NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
35305319 - Adige Heku 01.MP3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
4WORED1.MP3
1

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
KUZEY KAFKASYA'DAKİ İNSAN HAKKI İHLALLERİ BRÜKSEL'DE GÖRÜŞÜLDÜ...

10.09.2005 - 15:57:26 8 Eylül tarihinde Brüksel'de bir araya gelen Rus ve Avrupalı insan hakları savunucuları, başta Çeçenistan olmak üzere Rusya'daki insan hakları ihlallerini görüştü. (Ajans Kafkas )Rusya Federasyonu ve Avrupa Birliği üye ülke temsilcilerinin AB-Rusya insan hakları resmi konsültasyonun ikinci müzakeresi, 8 Eylül'de Brüksel'de yapıldı. Bu toplantıya bazı Rus insan hakları organizasyonları da katılmak istedi fakat müzakerelerin resmi olduğu gerekçesiyle, bu istek reddedildi.
19-09-2005 - 5 kez okundu

Bunun üzerine bir araya gelen 50'den fazla sivil toplum organizasyonu, alternaitf bir toplantı hazırlığına başladı ve bu toplantı da aynı tarihte Brüksel'de yapıldı. Özellikle Uluslar arası İnsan Hakları Federasyonu, Rusya İnsan Hakları Derneği, Moskova Helsinki Grubu, Memorial ve Moskova Demokrasi Geliştirme Merkezi'nin organize ettiği toplantıda, özellikle Rus- Çeçen savaşı ve bu savaşın Kuzey Kafkasya'daki yansımaları, yine bu bölgedeki insan hakları ihlalleri ve Rusya'da Müslümanlara yapılan baskılar ana gündem maddeleriydi.
Konferansta Rusya İnsan Hakları Derneği Başkanı Lev Panamarov, Moskova Helsinki Grubu Başkanı Ludmila Aleksiyeva, Asker Anneleri Komitesi'nden İda Kuklina, Fond Glasnost'dan Boris Timeşonka, Memorial'dan Aleksander Çerkasov da sunumda bulunan konuşmacılar arasındaydı.
Toplantıyla ilgili olarak Kakazki Uzel'in sorularını cevaplayan Memorial'dan Sergey Kovalev, insan hakları konusunda yapılan müzakerelerin topluma açık olmasını istedi, 'Bu tür diyaloglar kapalı kapılar ardında yapılıyorsa, nasıl bir şeffaflıktan söz edilebilir' diye konuştu.
Toplantıda, Çeçenistan ve Kuzey Kafkasya'nın diğer bölgelerindeki durum raporlarının ele alındığını anlatan Kovalev'e göre, STK'ların bundan böyle Avrupa Birliği ile Rusya arasındaki toplantılara katılma talebi de olumlu bir karşılık buldu.
Yine Kavkazki Uzel'e değerlendirmelerde bulunan Svetlana Gannuşkina ise, toplantıyı çok başarılı bulduğunu özellikle vurguladı. Berlin'den telefonla sorulara cevap veren Gannuşkina, 'Rusya ve Kuzey Kafkasya'da insan hakları problemleri konusunda dolgun içerikli bilgiler sunuldu. Makul tartışmalar oldu. En doğrusu da bu durumda, Batı'yı konuştuk, görevlerini, sorumluluğunu ve nasıl yardım edebileceklerini konuştuk' dedi.
Ve Kuzey Osetyalı insan hakları savunucusu Vissarion Aseyev. Asayev de, Brüksel'deki konferansta genel olarak Çeçenistan'daki durum, Aslan Mashadov'un ölümünden sonraki dönem, ayrılık konusunun çözümü hakkında konuşulduğunu anlattı, kendisinin de Beslan eylemi ve bu eylemin ardından zorlaşan durum, yürütülen soruşturmalarla ile ilgili bir rapor sunduğunu kaydetti.
Aseyev'in ifadesine göre, Beslan ve sonrasında Rus hükümeti hiçbir şekilde gerçeği söylemek istemedi, tüm gerçekler tek tek ağzından alındı. Aseyev ayrıca Mashadov ile rehinelerin kurtarılması için teröristlerle görüşme yapması konusunda bir anlaşmaya varıldığını, ancak Rusya hükümetinin bunu engellediğini de vurguladı.

Etiketler:
kuzey kafkasya insan hakkı ihlalleri brüksel görüşüldü...

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır