NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
2
35305319 - Adige Nise 15.MP3
1
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
LAZCA İSME YARGIDAN ONAY

Avukat Arzu Kal mahkemeye başvurarak, Türkçe 'alev' anlamına gelen 'Paluri'yi ikinci ismi olarak resmen tescil ettirdi. Ardeşenli olan Kal, Türkiye'de mahkeme kararıyla Lazca isim alan ve kullanan ilk kişi oldu.
10-11-2005 - kez okundu

Herkes onu öyle tanıyor
İstanbul'da avukatlık yapan Kal, iki yıldan bu yana gerek sanal ortamda gerekse arkadaş çevresi arasında 'Paluri' adını kullanıyor. Geçen yıl aldığı bir bayram kartında adının 'Arzu Paluri' olarak yazılması da Kal'ın seçiminde etkili oldu. Avukat Kal, "Küçükken annem, çok hareketli olduğum için bana Lazca 'Daçxuri' (Daçhuri) derdi. Bu, 'ateş' demekti. Bir süre bu adı kullandım. Daha sonra sanal ortamdaki nick'imi (takma isim), 'alev' anlamına gelen ve daha melodik olan 'Paluri' ile değiştirdim. Yeni tanıştığım arkadaşlara da bu ismimi söyledim" dedi. Avrupa Birliği'ne uyum yasaları kapsamında vatandaşların anadillerinde isim alabilmesinin önü açılınca, Kal da harekete geçti. Altı yıldır avukatlık yapan Kal, geçen haziran ayında Şişli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak, 'Paluri'nin de adına eklenmesini talep etti. Kanıt olarak da Lazca-Türkçe sözlüğü ve arkadaşının kendisine gönderdiği bayram kartını gösterdi.

Mahkeme 6 Ekim 2005 tarihinde davayla ilgili kararını açıkladı. Karara göre, 'Laz kökenli bir yurttaş olan Kal, içinde Türkçe karakterlerin bulunduğu her adı alabilecek'ti. Böylece Kal'ın istediği gerçekleşti ve 'Arzu Paluri' oldu.

Laz yemekleri kitabı var
Kal, anne ve babasının evde Lazca konuştuğunu, kendisinin ise Lazca telaffuzda zorlandığını söylüyor. Buna rağmen Paluri Arzu Kal, Lazların haberleşme ağı 'www.lazuri.com' adlı web sitesinde editörlük yapıyor. Kal, ayrıca yakın bir zamanda yayımlanacak olan, 'Laz Yemekleri ve Laz Yemek Kültürü' adlı bir kitap yazmış. Kal, ilk iş olarak nüfus kâğıdı, pasaport, ehliyet ve baro kayıtlarına yeni adını da ekletmek istediğini, bunun için uğraşacağını belirtiyor.(radikal.com.tr)

Etiketler:
lazca isme yargıdan onay

YORUMLAR

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yonet/user.class.php:23 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yorum.php(19): user->user() #1 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(80): require('/home/nart/publ...') #2 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/yonet/user.class.php on line 23