Maykop Camii... Bu hassas durum nedeniyle yasağın burada da geçerli olup olmayacağı merak konusu oldu. Aynı uygulama Kabardey Balkar Cumhuriyeti'nde de var. Özelikle Başkent Nalçik'te camilerde sesli ezan okumak yasak.

Ayrıca Adıgey Cumhuriyeti'nin köylerinin büyük bir bölümünde cami yada mescit ihtiyacını gidermek için hummalı çalışmalar sürüyor. Kıyıboyu Şapsığ bölgesinde de bu yönde çalışmalar gözlenirken Tuapse şehrinde kurulan Azan isimli cemiyet, cami yaptırmak için yoğun bir faaliyet içine girmiş bulunuyor. Şapsığ bölgesinde şu anda faal olan tek cami var, o da Thağapş köyünde. Yine bir süreden beri yapım çalışmaları devam eden Pçeyuk Köyü Camii de tamamlanmak üzere. Birçok yerde sürdürülen bu tür projelerinin karşılaştığı en büyük sorun ise finansal kaynak yetersizliği. Bölge insanı bu konuda dünya Müslüman kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyor. (Ajans Kafkas)

Etiketler:
maykop camii

YORUMLAR

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yonet/user.class.php:23 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yorum.php(19): user->user() #1 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(80): require('/home/nart/publ...') #2 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yonet/user.class.php on line 23