NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
4WORED3.MP3
12
8
35305319 - Adige Heku 01.MP3
4SIMD.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
DÜNYA ÇERKEZLERİ BULUŞMASINA FİKİR AYRILIKLARI DAMGASINI VURDU

İstanbul 142 yıl aradan sonra Çerkezleri yeniden bir araya getirdi. Dünya Çerkez Birliği (DÇB) Genel Kurulu ilk kez Rusya toprakları dışında yapıldı.
07-05-2006 - 5 kez okundu

DÇB'nin 7. Genel Kurulu'na dünyanın değişik ülkelerinden 200 civarında Çerkez gelirken yurtiçinden katılımın düşük olması dikkat çekti. Rusya tarafından 1864 yılında Kafkasya'daki topraklarından sürgüne gönderilen Çerkezler, İstanbul üzerinden dünyanın değişik ülkelerine dağılmıştı. Bu kadar zaman sonra yaşanan buluşma, Çerkez sivil toplum örgütleri arasındaki 'laik-antilaik' ayrılığının gölgesinde kaldı. Fikir ayrılığı, DÇB'nin Türkiye'deki alt birimi Kafkas Dernekler Federasyonu (Kaf-Fed) ile Kafkas Vakfı etrafında derinleşiyor. Vakfın etkisinde kalan binlerce Çerkez, DÇB'yi Rusya devleti ve istihbarat örgütü FSB'nin güdümünde olmakla suçluyor. Kaf-Fed'e göre ise vakıf yöneticileri şeriate dayalı bir Kafkasya hayal ediyor. Dünya Çerkezleri, ilk defa 1989 yılında sürgünün 125. yılını anmak üzere Ankara'da bir araya geldi. 1991 yılında resmen kurulan birlik, 6 genel kurulunu Rusya topraklarında yaptı.

Ahmet Dönmez, İstanbul

Etiketler:
dünya çerkezleri buluşmasına fikir ayrılıkları damgasını vurdu

YORUMLAR
Absuwa1 Sanki aramızdaki fikir ayrılığı DÇB'nin bu kongresinde ortaya çıkmış gibi bir görüntü verilmek istendiği açık,ancak her toplumda oldğu gibi bizim toplumumuzda da fikir ayrılıklarının olması normal.Yıllarca baskı rejimleri bile tek tip insan yetiştirmeyi başaramadı.Bizim kadar bireysel örgüzrüğüne döşkün bir toplumda fikir ayrılıklarının olması gayet normal.Normal olmayan tek şey bu fikir ayrılıklarına tahammül edememektir.
Demokrasi yalnızca çocğunluğun istediğini yaptığı bir rejim değildir,azınlıklarında haklarının korunduğu ve kollandığı bir rejimdir.Ayrıca biz Çerkez toplumu olarak her zaman güçsüzün hakkını korumuş,mazlumun zulüm görmesine karşı çıkmış bir toplumuz.
Muhaceretten beri içerisinde yaşadığımız diğer toplumların iyiyönlerini döğil,kötü yönlerini örnek almışız ve zamanla geleneklerimizde ve düşünce tarzımızda değişiklikler olmuştur.Arap ülkelerinde yaşayanlar arap kültüründen,Türk toplumu ile yaşayanlarımız Türk toplumundan,Avrupa'da yaşayanlarımız ise Avrupa toplumundan etkilenmiş ve bunların ne yazıkki iyi yönlerini değil,kötü yönlerimi benimsemişiz.Daha ortada hiçbir şey yokken kendi aramızda kısır siyasi çekişmelere başlamışız,oysa daha yolun başında sayılırız.Tüm sivil toplum kuruluşlarımız önce asgari müştereklerimizi tespit ederek bunları gerçeklirme çabasına girmeli.Bizim önceliğimiz toplumumuzun dil ve kültürünün yok olmasını engellemek,Anavatanla ilişkileri geliştirmek,oeğişik toplumlarda yaşayan Çerkeslerin yakınlaşmasını sağlamak olmalıdır.Sanki Rusya bize topraklarımızı geri vermişte yönetim şeklini belirleyemiyormuşuz gibi bir göründtümüz var.Bu da diğer milletleri bize güldürmekten başka bir işe yaramıyor ne yazıkki.
nalmesij DÇB kongresine fikir ayrılıkları damgasını vurdu dıyorlar elbette bizim millet neden paramparça nezaman birbirleriyle anlaştılar ii geçinmeyi öğrendiler hiç bizaman baştaki dçb yöneticileri tamamen anti demokratik işler yapıyorlar kaç parçaya ayrılmışız allah sonumuzu hayır getirsin yalnız üzülerek belirtiyim dilimizde kültürümüzde sonları oynuyoruz adeta
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır