NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4SIMD.MP3
35WERE~1.MP3
8
10
35305319 - Adige Nise 15.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
KAFKASYA 'ASLAN'I ARIYOR

Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un öldürülüşünün üzerinden bir yıl geçti. Bu bir yıl içinde Kafkasya'da kriz daha geniş bir alana yayıldı ve millikarakterinin yerini radikal-dinibir söylem aldı.
14-03-2006 - kez okundu

8Mart 2005'te Rus medyası Çeçen lider Aslan Mashadov'un öldürüldüğünü duyurduğunda, Moskova Çeçenistan krizinin ebediyen çözüldüğünü düşünmüştü. Ölümünün birinci yılında Rus ve Çeçen uzmanlar Mashadov'un yokluğunun bölgeyi kalıcı bir barıştan daha da uzaklaştırdığı kanaatinde. Onlara göre Mashadov'un öldürülmesi Çeçen ayaklanmasının Kafkasya'nın diğer bölgelerine yayılmasını tetikleyen olay oldu.

Mashadov'u kimin öldürdüğü hâlâ netlik kazanmış değil. Mashadov'un ölümü Rusya'ya masaya oturabilecekleri ve Çeçen halkı tarafından da kabul edilen bir muhatap kaybettirdi. Onun yerine geçen Şeyh Abdülhalim Sadulayev, Şamil Basayev'le birlikte Çeçen direnişini Kuzey Kafkasya'nın tamamına yaymak için çalışmaya başladı. Mayıs 2005'te Sadulayev tarafından Çeçenistan dışındaki bazı bölgelere komutanlar atanmasıyla direniş İnguşetya ve Dağıstan'a sıçratılmaya çalışıldı. Halbuki Mashadov Çeçen savaşçıların Çeçenistan dışında operasyonlara kalkışmasına engel olmuş, Basayev'in giriştiği saldırıları ise kınamıştı.

Mashadov'un ölümünün Kafkasya barışına en büyük etkisi şüphesiz Çeçen davasının milli kimlikten dinİ-radikal bir kimliğe kayışı oldu. Mashadov, Çeçenistan'ın bir gün İslaminitelikte bir devlete dönüşeceğini vurgulasa da, Vahhabİlerle iş birliğini reddedip Basayev'in radikal söyleminden uzak durmuştu. Yerine gelen Sadulayev, şahsi duruşu ve Çeçen davasının uluslararası arenada yalnız bırakılması nedeniyle mücadeleye Vahhabidava arkadaşlarıyla birlikte dinibir karakter kazandırdı. Mashadov'un kurmayı başardığı emir komuta zincirinin yerini fetvalarla yönetilen bir mücadele aldı. Beslan'daki okul baskını Çeçen davasının El Kaide ile özdeşleştirilmesine ve Batı kamuoyundaki sempatiyi kaybetmesine vesile oldu. Bütün bunlar Çeçen savaşçıları daha fazla yalnızlığa iterek terörün meşrû bir mücadele aracı olarak benimsenmesine sebep oldu.

Mashadov'un ölümünden bu yana Çeçen savaşçılar eskisinden daha fazla operasyona girişmedi. Ekim 2005'te Nalçık'ta gerçekleştirilen başarısız operasyon sebebiyle Basayev'in güçleri Rus kuvvetleri ile karşı karşıya gelmekten kaçındı. Rusya, Sadulayev'in mücadeleyi yayma stratejisi yüzünden bugün Mashadov dönemine nazaran daha zor durumda. Son olarak Çeçenistan'ın Rusya yanlısı başbakanı Ramazan Kadirov, Basayev'i yakalamak için 3 bin kişilik bir ekiple operasyona başladığını açıkladı. Kadirov'a göre bu operasyona silahlarını bırakmış Basayev'in eski silah arkadaşları katılıyor.

İslamidireniş hareketleri ve Çeçen direnişçilerin arası Hamas yetkililerinin Rusya'dan yapılan Moskova davetine icabetinden sonra açılmıştı. Ama bu durum Çeçen direnişçilerin Vahhabikaynaklardan savaşçı ve maddi destek almasına engel olmadı. Çeçen liderin ölümünün ardından geçen bir yıllık zaman, öldürülmeden bir müddet önce yaptığı bir açıklamada Rus lider Putin'in Çeçenistan'daki gerçeklerden tamamen habersiz olduğundan endişe duyduğunu söyleyen Mashadov'un haklı olduğunu gösteriyor.

ASLAN MASHADOV (1951-2005)

Stalin tarafından Kazakistan'a sürülmüş bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Aslan Mashadov, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından önce Sovyet ordusunda albay rütbesiyle görev aldı. 1994-96 yılları arasında devam eden Çeçen bağımsızlık savaşının başkomutanlığını yürütten Mashadov, Rusya ile Hasavyurt Anlaşması'nı yaparak Çeçenistan'a fiilibağımsızlık sağladı. 1997'de Şamil Basayev'e karşı başkanlık yarışını kazanmasına karşın zaman içinde Basayev'in saldırgan tavrı karşısında popülaritesini kaybetmeye başladı. Ancak 2005'te genel tek taraflı ateşkes ilan ettiğinde çoğu Çeçen grubu Başkan Mashadov'un emrini dinlemeyi tercih etti. Mashadov, kendi başkanlığı döneminde gerçekleşen Dubrovka tiyatrosu ve Beslan okul baskını gibi eylemlerden uzak durmayı ve suçu Şamil Basayev'in üzerine yıkmayı başardı. 8 Mart 2005 günü öldürüldüğünde Rusya ile kalıcı bir anlaşma çerçevesinde çalışmalar yapıyordu.

Etiketler:
kafkasya 'aslan arıyor

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır

ETKİNLİK TAKVİMİ
Bu ay etkinlik bulunmamaktadır

ŞİİR

Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_error() in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php:51 Stack trace: #0 /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/haberler.php(196): require() #1 {main} thrown in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/right.php on line 51