NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
2
8
35305319 - Adige Heku 01.MP3
apsuva
10

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KRASNODAR'A BAĞLANMANIN ALTERNATİFİ�

(Maykop/Ajans Kafkas) - Adigey Cumhuriyeti, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes ve Şapsığya'dan Adige halkının temsilcilerinin ve Krasnodar'dan temsilcilerin katıldığı toplantı Maykop'ta yapıldı. Toplantı sonunda alınan ortak karara göre, Adigey, Kabardey, Çerkessk ve Sapsığya'nın tarihi sınırlarına göre, Rusya Federasyonu içerisinde tek bir bölge olarak birleştirilmesi alternatif teklif olarak sunuldu.
28-02-2006 - kez okundu

Toplantı, Adige Xase ve Çerkes Kongresi tarafından düzenlendi. Toplantının konusu ise Adigey'de etnik anlaşmazlıkları kışkırtan, parlamento seçimleri sırasında propaganda yapan ve Adigey'in statüsüne tehdit teşkil eden güçlerin dokunulmazlığıydı.


Toplantıda Çerkes Kongresi'nin Başkanı Murat Berzeg, Çerkes Kongresi'nin hiçbir şekilde referandum ile ilgili kanunun kabul edilmesine karşı çıkmadığını sadece kanunun bu şeklinde Adigey'in statüsü ve sınırları ile ilgili referandumu yasaklayan bir madde olmamasına karşı olduğunu söyledi.

Berzeg, ayrıca Adigey halkının Adigey Slav Birliği'nin seçimlerden çıkarılması için başvuruda bulunduğunu da belirtti. Berzeg, 16 Ocak'ta 4 organizasyon tarafından imzalanan başvurunun Adigey Savcılık ofisine gönderilen örneğini göstererek, "Şuan seçim öncesi kampanyaların devam etmesi gerçeğine ve bu yüzden bu başvuruya normalden daha çabuk cevap verilmesi gerekmesine rağmen henüz hiç bir cevap verilmedi" dedi.

Temsilciler uzun bir görüşmeden sonra hem toplantının bildirisi hem de AGİT'e, Rusya Federasyonu'nun Federasyon Konseyi'ne, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı'na, Adigey Devlet Başkanı'na, Adigey hükümeti ve Parlamentosu'na, Kabardey-Balkar'a, Karaçay-Çerkes'e ve Şapsığya'ya yapılacak olan başvuru metni olan şu metni kabul ettiler:


"Biz, Adigey ulusal halk organizasyonları ve Adigey Cumhuriyeti, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes ve Şapsığya'daki hareketlerin temsilcileri ve ortak toplantının katılımcıları olarak, büyük bir endişe ile Birleşik Rusya partisinin yerel şubelerinin ve "Adigey Slav Birliği" gibi bazı halk organizasyonlarının Adigey'de milliyetçilik ideolojisi, düşmanlık ve ırkçılık propagandası yaptıklarını belirtiyoruz. Adigey parlamentosunun seçim öncesi kampanyaları sırasında açık bir şekilde halk arasında anti-Adigey hareketi başlattılar ve yerel halkı Adigey'in statüsünün değiştirilmesine sevk etmeye çalışıyorlar.


Maykop kültürünü, "Nartlar" destanını ve diğer değerleri yaratan atalarımızın torunları olarak başka bir kültüre ya da yaşam tarzına katlanamayan milliyetçi-faşist bir grubun tutsağı olarak kalamayız.
Ne yazık ki federal ve yerel yetkililer bu tür güçlerin faaliyetlerine sessiz kalmakta başka bir değişle sessiz kalarak bu faaliyetleri onaylamaktalar. Adigey halkı tarafından bazı güvenlik ve yönetim mercilerine yapılan başvurular cevapsız bırakıldı. Biz seçim öncesi kampanyalarda yapılan ve içerisinde Adigelerin açıkça başkalarına karşı soykırım yapmakla suçlandıkları mesela: 'Adigeler bize öğretti, bizi yönetti, yargıladı, gömdü... Eğer bütün bunları iyi yapmış olsalardı böyle üzücü ölüm istatistikleri olmazdı' açıklamalarının propaganda olduğunun anlaşılmasını istiyoruz.


Biz, toplantının katılımcıları, tüm bunları Adigey halkının orjinal varoluşuna ve gelişimine karşı uygulanmak istenen tehditleri göz önünde bulundurarak beyan ediyoruz:

1. Adigey Cumhuriyeti'nde, Rusya Federasyonu ve Adigey Cumhuriyeti Anayasalarına göre, Adigey Halkının devlet ve ulusal-kültürel gelişimlerinin sağlanması için gerekli şartlar garantilenmelidir.


2. Adigey Cumhuriyeti'nde politik partilerin, halk organizasyonlarının ve hareketlerinin bir milletin diğerine üstünlüğü propagandasını yapmalarına ve milletlerarası anlaşmazlıkları kışkırtmalarına son verilmeli.


3. Adigey'in statüsünün değiştirilmesi ve Krasnodar bölgesi ile birleştirilmesine yönelik faaliyetlerin engellenmesi için gerekli önlemlerin alınmaması durumunda kendi alternatif önerimizi (Adigey, Kabardey, Çerkessk ve Sapsığya'nın tarihi sınırlarına göre, Rusya Federasyonu içerisinde tek bir bölge olarak birleştirilmesi, Kuzey Kafkasya'daki hakların organizasyon ve hareketlerine ve uluslararası Adigey organizasyonlarına bu fikri desteklemeleri çağrısında bulunma, Adigey, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes ve Şapsığya'da sivil baş kaldırı faaliyetleri düzenleme) sunma hakkımızı muhafaza ediyoruz.


4. En yakın zamanda kardeş cumhuriyetlerden ve diğer ülkelerdeki Adigey diasporalarından temsilcileri de katılımıyla Adigey Halk Kongresi düzenleyeceğiz.


5. Bölgede şiddet olaylarının artmasının sorumluluğu, Birleşik Rusya partisinin yerel şubelerine, onların destekçilerine ve bu parti ve organizasyonların yıkıcı faaliyetlerinin durdurulması için gerekli önlemleri almayan yönetim ve güvenlik yapılarına aittir.

CA/SEV
www.ajanskafkas.com

Etiketler:
krasnodar bağlanmanın alternatifi�

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır