NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
8
4WORED1.MP3
9
10
35WERE~1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAYSERİ KAFKAS DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

KAMUOYUNA DUYURU KABARDEY-BALKAR CUMHURİYETİ'NİN BAŞKENTİ NALÇİK'DE GERÇEKLEŞTİRİLEN TERÖRİST SALDIRIYI KINIYORUZ.
20-10-2005 - kez okundu

Rusya Federasyonu'na bağlı Kabardey-Balkar Özerk Cumhuriyetinin başkenti Nalçik'te son günlerde yaşanan terörist saldırılarla ilgili olarak , diaspora Adıge-Abhaz toplumunun önemli bir bölümünü ve derneğimizin hedef kitlesini oluşturan Kayseri Adıge-Abhaz toplumu olarak son gelişmeler ışığında kamuoyunu bilgilendirme ve derneğimizin değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaşma gereği duyduk.

Tarihi Kuzey Kafkasya coğrafyasında yaşanan son olaylar ; Rusya Federasyonu'nun Sovyetler Birliği'nin dağılmasını müteakip ekonomik ve siyasi stabilizasyon sürecini tamamlayamamasının da etkisiyle ve fakat bu durumun sağladığı kolaylıklardan istifade edilerek ve bölge dışı siyasi ve ekonomik aktörlerin de yardımı ile Çeçenistan coğrafyası kaynaklı terörist faaliyetler ile siyasi istikrarsızlığın tüm bölgeye ihracına dönük faaliyetlerin bir parçası olarak okunmalıdır. Nalçik saldırılarını müteakip aralarında Çeçenistan Başbakan Yardımcısı Ahmet Zakayev'in de bulunduğu Çeçen siyasi otoritelerinin bahse konu saldırıları 'Çeçen yönetiminin başarısı' olarak kabul etmeleri de bu değerlendirmeyi doğrulamaktadır.

Öncelikle önemle vurgulanması gereken husus şudur ki ; yaşanan terörist saldırılarla ilgili yapılacak değerlendirmede düşülecek en önemli hata , terörist grupların etnik bileşimi yada ölü sayılarından hareketle analiz yapmaktır.

Kabardey-Balkar Özerk Cumhuriyeti'nin de içinde bulunduğu Kuzey Kafkasya'da tarihin hiçbir döneminde din savaşları olmadığı gibi , siyasal islam referanslı terörist hareketler dün olduğu gibi bugün de Adıge-Abhaz toplumundan destek görmeyecektir. Hedefi çocuklar , kadınlar ve siviller olan hiçbir hareket hiç kimse ve özellikle Adıge-Abhaz toplumu tarafından herhangi bir gerekçe ile meşru kabul edilemez.

Nalçik saldırıları , Türkiye'de de yandaşları olan kimi grupların ifade ettiği gibi bir özgürlük yada bağımsızlık savaşının parçası olmadığı gibi , ideolojik referansı İslam olan terörist bir harekettir. Bahse konu hareketin hedefi ve mağdurları Türkiye'de ve özellikle Kayseri bölgesinde yüzbinlerce akrabası olan Adıge-Abhazlar'dır. Saldırılarda ölen gerek kamu görevlisi gerekse sivil Rusya Federasyonu vatandaşlarının çoğu da Adıge-Abhaz'dır.

Çeçenistan kaynaklı terör hareketi ile bağlantısı olduğu bilinen yayın organları saldırıları , 'Kafkas cephe birlikleri kafir ve münafık birliklerle çatışmaya devam etmektedir. Operasyonun başlangıcında kafirler ve münafıklarin yerleşim birimlerine saldırı düzenlenmiştir. Operasyon sırasında 110 kafir ve münafık yok edilmiştir.' şeklinde kamuoyuna duyurmuştur. Nalçik saldırıları ile karşı karşıya kaldığımız gerçek ; dünyada Adıge-Abhazların çoğunlukta olduğu nadir yerleşim birimlerinden biri olan Nalçik kentini 'kafir ve münafıklarının yerleşim birimi' olarak , saldırıda öldürülen Adıge-Abhaz akrabalarımızı 'kafir ve münafık' olarak kabul eden bir terör hareketiyle karşı karşıya olduğumuzdur. Haberin veriliş biçimi terör örgütü mensuplarının Adıge-Abhaz kültürüne bakışını net bir biçimde ortaya koymaktadır.

Siyasal İslam referanslı terörist hareket dünyanın her yerinde olduğu gibi Nalçik'te de Adıge-Abhaz toplumunun yaşam biçimine , kendisini farklı kılan kültürel simgelere saldırmıştır. Siyasal İslam ; birey anlayışını ümmet anlayışıyla ikame eden ve farklı kültürel kimlikleri yok eden yanını Nalçik saldırıları ile bir kez daha açığa vurmuştur. Diasporada da durum farklı değildir. Türkiye Adıge-Abhazları da siyasal islamın etkilerine maruz kaldıkça Adıge-Abhaz kültürel kimliği erozyona uğramakta , anayurda dönüş düşüncesi de dahil olmak üzere anayurt ile aramızdaki güçlü bağlar zayıflamakta ve zarar görmektedir.

Kayseri Kafkas Derneği olarak , başta Rusya Federasyonu olmak üzere tüm bölge ülkelerini Çeçenistan kaynaklı terörizme son verme konusunda işbirliğine çağırıyor ve başta Türkiye olmak üzere tüm bölge ülkelerini siyasal islam referanslı terörist hareketlerin Kuzey Kafkasya'ya ihracının önlenmesi konusunda samimi bir çaba harcamaya davet ediyoruz.

Kayseri Kafkas Derneği olarak ; Nalçik saldırılarında ölen kardeşlerimize tanrıdan rahmet diliyor , olaylara karışan bütün teröristlerin en ağır biçimde cezalandırılacağına olan inancımızla ; Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nin yeni cumhurbaşkanı Arsen Kanokov'un şahsında Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nin acısını paylaşıyoruz.19.10.2005

KAYSERİ KAFKAS DERNEĞİ

Yönetim Kurulu

Etiketler:
kayseri kafkas derneği basın açıklaması

YORUMLAR

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yonet/user.class.php:23 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yorum.php(19): user->user() #1 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(80): require('/home/nart/publ...') #2 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yonet/user.class.php on line 23