NART
NART

GİRİŞ
Kullanıcı Adı

Şifre

>Üye Değilim     >Şifremi Unuttum

ETİKET BULUTU

MÜZİK ÇALAR
apsuva
35305319 - Adige Heku 01.MP3
3
11
35WERE~1.MP3

Nart Ajans Reklam

HABERLER / Cemiyet Haberleri
KAFKAS SÜRGÜNÜ 142'NCİ YILINA ULUSLARARASI KONFERANSLA GİRDİ(YENİ ŞAFAK)

Kafkasya'dan zorunlu göçün 142. yıldönümü İstanbul'da gerçekleşti-rilen Uluslararası Kafkasya Konferansı'nda masaya yatırıldı.
22-05-2006 - 5 kez okundu

MURAT PALAVAR / İSTANBUL
Uluslararası Kafkasya Konferansı dün Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapıldı. Konferansa uluslararası bilim adamları ve akademisyenler katıldı. Kafkasya'da yaşanan zorunlu göçün 142. yıldönümü olan 21 Mayıs'ta düzenlenen konferansın ilk oturumunda Gürcistan'da bulunan Kafkas Üniversitesi Rektörü Georgi Ançabadze, gazeteci Fehim Taştekin, Kafkas Vakfı üyesi Ömer Duran ve Sefer Berzeg katıldı.
RUSLAR TELAŞLANMASIN

Fehim Taştekin, Çerkeslerin hallerinden memnun olduğunu ve geri dönmek için isteksiz olduğunu kaydederek, "Peşinen söyleyelim ki ne diaspora anavatana dönmek için yollara düşmüş, ne de Kafkasya kucak açmış yitik evlatlarıyla vuslatı düşlüyor. Çerkesler gelirse halimiz nice olur diyen Ruslar telaşlanmasın. Çerkeslerin torunları hallerinden memnun görünüyor. Çerkes nüfusunun yüzde 60'ı anavatanı dışında başta Türkiye, Ürdün, Suriye ve İsrail olmak üzere dünyanın dört bir yanına dağılmış durumda" dedi.

ÇEÇENYA'DA GUANTANAMO

Rus Çeçen Savaşı'nın Kafkasya'ya yayılma riski olduğunu belirten Ömer Duran ise, Putin'in tüm kariyerini Çeçenlere borçlu olduğunu belirterek, "Putin, Çeçenlere yaptıklarını tüm Kafkaslara yapmak isteyecek. Çünkü Rusya seçimlere gidiyor" dedi. Duran, Çeçenistan'da Guantanamo'dakinin benzeri gizli hapisaneleri olduğunu da iddia etti.

Atatürk'e destek verdiler

Gazeteci Fehim Taştekin, her şeye rağmen Çerkezlerin başından beri sığındıkları Anadolu'ya kendilerini adadıklarını söyledi. Taştekin, "En zor zamanlarında Osmanlı sultanının, Cumhuriyet kurulurken Mustafa Kemal'in yanındaydılar. Erzurum ve Sivas Kongrelerinde delegelerin çoğu Çerkes'ti" dedi. Çerkeslerin tek sermayelerinin sadakat olduğunu belirten Taşkekin, "Çerkes korumasında tahta oturan Haşimi ailesinin bugün yanı başında yine Çerkesler var" diye konuştu.

Etiketler:
kafkas sürgünü 142 yılına uluslararası konferansla girdiyeni şafak

YORUMLAR
Yorum yapmak için giriş yapın...

MIZAGE DERGİ YÖNETİCİLERİ KAYSERİ'DE
KARAÇAY-BALKAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 13. GENEL KURULU.
AYŞE & HAKAN EKER GELİN ALMA
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ'NDE MIZIKA DİNLETİSİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ CİHAN ERTOK İLE DEVAM DEDİ
ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL KURULUNU YAPTI.
KAFKASYA UÇUŞLARI BAŞLADI
ARDA ARGUN'A LEON NİŞANI
ADİGE MİLLİ KIYAFET GÜNÜ KUTLANDI
KAFDAV YAYINCILIK ESKİŞEHİR KİTAP FUARINDA
/ 599>

EN ÇOK OKUNANLAR
Kayıtlı başka haber bulunmamaktadır