NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35WERE~1.MP3
9
4WORED1.MP3
2
12

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
STALİN ABHAZYA'DA MAYMUN-İNSAN ÜRETMEK İSTEMİŞ

1926 yılında Sovyet diktatörü Stalin'in, Rus bilim adamlarına hiç yorulmayan, ne bulursa yiyen ve korkusuzca savaşan, yarı insan-yarı maymun yaratıklardan oluşan bir ordu yapılması için emir verdiği ortaya çıktı...
21-12-2005 - 5 kez okundu

Dünyanın en acımasız diktatörlerinden Josef Stalin'in, gişe rekorları kıran "Maymunlar Cehennemi" filmi benzeri projesi, Gürcistan'da yapılan kazılarda ortaya çıkarıldı. Suchumi kentinde inşaatta bulunan maymun kemiklerini ve gizli devlet arşivlerini inceleyen araştırmacılara göre, Stalin komünizmi yaymak için "acıya dayanıklı, yenilmeyen, ne yemek yediğini önemsemeyen" savaş makineleri istiyordu. Bu "melez ırk" demiryolu ve maden gibi ağır iş koşullarında hiç yorulmadan ve emirlere karşı gelmeden çalışacaktı. Bu amaçla 1926'da, Ilia Ivanov adlı bir bilimadamına "yarı maymun-yarı insan" askerler ve işçiler geliştirmesi için emir verdi. Stalin'den bu günün parasıyla 2 milyon dolar alan bilimadamı, Karadeniz kıyısındaki Suchumi kentinde bir laboratuvar kurdu.

ABD duyunca rafa kalktı
Fransa'daki Pastör Enstitüsü'nden de yardım alan Ivanov, Batı Afrika'daki Gine'de dişi ve erkek maymun toplamak için çalışmalara başladı. Bilimadamı önce erkek maymunlardan aldığı spermleri, Afrikalı ve Rus gönüllü kadınları hamile bırakmak için kullandı. Sonuç alamayınca bu kez, dişi maymunların rahmine insan spermleri enjekte edildi. Ancak bu yöntemden de sonuç çıkmadı. Ivanov son olarak zengin bir Kübalı kadından deneyler için kendi yetiştirdiği maymunları kullanmak için izin istedi. New York Times gazetesi bu projeyi dünyaya duyurunca, sonunda proje rafa kaldırıldı. Harcadığı paraların boşa gitmesi nedeniyle Ivanov, 5 hapis cezası aldı. Sonra da Kazakistan'a sürgüne gönderildi. 1932'de yaşamını yitirdi.

www.milliyet.com.tr

Etiketler:
stalin abhazya maymun-insan üretmek istemiş

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır