NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4WORED3.MP3
9
35305319 - Adige Nise 15.MP3
3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ILK GIZLI DOSYALAR ACILIYOR!

1950 öncesi arşivlerle ilgili çalışma başlatan Emniyet, ilk olarak "Yüzellilikler" olarak bilinen kişilerin dosyasını kamuoyuna açıyor... 1950 yılı ve öncesi dönemine ilişkin arşivlerle ilgili çalışma başlatan Emniyet Genel Müdürlüğü, Kurtuluş Savaşı'nda "düşmanla işbirliği yaptığı" gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkarılan 150 kişiye ilişkin olanların da aralarında yer aldığı 400'den fazla dosyayı, kamuoyunun bilgisine sunulması için Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'ne (DAGM) gönderdi. Emniyet'in Nâzım Hikmet, Peyami Safa ve Necip Fazıl Kısakürek gibi isimlere ait dosyaları da yakında devretmesi bekleniyor
16-12-2005 - kez okundu


Bakan Aksu onayladı
Türkiye'nin en kapsamlı ve eskiye dönük bilgilerini barındıran arşivlerinden birine sahip Emniyet Genel Müdürlüğü, tasnif çalışması başlattı. Arşivin etkin kullanımının sağlanması amacıyla DAGM ile yürütülen çalışma kapsamında oluşturulan araştırma grubu, üzerinden en az 50 yıl geçmiş bazı dosyaların kamuoyuna sunulmasında sakınca görmedi. Daha önceki çalışmalar kapsamında açıklanması "sakıncalı" bulunan özel dosyalar da, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun onayından geçti. DAGM'ye gönderilen 422 dosya, uzmanlarca tasnif edildikten sonra kamuoyunun bilgisine sunulacak.

Dosyaların dağılımı
DAGM'ye teslim edilen dosyalar arasında "Yüzellilikler" olarak adlandırılan isimlerle ilgili 309 dosya yer alıyor. Dosyalar arasında; "komünist" faaliyetlerle ilgili 15, "faşist" faaliyetlerle ilgili 7, "Hitlercilik" başlığı altında 17, "Ermenilik" konusunda 2, "İslam ve halifecilik" konusunda 14, "güzel sanatlar" konusunda da 58 dosya yer alıyor. Komünistlik konulu dosyalarda, yabancı ülkelerdeki faaliyetlere ilişkin bazı bilgiler bulunuyor. Hitlercilik konusundaki dosyalar arasında Türkiye içi ile ilgili 13, Türkiye dışı ile ilgili 3 dosya mevcut. Ermenilik konulu dosyalardaysa "anti-Ermeni faaliyetleri", "dünya Ermeni faaliyetleri" gibi alt kategoriler bulunuyor.

Yüzellilikler olayı

Kurtuluş Savaşı sırasında düşman devletler ve İstanbul hükümetiyle işbirliği yaptıkları gerekçesiyle 1924'te Türkiye Cumhuriyeti uyruğundan çıkarılan 150 kişi "Yüzellilikler" olarak adlandırılmıştı. 1938'deki Af Kanunu ile bağışlanan Yüzellilikler için eski memuriyetlerinden dolayı emeklilik bağlanmaması ve 8 yıl süreyle kamu hizmetine girememeleri öngörülmüştü.
Aftan sonra Yüzellilikler'in bir bölümü Türkiye'ye döndü. Refi Cevad, Refik Halid, Mustafa Neyyir, Rıza Tevfik, Çerkez Ethem'in ağabeyleri Tevfik ve Reşid beyler geri dönenler arasındaydı. Son Osmanlı padişahı Vahdettin ile Sadrazam Damat Ferit Paşa ise liste dışında tutulmuştu.

Tolga Sardan
Aktifhaber.com

Etiketler:
ılk gızlı dosyalar acılıyor!

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır