NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
35305319 - Adige Nise 15.MP3
11
4-5-6-7
1
3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ALİ BERZEG: ADİGEY İÇİN SAVAŞIRIZ! (1)

Hakan Albayrak halbayrak@yahoo.com http://www.milligazete.com.tr/index.php?action=show&type=writersnews&id=5659 15.04.2006 Bu köşenin müdavimleri hatırlayacaktır; birkaç ay önce, Rusya Federasyonu'na bağlı Adigey Cumhuriyeti'nin cumhuriyet olmaktan çıkarılıp Krasnodar bölgesine bağlanmaya çalışıldığını, Putin'in bu projesine karşı sivil bir direnişin başladığını, Rusya'yı büyük bir kargaşaya sürükleyebileceğini, Türkiye'nin uyanık olması ve Rusya'yı uygun bir dille uyarması gerektiğini yazmıştık. Süreç devam ediyor, kriz büyüyor. Adigey Cumhurbaşkanı Hazret Şövmen, Putin'i protesto ederek görevinden istifa etti ve ortadan kayboldu. Rus basınında, Putin'in Çerkezleri tahrik ederek ateşle oynadığı, muhtemel bir Çerkez ayaklanmasının Çeçenistan meselesini gölgede bırakabileceği ve muhaceretteki 6 milyon Çerkez'in desteğiyle Batı Kafkasya'nın Rusya'dan koparılabileceği yönünde yazılar çıkıyor. Adigey Cumhuriyet Hareketi diye de anılan Çerkez Kongresi'nin karizmatik lideri Ali Berzeg, Adigey'in Krasnodar'a bağlanmasını savaş sebebi sayacaklarını ilan etti.... *
16-04-2006 - kez okundu

Kafkas Vakfı'na bağlı Ajans Kafkas, "Vlast" dergisinin Ali Berzeg'le mülakatını tercüme edip servise koymuş, biz de istifade ettik:
Vlast: Adıgey'in Krasnodar ile birleştirilmesini neden kabul etmiyorsunuz? Büyük ve zengin bir ülkenin parçası olmak, küçük cumhuriyet açısından daha iyi değil mi
Berzeg : Her zaman doğruyu söylemek gerekir. Peşinde oldukları şey ülkemizi başka bir ülke ile birleştirmek değil, onu yok etmektir. Bunu tabii ki Adıgeler (Çerkesler) kabul etmiyor. Adıgeler öteden beri Karadeniz sahil boyunda yaşıyorlar ve (burası) bir zamanlar büyük bir bölge halinde ellerindeydi. Ancak zamanla Rus-Kafkas savaşları başladı ve Adıgelerin % 90'ı zorla ya vatanlarından sürüldü ya da öldürüldü. Şimdi ise arda kalan küçük cumhuriyetin peşindeler, onun bağımsız ve özgür oluşuna tahammül edemiyorlar.
Krasnodar bölgesinde 12 Şapsığ köyü var. Onun dışında Armavir yakınlarında üç köy var. Ancak Krasnodar tüzüğüne göre bu bölgede yaşayanlar sadece Ruslar ve Kazaklar. Bizi yok sayıyorlar!
Örneğin Krasnodar'da okutulan okul kitaplarını ele alalım. Onların hiç birinde Adıgeler ile ilgili tek cümle göremezsiniz. On asır Adıgeler bu bölgede yaşadı. "Soçi", "Tuapse", "Matseste", Adıge yerleşim yerlerinin isimleri. Benim dedelerim soyu Soçi şehrinde yaşıyordu. Benim soydaşlarım Ubıhlar ya tamamen yok edildiler veya yabancı ülkelere sürüldüler. Şimdi bu yerlerde tek bir Ubıh bulamazsın. Tarih kitaplarında "Ubıh" kelimesine rastlanmıyor.
Rus-Kafkas savaşında bazı generaller Adıgeleri acımasızca katletti. Onların heykellerine şimdi Krasnodar bölgesinde farklı yerlerde rastlıyoruz. General Zass, öldürülen Adıgelerin başlarını keserek kapı girişindeki direklere asmakla tanınmıştı. Bugün onun Armavir şehrinde bir heykeli var. Amiral Lazarev'i gemileri deniz kenarındaki Adıge yerleşim yerlerini ateşe verdi ve yaktı. Şimdi Krasnodar'da o katilin isminin taşıyan bir yerleşim yeri var ve heykeli de bulunuyor. Jenosid denen şey de o değil mi Bunların hepsini AGİT'e gönderdiğimiz dilekçemizde de ifade ettik.
Vlast: "Jenosid"in anlamı insanları katletmek. Bölgeler birleşse de Adıgeler diğerleri gibi yaşayacaklar. Durum bu iken neden gereksiz tartışmalar yaratıyorsunuz? Örneğin Karaçay-Çerkes'de Çerkesler, Kabardey-Balkar'da Kabardeyler gayet iyi yaşıyorlar.
Berzeg: Bölgemiz büyük değilse de bir devletimiz olmalı. Şimdi anadilimiz devlet dili olduğu için Adıgece kitaplar yayınlıyoruz, okullarda okutuyoruz, anadilimizle tarihi bilgileri derliyoruz. General Zass'ın heykeline değer verildiği bir yer bizim neslimize nasıl faydalı olabilir? Adıgey Krasnodar'a zorla birleştirilirse, şüphesiz bu olay savaşa sebep olur.
Vlast: Devlet kanunlarına bağlı olarak, sabırla bu sorun halledilemez mi acaba?
Berzeg: "Sabır" kelimesinden ne anlam çıkarıyorsunuz? General Zass'ın heykeline bakarak yaşamam gerektiğini mi
Vlast: Zass'ın heykeli kırılabilir herhalde?
Berzeg: Faşist ideolojisini nasıl yok edeceksin? Şapsığların talebi göz önünde bulundurulup Lazarev'in heykeli kaldırılmıştı. Köyün isminin değiştirilmesini ise kabul etmediler. Ardından heykeli de yeniden diktiler ve Şapsığlara şöyle söylediler: "Onun öldürdüğü sizlersiniz, o bizim için kahraman". Böyle bir bakış açısıyla yaşıyor ülkemiz.
Konovalov neden referandum yapılmasını istiyor? Adıgeler azaldı da ondan. Sen ise şimdi devletin bizim soyumuza karşı adaletli olacağına inandırmaya çalışıyorsun. Referandumun ardından soyumuz bu yerden tamamen kovulabilir de. Savaş kelimesini de bundan dolayı kullanmak zorunda kaldım.
Vlast: Sözlerini hükümeti korkutmak için söylediğin düşünülebilir.
Berzeg: İleriye bakıp da karşılaşacağın şeyleri görmen için birini korkutmaya gerek yok. Bize karşı olan davranışlarından anlaşıldığı üzere, Rusya devleti makamlarının ideolojisi faşizm. Biz endişeliyiz, kanunları gözden geçiriyoruz, hatalıları açığa çıkarıyoruz. Ama hatalılar, faşistler seçimlere alınıyor ve orada kazanıyorlar da. Böylesi bir utanmazlığa nasıl bir yanıt verilebilir? Bu iyi şeyler getirmez. Getireceği şey, kargaşa ve kanlı savaştır. Böyle bir şey olursa Rusya Kafkasya'yı tamamen kaybedebilir. Rusya'ya Kabardey, Adıgey, Çerkes ve diğerleri karşı koyacaktır.

Etiketler:
ali berzeg adigey için savaşırız! 1

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır