NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED1.MP3
2
9
35305319 - Adige Heku 01.MP3
8

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
RUSYA'NIN ÇERKES RÜYASI BİTİYOR!

1991 yılında Adige ve Abhaz kültürünü koruma iddiasıyla yola çıkarak kurulan Dünya Çerkes Birliği, 7. kongresini İstanbul'da düzenliyor.
03-05-2006 - kez okundu

DÇB, Adige- Abhaz kültürel ortaklı söylemini, Kafkasya'nın politik süreçlerinin farklılaşmasını da fırsat bilerek, Kafkasya'yı parçalama sürecinin dayanak noktası haline getirmiştir. Kurulduğu günden bugüne, diasporaya ve Kafkasya'ya değil, Rusya'nın sömürgeci politikalarına hizmet etmiştir.Politik kimlik taşımadığını öne süren bu örgüt, Rusya istihbaratı başta olmak üzere Türkiye ve Suriye istihbaratlarının mutabakat arenasıdır. Etnik ayrımcılı körüklemek, Kafkasya'nın siyasi sorunlarını örtbas etmek ve her türlü muhalefeti marjinalleştirmek DÇB'nin asli görevleri arasındadır.Rusya üniterleşme yolunda sürdürdüğü kararlı politikayı cumhuriyetlerimizin lağvedilmesi sürecine taşırken, Çeçenya'da başlayan savaş Kafkasya'ya gün be gün yayılırken, Kazaklar yeniden silâhaltına alınırken, Kafkasya'ya yüz binlerce Rus askerini barındıracak yeni askeri üsler kurulurken DÇB'nin Kafkasya için söyleyecek hiçbir sözü kalmamştır.Diasporayı düşünmeye davet ediyoruz:

Yıllardır gözlerimizi, kulaklarımızı kapatmamızı istedikleri Kuzeydoğu Kafkasya'yı saran ateş tüm Kafkasya'ya yayılıyor. Tüm kültürel, sosyal ve politik oluşumların tehdit altında olduğu bu koşullarda kültürel ve sosyal alanı siyasetin kavrayından uzaklaştırmaya çalşmak, teslimiyetten başka hiçbir anlam taşımaz.
Bombalar artık herkese eşit mesafede patlıyor! Yaşadığımız, yaratmaya çalıştıkları "Çeçen Kâbusu" na karşı "Çerkes Rüyası" senaryosunun iflasıdır.Kafkasya Forumu'nun Diasporaya Çağrısıdır:

Cumhuriyetlerimizin tehdit edildiği, Kafkasya'da demokratik muhalefetin baskılarla marjinalleştirildiği, Kafkasya'nın on binlerce polis ve yüz binlerce askerle kuşatılarak baskı altına alındığı bu gidişe karşı tavır göstermek tarihi sorumluluğumuzdur.DÇB kongresine katılan delegelere sesleniyoruz:

Diasporayı temsil iddiasıyla katıldğınız bu kongrede, iradelerinize ket vurulmasına izin vermeyin. En büyük sorunumuz olan Rusya sömürgeciliğiyle yüzleşmeden yok olmaktan kaçamayız!Tarih sizi konuştuklarınız kadar konuşmadıklarınızla da yargılayacaktır!Kafkasya Forumu'nun sözüdür:

Kafkasya Forumu, soykırım ve sürgünden bu yana anavatanına sahip çıkma geleneğinin başkenti olan İstanbul'da gerçekleştirilecek olan kongreyi, yürütücüleri ve alınan kararlarıyla birlikte tarihe not olarak düşecek ve sorumluların takipçisi olacaktır!

Etiketler:
rusya çerkes rüyası bitiyor!

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır