NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
3
apsuva
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4WORED3.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
MİKE TYSON, JİRİNOVSKİ VE TOLSTOY

İnsan hayatının sona erdirilmesiyle ilgili rutin istatistiklerin dışında gündeme gelmeyen Çeçenistan, geçtiğimiz hafta, gelmiş ve geçmiş zamanların en büyük boksörü olarak nitelendirilen Mike Tyson'la 'müşerref' oldu.
21-09-2005 - kez okundu

Sıfatı 'başbakan yardımcısı' olmasına rağmen Çeçenistan'ın şimdilerdeki fiili yöneticisi Ramzan Kadirov, Tyson'ı iki yıl önce bir kutlama sırasında suikast girişimi sonucu öldürülen babası (dönemin Çeçenistan Devlet Başkanı) Ahmet Kadirov anısına düzenlenen boks turnuvasına davet etti.

Ramzan Kadirov, meslektaşına, sonradan aldığı diğer ismi Malik Abdulaziz olarak hitap etti sürekli ve Çeçenistan'ın 'normal hayata' döndüğünü göstermeye çalıştı. Televizyon ve gazeteler vasıtasıyla Çeçenistan savaşından haberdar olduğunu belirten Tyson, Amerika Müslümanları olarak savaşın bitmesini ve cumhuriyetin sükunete kavuşmasını istediklerini söyledi.

Başkent Grozni'den sonraki büyük kent olan Argun'da halk tarafından çiçeklerle karşılanan Tyson'a milli yemek 'jijik galnaş' ikram edildi. 39 yaşındaki ünlü boksör, uzun bir zamandan beri ziyaret etmek istediği Çeçenistan'a yine uğrama niyetinde olduğunu belirtmeyi ihmal etmedi.

Tabiatı gereği Kafkasya sert sporlara daha yatkın. Dolayısıyla Tyson gibi isimler özellikle de gençler tarafından görülmek isteniyor. Üstelik, bölgeye Batı'dan gelenlerin Moskova'da yol açtığı alerjiyi de oluşturmuyor. Bölgedeki çatışmalar ve şekli ne olursa olsun İslam dünyasının 'etkili' ya da 'yıldız' isimlerinin Çeçenistan'ı ziyaret etmesi faydalıdır elbette.

Aynı seyahat kapsamında Moskova'ya gelen Tyson'ın ziyareti aşırı milliyetçi-devletçi politikacı Vladimir Jirinovski ile planlanan yemek ziyafetinin gerçekleşememesi dışında pek ilgi görmedi.

Rahatsızlığını öne sürerek yemeğe katılmayan Tyson'ı eleştiren Jirinovski, parlamentonun alt kanadı Duma'da pazı gücünü gerektiren kavgalarda yanında eksik etmediği boksör milletvekili Oleg Malışkin ile aynı yerde bira içerek intikam almaya çalıştı.

Malik Abdulaziz ismine giden yolu, düştüğü hapishanede alan Mike Tyson'ı, iç dünyası ve gerçeklerle barıştıran etmenlerden biri de Tolstoy'un eserleri.

Yeri gelmişken, son zamanlarda, Tolstoy'un Müslüman olduğu ile ilgili Türk medyasında çıkan haberlere değinmek gerek. Fikir hayatı, değişik yönlerden oldukça zengin olan Lev Tolstoy'un, İslam'ı kabul ettiği veyahut buna ilgi gösterdiği ile ilgili birtakım ipuçlarının var olduğu varsayılabilir. En azından ölümünden önceki fikirleri, Yasnaya Polyana'daki kabri. Ya da şimdilerde müzeye dönüştürülen evinin güneyindeki ormanlık alanda bulunan mezarının yeriyle ilgili gördüğü rüyası.

Tolstoy'un Müslüman mı, Hıristiyan mı olduğunun ispatından ziyade, onun yapıcı, hoşgörü dolu evrensel fikirlerinden ders almak daha makbule geçer kanımca.

MİRZA ÇETİNKAYA (Moskova)
www.zaman.com.tr

Etiketler:
mike tyson jirinovski ve tolstoy

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır