NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
10
8
3
35305319 - Adige Nise 15.MP3
4-5-6-7

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri

Notice: Undefined variable: db in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /home/nart/public_html/arsiv.nartajans.net/function.php on line 6
ÇERKEZ DÜNYASININ İSTANBUL BULUŞMASI(MİLLİYET)

Dünya Çerkezleri Birliği'nin İstanbul'daki kongresine 500'e yakın konuk katıldı. Kafkas Federasyonları Başkanı Candemir, bugüne kadar tek yazıya ve ortak alfabeye ulaşılamamasına sitem etti SERHAT OĞUZ İPEK YEZDANİ İstanbul Dünyadaki çerkezleri tek bir çatı altında toplamak için kurulan Dünya Çerkez Birliği'nin (DÇB) dün İstanbul'daki kongresinde konuşan Kafkas Federasyonları Genel Başkanı Cihan Candemir, "Tek yazıya ve ortak alfabeye ulaşamadık. Anavatana nüfus götürme ana misyonumuz olacaktı. Ama olamadı" dedi. Kabartay - Balkar Özerk Cumhuriyeti'nde 1991'de kurulan Dünya Çerkezler Birliği, 7. Genel Kurul toplantısını İstanbul'da yaptı. Zübeyde Hanım Öğretmenevi'ndeki kongreye Türkiye'nin yanı sıra ABD, İsrail, Suriye, Ürdün, Almanya, Hollanda ve Kafkas ülkelerinden 500 konuk katıldı. İstiklal Marşı ve DÇB Marşı'nın okunmasıyla başlayan genel kurula, Türkiye'de yaşayan Çerkez kökenli ünlülerin katılmaması dikkat çekti.
07-05-2006 - kez okundu

'DÇB'nin heyecanı azaldı'
DÇB'nin alt örgütü Kafkas Federasyonları Genel Başkanı Candemir, 15 yıl önce kurulan DÇB'nin kuruluştaki heyecan ve coşkusunun önemli ölçüde azaldığını, hedeflerinin büyük bölümünü gerçekleştiremediklerini söyledi.
Candemir, "Anavatana nüfus götürme ana misyonumuz olacaktı. Ama olamadı. DÇB'nin amblemi meselesini bile 15 yıldır sonuca bağlayamadık. DÇB içinde yeni dönemlerde düşüncelerimizi gerçekleştirmeyi u-muyoruz" ifadelerini kullandı.
Genel kurula katılan isimlerden eski Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, Çerkez geleneklerini yaşatmaya çalıştığını anlatırken, AKP Bursa milletvekili Şerif Birinç de, "Güçlü bir Türkiye, güçlü bir Rusya'nın öncülüğünde Kafkasya'nın geleceği daha iyi şekillenebilir" dedi.

'Sivil çözüm aranmıyor'
Kendilerini Kafkasya Forumu olarak adlandıran grup ise DÇB'nin Kafkasya iradesini yansıtmadığını, kongrenin Kafkasyalıların sorunlarına yönelik sivil çözümlerin arandığı bir toplantı olmadığını iddia etti.

Etiketler:
çerkez dünyasının istanbul buluşmasımilliyet

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır