NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
12
9
35305319 - Adige Heku 01.MP3
13

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
BAYKAL'IN KİMLİK ANLAYIŞI HAYLİ SORUNLU

Bugüne kadar Baykal ve onun zihniyetinden medet umanlara duyrulur. (hala onu savunmaya çalışanlara da...)
28-11-2005 - kez okundu

Baykal'ın kimlik anlayışı hayli sorunlu
26/11/2005
İsmet Berkan - ismet.berkan@radikal.com.tr
Artık bu konudan çıkayım diyorum ama çıkamıyorum bir türlü. CHP lideri Deniz Baykal, Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'ı aramış, o da Baykal'ın sözlerini dünkü köşesine taşımıştı. Baykal'ın, altkimlik üstkimlik konusundaki görüşleri biraz daha netleşiyor bu sözlerle.
Baykal'ın sözleri şöyle:
"Türkiye Cumhuriyeti'nde elbette Kürt vardır, Gürcü vardır, Arap vardır, Çerkez vardır. Bunlar Türk milletinin altkimlikleridir. Ama Türk, altkimlik değildir, milletin adıdır. Başbakan, Türk, Arap, Çerkez, Kürt diye sayarak Türklüğü bir altkimliğe indirgiyor. Bu çok yanlıştır. Eğer Türklüğü bir altkimlik sayarsak bu bizi çokuluslu bir siyaset anlayışına götürür. Bunun sonu da Balkanlaşmadır. Yani parçalanmadır. Bizim Gürcümüz Türk milletinin Gürcüsüdür. Bizim Kürdümüz Türk milletinin Kürdüdür... (...) Sosyolojik kimlik ayrıdır. Kürtler, Gürcüler sosyolojik kültürlerinden doğan haklarını kullanırlar. Ama sosyolojik kimliğe hukuki, siyasi bir çerçeve getirirsek işin içinden çıkamayız."
* * *
Amacım CHP Genel Başkanı'yla polemiğe girmek değil, ama bu sözlere yansıyan zihniyet çok sorunlu ve açıkçası sözlerin arkasında da yeterince düşünülmüş bir program pek gözükmüyor.
Birkaç noktaya değinmeden geçemem...
Baykal, 'sosyolojik kimlik'ten söz ediyor. Bu ülkede kendilerini 'Türk' diye adlandıran insanlar için 'Türklük' ve 'Türk milleti' de sosyolojik kimliklerdir Baykal'ın kullandığı manada. Ve o 'Türk' sosyolojik kimliğinin hukuki ve siyasi çerçevesi de vardır bu ülkede. O zaman, varolan sosyolojik kimliklerden birinin diğerlerinden daha 'üst' olduğunu sorgusuz sualsiz kabul mü etmeliyiz? Esas bunu yaptığımızda 'işin içinden çıkamaz' duruma geliriz.
Baykal'ın esas derdinin Türklüğün bir altkimlik olarak kullanılmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın böyle yapmasında olduğu anlaşılıyor. Ama eğer bir ülkedeki bütün etnik kimliklerin eşit olduğunu düşünüyorsak, yapmamız gereken tam da budur işte. İster beğenin ister beğenmeyin, Türkler, etnik grup olarak bakıldığında eşit gruplardan biridir ve 'Türk' bu ülkenin ismi olmanın ötesinde altkimliklerden biridir aynı zamanda.
'Türk kökenli TC vatandaşı', 'Gürcü kökenli TC vatandaşı', 'Kürt kökenli
TC vatandaşı...'
Kimse, 'Ben bu ülkenin kurucusuyum, asli unsurum, diğerlerinden daha üstünüm' dememeli, diyememeli. Hepimiz birlikte kurduk bu ülkeyi.
Baykal'ın sözlerindeki bir başka sorunlu nokta, sosyolojik bir varlığın siyasi ve hukuki çerçeveden yoksun bırakılmak istenmesi.
Pardon ama siyaset neden kötü bir şey olsun? Neden etnik gruplar, etnisitelerini dile getiren siyaset yapamasın?
Bizde yapamazlar çünkü Anayasa o manada dikey siyaseti yasaklamıştır ama bu yasak bence tartışmalıdır. Ülkede Kürtler varsa ve Kürt olarak siyaset yapmak istiyorlarsa bunu yapabilmeliler. Bölgesel partiler yasal olmalı. Çünkü fiilen durum bu zaten. İnsanları neden yalan söylemek ve kanuna karşı hile yapmak zorunda bırakalım ki?
Ve elbette, bir etnik grup, kendisine bu ülkede sırf etnik kökeninden ötürü ikinci sınıf insan muamelesi yapıldığını iddia ediyor ve bu iddiasını makul biçimde anlatabiliyorsa, merkezi hükümete düşen o etnik grupla ilgili hukuki bir çerçeve çizmek ve eşitsizlikleri ortadan kaldırmaya çalışmaktır.

Etiketler:
baykal kimlik anlayışı hayli sorunlu

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır