NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
apsuva
1
4WORED3.MP3
9
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
PUTİN'İ PROTESTO VE BASIN TOPLANTISI

Rusya'nın yeni Çarı Katil Putin'in 17 Kasım'da Samsun'a gelişini protesto etmek amacıyla 13 Kasım Pazar saat 14.00'de derneğimizde basın toplantısı yapılmış ve 5 gün sürecek olan "Katil Putin'in Suç Dosyası" adlı Fotoğraf Sergisi açılmıştır. Saygılarımızla. Samsun Birleşik Kafkas Derneği
14-11-2005 - kez okundu

Basın Bildirisi: KAMUOYUNA DUYURU
13 Kasım 2005

Saygıdeğer Hemşehrilerimiz,

Günümüz insanlığının gelmiş olduğu uygarlık seviyesinde, demokrasiyi özümsemeyen, insan haklarına gerekli önemi göstermeyen kişilerin, devletlerin karar merciinde olması kabul edilemeyecek bir durumdur.

Ama gerçek dünyada da manzara maalesef böyledir. Birçok sözde uygar ülkenin demokrasi ve insan hakları karşıtı savaş suçlusu liderleri dünya politik sahnesinde büyük bir aymazlıkla rol almaktadırlar.

Rusya'nın başında bulunan devlet başkanı Putin'de bu duruma güzel bir örnektir. Vladimir Putin, iktidara geldiği günden beri kendisini yeni bir Çar gibi görmekte, eski KGB şefliğinden gelen tüm şeytani alışkanlıklarını büyük bir maharetle sergilemektedir. Ama bu duruma şaşırmaya da gerek yoktur. Çünkü Rusya yüzyıllardan beri totaliter-otoriter rejim geleneği ile yönetilmektedir.

İnsanoğlu sömürgecilerden çok çekmiştir ve çekmeye devam etmektedir. Güçlü halklar ve devletler yüzyıllardır, sosyo-ekonomik ve politik çıkarlar için mazlum coğrafyaları zorla işgal ederek tarih sayfalarını kanla yazmışlardır. Bir damla petrol, ucuz hammadde ve iş gücü veya sıcak denizlere inme hülyası, sömürgeci devletlerin mazlum halklara yaptığı zulümler için birer sefil gerekçedir.

Rusya'da günümüzde hala sömürgeciliği milli politika kabul eden, işgal ve soykırımı devlet politikası olarak sürdüren ender devletlerden birisidir. 17 Kasım'da Samsun'a gelecek olan Neo-Çar Putin de, Emperyalist Rusya'nın sömürgeci politikalarının baş aktörüdür.

İnsanlık demokrasi ve insan hakları karşıtı, sömürgeci, vahşi politikalara karşı ortak tavır almalıdır.

Hiçbir ekonomik çıkar, insanlığın moral değerlerinden, insanlık onurundan ve haysiyetinden önemli değildir.

Putin'in Samsun'a gelişine vesile olan Türkiye-Rusya ekonomik ilişkileri de bu perspektiften değerlendirilmelidir.

Biz Birleşik Kafkasya Derneği olarak Türkiye-Rusya ilişkilerinin iyi olmasını her zaman destekliyoruz. Bu kritik denge bizim anavatanımızla olan bağlarımızı direkt etkileyen bir dengedir.

Biz Rusya'dan Türkiye'ye ulaşan enerji kaynaklarının da her iki ülkenin yararına olduğuna inanıyoruz.

Ama tüm bu iyi ilişkiler, Rus devlet yetkililerinin insan haklarını çiğneme ve küçümseme hakkını, demokrasiyi yok sayma yetkisini ve işgalci-sömürgeci politikaları sürdürme çabalarını örtbas etmemelidir.

Rusya'nın bu pervasız tutumu Rusya ve Kafkas halklarına acı verdiği gibi bizleri de derinden yaralamaktadır.

Unutulmaması gereken en önemli husus insanların yaşama hakkıdır. Bu hakka herkes sahiptir ve tüm insanlığın bu hakkı koruması gerekir.

Rusya lideri Putin'in; Moskova Tiyatrosu'nda sivilleri gazla öldürtmesi, Beslan'da ilkokula füzelerle ve tanklarla saldırı emrini vermesi ve son olarak da Nalçik'te inandığı gibi yaşamak isteyen masumlara zulüm ve işkence yapması, onları provakatif eylemlerle katletmesi, insanların yaşama hakkına hiç önem vermediğinin açık bir göstergesidir.

Biz Birleşik Kafkasya Derneği olarak ülkemizin siyasi liderlerinin tutumlarını anlamakta da zorluk çekiyoruz.

"Sosyal Demokrasi"yi politik ideal olarak benimseyen bir lider, Samsun-Büyük Otel'de yaptığı açıklama da, Putin'in Samsun'a gelişini çok olumlu bulduklarını, bu ziyaretin Samsun'un tanıtılmasına önemli katkıları olacağını söyledi. Olayı sadece "kapitalist" çıkarlar açısından değerlendirdi. Çeçenya'da 42 bini çocuk olmak üzere 250 bin sivilin öldürülmesi, Kafkasya'da ve Rusya'da insan haklarının ayaklar altına alınması sayın sosyal demokrat lideri hiç ilgilendirmiyor. Herhalde sosyal demokrat siyasetçilerin politik öncelikleri içerisinde, insanlık onuru ve yaşama hakkı gibi kutsal değerler artık yer bulmuyor.

Yine geçen dönemlerde muhalefette, şimdi iktidarda olanlar..!

Ne çabuk unuttunuz Çeçenistan için düzenlenen yardım kampanyalarındaki günlerinizi? Bizzat katıldığınız kampanyalar hafızalarınızdan silindi mi

Biz ise hiçbir şeyi unutmadık...

Biz, meclis kürsülerinde "Rus Lobisi var" diye kükreyen "kahramanları" dün gibi hatırlıyoruz. Şimdi bu "kahramanlar" "bakan" olarak görev yapıyorlar.

Şimdi biz onlara soruyoruz. Rus lobisi kimlerden oluşuyor ve neredeler?

Kendilerini "erken seçime" kilitlemiş muhalefetteki partiler. Bu eleştirileri bizlerden önce sizlerin yapması gerekmiyor mu Uyuyor musunuz?

Burası Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının sömürgecilere, emperyalistlere karşı savaşı başlattığı şehirdir. Bu şehrin, sömürgeciliği ve soykırımı devlet politikası yapan, insan haklarını tanımayan, demokrasiyi hiçe sayan eli kanlı diktatörlerin tanıtımına ihtiyacı yoktur. Bu şehrin diktatörlere karşı söyleyecek sözleri olmalıdır. Samsun'umuza onur kazandıracak tavır da budur.

Saygıdeğer Hemşehrilerimiz,

Kafkasya'nın haklı ve meşru bağımsızlık mücadelesi asırlardır devam etmektedir. Kafkasyalıların bağımsızlık mücadelesini yok etmeye; sömürgecilerin, emperyalistlerin, diktatörlerin güçleri yetmeyecektir.

YAŞASIN BAĞIMSIZ BİRLEŞİK KAFKASYA MÜCADELEMİZ.
YAŞASIN BAĞIMSIZ BİRLEŞİK KAFKASYA CUMHURİYETİ.

SAMSUN BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ

Etiketler:
putin protesto ve basın toplantısı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır