NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4-5-6-7
35WERE~1.MP3
2
13
35305319 - Adige Nise 15.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
MASHADOV'UN BİRİNCİ ÖLÜM YILDÖNÜMÜ

MASHADOV'UN BİRİNCİ ÖLÜM YILDÖNÜMÜ 08.03.2006 - 10:15:00 (Coharkale/Ajans Kafkas) - Bugün 1997 yılında Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti'nin devlet başkanı olarak seçilen Aslan Mashadov'un ölümünün birinci yıldönümü.
08-03-2006 - kez okundu8 Mart 2005 tarihinde Rus istihbaratı, Çeçenistan'ın kuzeyinde yürütülen bir operasyonda Çeçen lideri eski SSCB ordusu albayı Aslan Mashadov'un öldürüldüğünü açıkladı. Mashadov'un gerçek ölüm sebebi, şekli ve durumu bugüne kadar hala netlik kazanmadı.

Çeçenistan'da yaşayan halkın bir çoğu Mashadov'un Nadtereçni bölgesinde bulunan Doykur-Evl (Tolstoy-Yurt) köyünde öldürüldüğüne inanıyor. Ancak halk, yapılan açıklamaların tersine başka bir yerde ve başka şartlarda öldürüldüğüne inanıyor. Bir çoğu, Mashadov'un müzakerelere davet edilerek, tuzağa düşürüldüğünü düşünüyor.

Coharkaleli 65 yaşındaki İdris Tsamayev, "Bugün her kim ne derse desin, Aslan Mashadov, demokratik bir seçimle Çeçenistan devlet başkanı olarak seçilen kişiydi. O uluslararası toplumlar ve Rusya tarafından da tanınmıştı. Evet, elbette onun da hataları oldu, bir çok umudumuzu yerine getirmedi. Ancak onunla bu anlamı olmayan gereksiz savaşı durdurmak için anlaşmak mümkündü" dedi.

Önce Sovyet ordusunda, ardından da Rusya ordusunda albaylık yapan Aslan Mashadov, birinci Rus-Çeçen savaşında İçkerya Silahlı Güçler Genel Kurmay Başkanı idi. 1997 Ocak ayında devlet başkanlığı seçimlerinde seçime katılan diğer iki aday Şamil Basayev ve eski devlet başkanı Zelimhan Yandarbiyev'e karşı zafer kazanmıştı.

1997 Mayısında Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin ve Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov, Rusya Federasyonu ve Çeçenistan Cumhuriyeti arasında barış ve karşılıklı münasebet prensipleri anlaşmasını imzaladı. Aslan Mashadov'un yönetiminde bu anlaşmanın imzalandığı 12 Mart tarihi Çeçenistan'da bayram olarak kutlandı.

8 Mart 2005 tarihinde Rus istihbaratınca öldürülen Mashadov'un cesedi yürütülen tüm çabalara rağmen halen ailesine verilmedi.

(KVKM)ÖZ/SEV
Etiketler:
mashadov birinci ölüm yıldönümü

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır