NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
8
apsuva
12
3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
CECENISTAN'DA PATRON PETROLDUR.

Dokunulmazlığı had safhadadır. Tabudur. Kimseyi çileden çıkarmaz, herkese yakındır. Herkesin dostudur. Kimsenin dökmeye cesaret edemediği 'kutsal süt'tür petrol Çeçenistan'da. Savaş ve çatışmaların eksik olmadığı Çeçenistan'da petrole saldırı haberlerini hiç duydunuz mu İlginç değil midir? Beslan gibi hiçbir vicdana sığamayacak gaddarlıkla çocuklar annelerinin gözleri önünde diri diri yakılıyor. Ya da savaş sırasında Hazar Denizi'nden geldiği iddia edilen roketler pazaryerlerine düşüveriyor. Ancak petrol kuyusuna bir taş atan olmuyor, nedense. Çeşitli silahların oynaştığı bölgede herhangi bir boru hattına bir kurşun isabet etmiyor, tesadüfen de olsa. Duyulmuyor, değil mi Yazılmıyor, çizilmiyor.
17-10-2005 - kez okundu

Kabardino-Balkar Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçik'i ele geçirmek için yüzlerce kişi ile saldıran Çeçen savaş lordlarının, bölgedeki apoletli güvenlik kuvvetlerinin ve de yerel derebeylerin petrol karşısındaki pozisyonu birbirinden pek farklı değil. Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in 'Dünya adım adım enerji krizine doğru gidiyor.' dediği bir sırada çokuluslu Batılı enerji şirketleri de pek şikayetçi görünmüyor. Klasik liberalizm tüm kurallarıyla işliyor adeta.

Adam kaçıran, kelle kesenler bile petrole saygıda kusur etmiyor. Tuhaf mı tuhaf. Daha sonraları, dini ve milli karakterlere bürünmesine rağmen ilk Çeçen savaşının yerel petrol kuyuları üzerinde başladığı hususunda birleşiyor pek çok gözlemci. Rusya İçişleri Bakanlığı, bir süre önce Çeçenistan'daki petrol kaynaklarının korunmasını sağlayacak bir koordinasyon grubunu kurmaya başladı. Grubun başındaki Mihail Suhodolskiy'nin ilk açıklamaları dikkate alındığında, asıl görev kanunsuz şekilde petrol ticaretiyle uğraşanlarla mücadelede yoğunlaşıyor. Yani hırsızlar. Ki bu da Post Sovyet arenanın rutin olaylarından biri olarak görülüyor.

Demek daha global bir tehdidin olmadığından emin ki; hükümet, radikal tedbirlere gerek duymuyor.

Doğal olarak, özelde Çeçenistan genelde de Kafkasya'daki sorunlar sadece petrolle açıklanmayacak kadar paradoksal nedenlerle sarmaş dolaş olmuş pozisyonda. Lakin, petrol, kendisini birilerinin rahatsız etmemesini sağlayacak kadar da cömert.
MİRZA ÇETİNKAYA[MOSKOVA] /Zaman.com.tr

Etiketler:
cecenıstan patron petroldur

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır