NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED3.MP3
10
12
9
35305319 - Adige Heku 01.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAF-FED DİL PROJESİ KABUL EDİLDİ

Federasyonumuz Projeler Grubu'nun, Avrupa Birliği'nin sivil toplum kuruluşlarına ayırdığı fon kaynaklarından yararlanmak üzere verdiği "Adıge ve Abaza Dillerinin Öğrenimi İçin Alt Yapı Oluşturulması" konulu projesinin kabul edildiği bildirilmiştir. Federasyonumuzda memnuniyetle karşılanan bu haber üzerine, proje kapsamında derneklerimizde verilecek dil kursları ile ilgili alt yapı çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlanması planlanmıştır
21-09-2005 - kez okundu

Projeler Grubumuz, 2004 yılında da "Sivil Toplumu Geliştirme Programı Yerel Sivil Girişimler Mikro-Proje Programı"na "Kafkas Dernekleri Federasyonu ile Üye Derneklerin Kapasitelerini Geliştirmek ve Aralarındaki Network Ağını Güçlendirmek" başlıklı projesi ile katılmış ve toplam bütçesi 900 bin euroluk bu programa katılan 140 sivil toplum kuruluşunun, desteklenmeye layık görülen 14 projesinden biri olmaya hak kazanmıştı.

Federasyon Projeler Grubumuz, aynı şekilde 2005 yılında açılan üç teklif çağrısına da titiz, kapsamlı ve fonksiyonel projeler hazırlayarak katılmıştır. Bunlardan ilki olan "Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Avrupa Girişimi (DİHAG)"nin değerlendirme sonuçları, Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği tarafından 14 Eylül 2005 tarihinde ilan edilmiştir. Bu kapsamda yapılan 104 teklifin içerisinde, desteklenmeye değer görülen altı projeden birisinin de Federasyon Projeler Grubu'nun sunmuş olduğu "Adıge ve Abaza Dillerinin Öğrenimi İçin Alt Yapı Oluşturulması" konulu proje olduğu bildirilmiş, bu haber Federasyonumuzda memnuniyetle karşılanmıştır.


Resmi tebligatı Federasyonumuza yapılan proje kapsamında:


1- Federasyonumuz bünyesinde oluşturulan "Ana Dil Hazırlık Komisyonu" tarafından, Kafkasya'daki filoloji kürsüleri ile işbirliği yapılarak, kullanılacak materyallerin seçimi, hazırlanması ve basımını gerçekleştirecektir. Bu kapsamda ayrı ayrı, Adıgece ve Abazaca olmak üzere sözlük, gramer kitabı, deyimler ve ata sözleri kitabı, hikaye, fıkra ve masal kitapları ile birlikte gerekli görsel materyal hazırlanacak ve federasyonumuz tarafından çoğaltılarak, dil kursu açacak olan derneklere gönderilecektir.


2- Hazırlanan bu materyaller doğrultusunda, ana dil komisyonu ile Kafkasya'daki Adıge, Abaza dil enstitülerinden davet edilecek akademisyenler yapacakları çalışmalarla, hedef kitlemize uygun öğretim metotları geliştireceklerdir.


3- Yukarıdaki çalışmalar devam ederken, ana dil öğrenme gerekliliğini ve talebini artırmak amacıyla, derneklerimiz ve iletişim araçlarımız kanalıyla, kamuoyumuzu bilinçlendirme çalışmaları yapılacaktır. Bu amaca uygun bir afiş çok miktarda bastırılarak dernek ve köylere dağıtılacaktır.


4- "Yeni dünya düzeninde tehlike altındaki diller ve Kafkas dillerinin durumu" konulu uluslararası bir konferans düzenlenecektir. Konferansa Avrupa'daki Kafkas dilleri uzmanları Prof. Dr. B.George Hewit ve Dr. Slava Chirikba'nın katılacağı 1 günlük bir konferans yapılacaktır. Söz konusu konferansa ayrıca, Türkiye'de yaşayan kültür gruplarına, demokrasi ve insan hakları konusunda faaliyet gösteren gruplara, eğitim ve kültürle ilgili gruplara ait STK'lar, parti ve sendikalar katılacaklardır. Kaf-Fed üyesi 47 dernek ve üye olmayan diğer kardeş Kafkas dernekleri, uluslararası kuruluşlar, medya temsilcileri ile demokrasi, insan hakları, çok kültürlülük, azınlık dilleri v.b. konularda çalışmalar yapan akademisyenlerin de davet edileceği konferansa yaklaşık 300 kişinin katılması kararlaştırılmıştır. Konferansta Kafkas dillerinin karşı karşıya olduğu sorunlar konuşularak, kültürel farklılığın bir tehdit unsuru değil, bir zenginlik olduğu anlatılacaktır.


5- Kafkasya'daki filoloji kürsülerinden Adıgece ve Abazaca öğretici yetiştirebilecek iki akademisyen uzman getirtilerek, öğreticilerin eğitilmesi sağlanacaktır. Birinci maddede belirtilen materyaller ile ana dil öğretme tekniğinin gösterileceği bu kurslara; eğitim formasyonu almış, Adıgece ya da Abazacayı bilen insanlar katılabilecektir. Bir ay sürecek bu kurslarda 25 Adıgece, 15 Abazaca olmak üzere toplam 40 öğretici yetiştirilecektir. 2006 yılının yaz döneminde verilecek bu kurslardan sonra bağlı bulundukları derneklere dönecek öğreticiler, derneklerinin açacakları ana dil eğitimi kurslarında öğretmenlik yapacaklardır.

Federasyon

Etiketler:
kaf-fed dil projesi kabul edildi

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır