NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
10
4-5-6-7
35305319 - Adige Heku 01.MP3
12

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
RUSYA DİN ÖZGÜRLÜĞÜ KONUSUNDA UYARILDI

Amerikan Kongresi'nin, Rusya'da dini azınlıkların ezildiğini ve şiddete maruz kaldığını belirterek, Rusya yönetimini dini özgürlükleri korumaya yönelten bir önergeyi kabul ettiği öğrenildi.
10-12-2005 - 5 kez okunduÖnerge sahiplerinden Cumhuriyetçi Parti New Jersey Senatörü Chris Smith yaptığı açıklamada; "Dini toplulukların Devlet
Başkanı Putin döneminde karşılaştıkları sorunları düşünürsek, bu önerge, Rusya'yı herkesin din özgürlüğünü garantilemeye yönlendirecek ve Moskova'daki yetkililerin yaptıkları gizli kalmayacak" dedi. Moskova'yı dini topluluklara karşı işlenen suçlara göz yummakla suçlayan Smith, Rusya'nın AGİT'e katılarak, din özgürlüğü ile ilgili uluslararası standartları kabul ettiğinin de altını çizdi.


Amerika Dışişleri Bakanlığı'nın Kasım 2005 tarihinde açıkladığı Uluslararası Din Özgürlükleri Raporu'nda da, "Rusya'nın dini azınlıkları yeterince korumadığı, bazı federal güçlerin ve birçok yerel yetkilinin, dini azınlıkların haklarını kısıtlamaya devam ettiği ve bu şartların, dini azınlıkların hükümete olan güvenini yok ettiği" vurgulanmıştı.


Rusya Müftüler Konseyi Eş Başkanı ve Volga Bölgesi Müslüman Din İdaresi Müftüsü Mukaddes Bibarsov'un ise, Putin'e bir mektup göndererek, yetkililerin Müslümanlara karşı ön yargılı davrandıkları konusunda şikayette bulunduğu öğrenildi. Müftü'nün: "Yerel makamların Müslümanlara yönelik şiddet içeren sert tutumları, gelecekte ülkenin parçalanmasına yol açabilir. İnsanın aklına şu geliyor; sanki birileri, kendi politik sorunlarını çözebilmek için bir sosyal patlama olmasını istiyor." dediği belirtildi.


Geçtiğimiz günlerde Rusya Müftüler Konseyi Eş Başkanı ve Volga Bölgesi Müslüman Din İdaresi Müftüsü Mukaddes Bibarsov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bir mektup göndererek, Rus yetkililerin Müslümanlara karşı önyargılı davrandıkları konusunda şikayette bulundu. Şikayetler arasında, emniyet güçlerinin Müslümanlara yönelik sert davranışları, camilere saldırılar, imamların gerekçesiz nezarette tutulmaları, hatta işkence ve zorbalığa maruz kalmaları yer alıyor.


Otoriteler, gerek etnik, gerek dini açıdan ayrılıkçı sayılan bu tarz uygulamaların, dış odaklı İslam radikalizminin gelişmesine yol açabileceği yorumunu yapıyorlar. Ayrıca, 2000 yılından bu yana Rusya Federasyonu Devlet Başkanı olan ve katı bir Rus milliyetçisi olarak tanınan Putin'in "Büyük Rusya'yı kurmak amacıyla, etnik farklılıklara tahammülsüzlük göstermesinin" Rusya'yı büyük tehlikelere gebe bıraktığını belirtiyorlar. Rusya Sosyal Projeler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Etüt Merkezi Müdürü Valeri Egozarian; "Rusya'daki mevcut demografik ve inançsal sorunlar göz önüne alındığında, Rusya'da bir Müslüman'ın devlet başkanı olmasının, gerçekleşebilecek bir olasılık" şeklindeki yorumu ise bu anlamada dikkat çekici bulundu.


Bugün Avrupa kıtasında 120 milyon civarında Müslüman nüfus yaşıyor. Bunlardan, nüfusun tümüne yakını Müslüman olan Türkiye'den sonra, sınırları içinde en fazla Müslüman barındıran ülke Rusya Federasyonu. Halen 145 milyon nüfuslu Rusya'da yaşayan Müslüman sayısının 25 milyonu aştığı belirtiliyor. Büyük çoğunluğun Ortodoks-Hıristiyan olduğu ülkede, ikinci büyük din olarak Müslümanlık geliyor.


Ve Rusya Müslümanları, batı Avrupa'daki Müslümanların aksine göçmen değil, Rusya'nın yerlileri, öz be öz o toprağın sakinleri, vatandaşları. Doğal olarak da, etnik ve dini köken ayırımı yapılmadan, her Rus vatandaşı gibi özgürce yaşamak istiyorlar.Diplomatikgozlem.com

Etiketler:
rusya din özgürlüğü konusunda uyarıldı

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır